Aktualności
Relacja – Smaczne Mikołajki z Glutenexem w Poznaniu
Za nami ostatnia w tym roku bezglutenowa impreza w Wielkopolsce. Niedzielę spędziliśmy w Poznaniu na „Smacznych Mikołajkach z Glutenexem”. Pracowaliśmy naraz w dwóch pracowniach kulinarnych, dzieci bawiły się z przedszkolem Bambini, a dorośli w praktyce i teorii utrwalali wiedzę o diecie bezglutenowej. Dzieci „przerobiły” dwanaście kilogramów piernikowego ciasta, w drugiej pracowni powstały wigilijne dania, a Mikołaj dostarczył paczki.
Wigilijne smakołyki
Nasze niedzielne spotkanie (6 grudnia 2015 r.), jak zawsze w Wielkopolsce, połączyło pokolenia. Na imprezę dotarły bezglutenowe dzieci z rodzicami lub dziadkami, a także dorośli na diecie bezglutenowej.
Głównym punktem programu było pieczenie i dekorowanie bezglutenowych pierników. Do dyspozycji mieliśmy gotowe ciasto na pierniczki, przygotowane w niedzielę rano według specjalnego przepisu Alicji Konewki, głównej technolog z firmy Glutenex. Dzieci z alergiami przygotowały natomiast od podstaw wegańskie babeczki buraczane z polewą karobową, według przepisu z książki „Mama alergika gotuje – na wyjątkowe okazje”.
W drugiej pracowni powstawały tradycyjne, bezglutenowe wigilijne dania: pierogi z rybą, pierogi z kapustą i grzybami, bezglutenowe krokiety, strucla, babka makowa, piernik, ciasto herbaciane z nutka pomarańczy, a także kilka rodzajów bezglutenowego chleba i bułki z amarantusem oraz zimowe śniadanie z nasion amarantusa. Wśród gotujących nieustannie krążyli uczniowie szkoły oraz członkowie Stowarzyszenia, m. in. Iza Tycz, która rozwiewała wszelkie wątpliwości dotyczące receptury i konsystencji ciast. Dania znikały w mig z talerzy, a niektóre, np. pierogi, nie dotarły nawet na talerze.
W świecie Bambini
Dzieci były głównymi bohaterami naszych poznańskich Mikołajek, dlatego wspólnie z przedszkolem Bambini z Poznania zadbaliśmy o liczne atrakcje. Na kilka godzin przedszkole przeniosło się do klasy w ZSG w Poznaniu wraz z nauczycielkami, meblami, sprzętem grającym, zabawkami i pachnącymi mandarynkami. Przy dźwiękach kolęd maluchy pod opieką przedszkolanek bawiły się na kolorowym dywaniku, a kilkulatki przygotowywały z nauczycielkami świąteczne ozdoby: kartki, obrazy, futerały i ozdoby z filcu, a także owocowe stroiki na wigilijny stół. W ruch poszły nożyczki, kleje, kredki, pisaki. Do pracy włączyły się nawet nastolatki, zwabione zapachami, muzyką i artystyczną atmosferą. W tym czasie rodzice pracowali w sali kulinarnej, słuchali też wykładu o diecie bezglutenowej. Niektórzy natomiast towarzyszyli dzieciom podczas zajęć artystycznych.
– Zależało nam na tym, by wprowadzić dzieci w świąteczny nastrój. Stąd wziął się pomysł na świąteczne zajęcia artystyczne, prowadzone przy dźwiękach polskich kolęd, przy aromacie mandarynek i goździków – mówi Małgorzata Stankiewicz-Klimka, dyrektor Bambini Prywatnego Przedszkola Montessori w Poznaniu, które jako jedyne przedszkole w Wielkopolsce należy do programu MENU BEZ GLUTENU.
Bezglutenowa teoria i praktyka
Na warsztatach pracowaliśmy przede wszystkim na bezglutenowych produktach z międzynarodowym Przekreślonym Kłosem z firm: Glutenex, Helio, Amarello, Libella, Profi. Jako Stowarzyszeniu zależy nam bowiem na tym, by wśród uczestników zajęć utrwalać wiedzę o bezpiecznych produktach. Dlatego w programie znalazł się również wykład Sandry Janedy, technolog z firmy Glutenex. Pani Sandra zaprezentowała zasady produkcji bezglutenowej, licencjonowanej żywności bezglutenowej i odpowiadała na pytania uczestników.
Informacje na zakończenie
Warsztaty „Smaczne Mikołajki z Glutenexem” zorganizowali: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Glutenex spod Poznania, Zespół Szkół Gastronomicznych w Poznaniu, „Bambini” Prywatne Przedszkole Montessori z Poznania (należy do programu MENU BEZ GLUTENU).
W paczkach dla dzieci znalazły się bezglutenowe prezenty mikołajkowe od firm: Glutenex, Profi (pasztety, konserwy), Libella (aromaty do ciast, cukier wanilinowy), Boramex (kręcone chrupki kukurydziane), Amarello (ciasteczka Amarelki), krówki Kuhnbonbon (firma Savitor z Gniezna), Kupiec (solone wafle kukurydziane).
Organizatorzy serdecznie dziękują pani Justynie Golińskiej – Krzysztofiak, nauczycielce Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu, która po raz kolejny bardzo aktywnie włączyła się w przygotowanie naszych warsztatów. Pani Justyna zadbała o udostępnienie nam w sumie sześciu szkolnych pomieszczeń oraz wszelkich sprzętów i urządzeń. Serdeczne podziękowania składamy także kilkunastoosobowej grupie uczniów ZSG, którzy byli z nami od wczesnych godzin rannych do popołudnia.
Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki życzliwości dyrektora ZSG w Poznaniu, Romana Bartkowiaka. W ramach współpracy ze szkołą Stowarzyszenie jeszcze przed świętami przeprowadziło z uczniami kilkugodzinne szkolenie teoretyczne i praktyczne, zakończone egzaminem i wręczeniem certyfikatów.
Przygotowanie mikołajkowo-kulinarnego spotkania dla tak dużej grupy dzieci i dorosłych wymagało zaangażowania kilkudziesięciu osób, w tym wolontariuszy Stowarzyszenia, a zwłaszcza: Izy, Aliny, Agnieszki, Danuty. Dziewczyny, śliczne dzięki za wspólną pracę i zabawę.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak
Od Zarządu:
Marto, niezmiernie dziękujemy Ci za zorganizowanie kolejnych warsztatów tematycznych z diety bezglutenowej na terenie Wielkopolski. Twój wkład w szerzenie wiedzy na temat celiakii i bezglutenowego gotowania jest bezcenny. Dziękujemy.