Aktualności
Relacja z konferencji z okazji MDC we Wrocławiu
1 czerwca 2013 we Wrocławiu wspólnie z Akademickim Szpitalem Klinicznym zorganizowaliśmy w Auli Jana Pawła II przy ul. Borowskiej 213 konferencję z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Celiakii i IV Wrocławskiego Dnia Celiakii. Podczas konferencji wysłuchać można było w zwięzłej i przystępnej formie bardzo ciekawych wykładów, zrozumiałych nie tylko dla specjalistów, ale także i dla pacjentów. W krótkim czasie można było zapoznać się z wieloma tematami, przedstawianymi przez uznanych profesorów i lekarzy. Pierwszy wykład prof. dr hab. Anny Noczyńskiej potwierdził nam, że z celiakią mogą współistnieć inne choroby autoimmunologiczne: cukrzyca typu 1, choroba Hashimoto, choroba Addisona, zapalenie stawów czy choroby układu krążenia. To powinno uwrażliwić nas na pewne objawy i wzmóc naszą czujność.
Duże zainteresowanie wzbudził wykład prof. dr hab. Tomasza Konopki, który obrazowo (dosłownie i w przenośni) powiedział słuchaczom o objawach celiakii w jamie ustnej. Pan profesor sugestywnie przekazał, iż różnorodne zmiany aftopodobne, zapalenia języka i kątów ust (tzw. zajady), pieczenie języka czy hipoplazja zębów u dzieci są ściśle związane z celiakią. Warto zwrócić uwagę na obecność w naszej diecie witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego.
Rozmowy kuluarowe między rodzicami dzieci na diecie bezglutenowej potwierdziły, że przebarwienia oraz hipoplazja zębów może występować nawet u osób, które zupełnie wyeliminowały gluten.
Prof. dr hab. Leszek Paradowski przedstawił wykład dotyczący nietypowych objawów celiakii. Wskazywał, że na obecność tej choroby mogą wskazywać nawet takie objawy, jak: bóle kości, bóle kończyn, zapalenie języka, skurcze mięśni, czy kamica nerkowa. Pan Profesor podkreślił także, że rozpoznanie alergii pokarmowej nie zwalnia lekarza od wykluczenia celiakii.
Bardziej praktyczną, codzienną stronę celiakii omówiła dr Anna Sapeta – Rączka, która w telegraficznym skrócie opowiedziała o zdrowej diecie bezglutenowej. Wskazała, że gdy u chorego już dojdzie do regeneracji kosmków, jego dieta nie powinna niczym różnić się od diety osoby zdrowej (oczywiście musi być pozbawiona glutenu). Chory może więc jeść m. in. warzywa strączkowe, produkty mleczne, owoce. Pani Doktor podkreśliła także, że najbezpieczniejszą dla nas jest dieta oparta o produkty z licencją Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Interesujący był również wykład pani prof. dr hab. Grażyna Gościniak, która opowiedziała o wpływie diety bezglutenowej na florę jelitową.
Konferencję zakończył wykład Małgorzaty Jakubczyk, jednej z założycielek naszego Stowarzyszenia. Wielu wykładowców podkreślało, że Małgosi wkład w szerzenie wiedzy o diecie bezglutenowej na terenie Dolnego Śląska jest nieoceniony. Aktywnie działa zarówno w środowisku pacjentów, jak i lekarzy. Małgosia uporządkowała wiedzę pacjentów i lekarzy o Stowarzyszeniu, referując jego bieżące działania, akcje i programy. Jej słowa potwierdzały, że nasze Stowarzyszenie naprawdę zmienia Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej!
Marta K-S.
Bardzo dziękuję Marcie za relację z konferencji oraz za ciepłe słowa…
Dziękuję Panu Prof. Leszkowi Paradowskiemu za współudział w organizowaniu konferencji. Pani Doktor Ewie Waszczuk za prowadzenie całej konferencji i za wsparcie.
Dziękuję firmom: Glutenex, Balviten i Bezgluten za umożliwienie degustacji różnego rodzaju produktów wszystkim uczestnikom. Były to nie tylko słodycze, ale także nowości w pieczywie. Dziękuję firmie Schär za przesłanie produktów. Dziękuję firmom diagnostycznym: Euroimmun, Cambridge Diagnostics, Genesys, oraz firmie Witaminowa Oaza, która przyjechała do Wrocławia zaprezentować bezglutenowe suplementy diety.
Dziękuję Restauracji Folks, która jest w programie MENU BEZ GLUTENU za umożliwienie degustacji swoich bezglutenowych propozycji dań. W Restauracji Folks można bezpiecznie zjeść różnego rodzaju pyszne bezglutenowe potrawy.
Pani Anicie i Panu Przemysławowi dziękuję za użyczenie termosów.
No i wreszcie dziękuję dziewczynom ze Stowarzyszenia, które mi dzielnie pomagały : Magdzie, Natalii, Zuzannie, Cecylii, Ani. Dziękuję mojej córce Asi oraz najmłodszej aktywistce Ani za reprezentowanie Stowarzyszenia podczas wykładów.
Gosia Jakubczyk