Aktualności
Relacja z seminarium „Dziecko na diecie bezglutenowej – inny styl życia” – Poznań
Seminarium „Dziecko na diecie bezglutenowej – inny styl życia”, zorganizowane przez Poznański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, odbyło się 26 maja 2018 w Collegium Da Vinci.
Na początku spotkania Bartek Drozd przedstawił działalność Stowarzyszenia i jego oddziału w Poznaniu. Nie można było nie wspomnieć o tegorocznym Gluten Free EXPO oraz o petycji przeciw dyskryminacji osób z celiakią. Następnie Pani Agnieszka Pompecka, dietetyk z Poradni „Mój Dietetyk” wygłosiła ptezentację pt. „Bezglutenowy niezbędnik – co trzeba wiedzieć po diagnozie”, w której przedstawiła podstawy diety bezglutenowej, wspomniała o produktach niezbędnych w celu jej zbilansowania i podała przykładowe przepisy.
Kolejny temat dotyczył probiotyków. Pani Karolina Wajnor z firmy Sanprobi przedstawiła, jak ważne w naszej diecie są probiotyki, nasi sprzymierzeńcy, a także podkreśliła jak wybierać sprawdzone preparaty, jakimi informacjami na opakowaniu się kierować.
Po przerwie, w trakcie której uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, Bartek Drozd wraz z Darią Jaroszewską poprowadzili panel dyskusyjny na temat dzieci na diecie bezglutenowej, ich potrzeb i problemów. Rozmawiano o tym, jak dzieci na diecie bezglutenowej są spostrzegane przez rówieśników – nie zawsze dobrze – oraz że spowodowane jest to często przez niewiedzę rodziców tych dzieci. Padło nawet stwierdzenie, że rodzice innych dzieci najchętniej pozbyliby się z grupy przedszkolnej czy klasy dziecka na diecie bezglutenowej, ponieważ jego obecność przysparza im problemów. Mimo takich trudnych doświadczeń naszych uczestników w ich wypowiedziach pojawiały się też pozytywne doświadczenia, na przykład dotyczące podejścia personelu przedszkola do dziecka na diecie bezglutenowej. Jednak w zadawanych pytaniach, jak i opiniach uczestników widać było jak trudno jest znaleźć bezglutenowe przedszkole czy też placówkę, która chciałaby wspierać rodziców z bezglutenowym dzieckiem. Poruszane były także kwestie podjadania glutenowego pieczywa.
Podczas rozmowy padały pytania dotyczące produktów z certyfikowanym znakiem Przekreślonego Kłosa, jak często są sprawdzane certyfikowane produkty oraz firmy. Pytano także o lokale będące w programie MENU BEZ GLUTENU.
Nasze kolejne spotkanie pokazuje, że wciąż warto na nowo poruszać tematy dotyczące diety bezglutenowej oraz życia na diecie, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
Bardzo dziękujemy za wsparcie merytoryczne Paniom: Dari Jaroszewskiej, Agnieszce Pompeckiej oraz Karolinie Wajnor. Dziękujemy także firmie Incola za przekazanie upominków dla uczestników oraz Agnieszce Rutkowskiej za pomoc i Błażejowi Kapcińskiemu za fotorelację. Dziękujemy uczestnikom za przybycie, za ciekawą dyskusję i zaproponowane pomysły, które można by wdrożyć, a także zachęcamy, o czym wspomnieliśmy na seminarium, do kontaktowania z Poznańskim Oddziałem Stowarzyszenia i informowania nas o tym, jaka pomoc jest Państwu potrzebna.
Rafał Kapciński i Bartek Drozd
Oddział Poznań Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej