Relacja z sobotniego spotkania w Koszalinie

W deszczowy sobotni poranek 9 listopada 2019 r. w Koszalinie spotkały się osoby zainteresowane dietą bezglutenową. Spotkanie miało charakter otwarty i udział w nim mogli wziąć wszyscy zainteresowani tym tematem: osoby z celiakią borykające się z dietą bezglutenową na co dzień i szukające wsparcia i wiedzy, rodzice dzieci niedawno zdiagnozowanych na celiakię, rodzice dzieci z cukrzycą, którym ujawniła się celiakia oraz osoby, które od wielu lat są na diecie, ale przez cały mają wątpliwości związane z jej ścisłym przestrzeganiem.

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Nowak, będąca na co dzień koordynatorem Stowarzyszenia w Trójmieście, audytorem przemysłu spożywczego oraz osobą szkolącą punkty gastronomiczne w programie MENU BEZ GLUTENU. W bardzo obszernej prezentacji w ciągu 3 godzin omówiła aspekty związane z diagnozowaniem choroby, produkty bezwzględnie zabronione w diecie bezglutenowej, produkty naturalnie bezglutenowe, problemy osób z celiakią związane z codziennym funkcjonowaniem, obowiązujące przepisy prawne dotyczące alergenów i produktów bezglutenowych oraz skutki nieprzestrzegania diety.

Nie sposób wymienić wszystkich omówionych na spotkaniu tematów, jednak uczestnicy jednogłośnie ocenili otrzymane informacje jako bardzo przydatne i wyrazili zadowolenie z udziału w spotkaniu.

Gorąco zachęcam osoby świeżo po diagnozie do uczestnictwa w spotkaniach tego typu. Można podczas nich zweryfikować posiadaną wiedzę, zadać wiele nurtujących pytań, rozwiać wątpliwości. Udział w nich jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują informacji. W ten sposób także budujemy nasze małe bezglutenowe społeczności lokalne, które tworzą niezastąpione grupy wsparcia.

W części praktycznej spotkania został przeprowadzony instruktaż czytania etykiet, omówiono wyniki analiz glutenowych przeprowadzanych przez Stowarzyszenie dla produktów z surowców naturalnie bezglutenowych oraz produktów opisywanych jako bezglutenowe. Prowadząca spotkanie także wskazała przykłady produktów spożywczych, w których konsument nigdy nie spodziewałby się znaleźć glutenu, jak choćby chrzan.

Równolegle do spotkania dla osób dorosłych, w sali obok inegrowały się dzieci, wspólnie malowały, grały w memo i, jak udało mi się podsłuchać, umawiały się do Strefy Dzieci podczas nadchodzącego EXPO Gluten Free V w Krakowie w maju 2020 r.

Serdecznie dziękuję Pracowni Pozarządowej z Koszalina, która udostępniła nam swoją bazę lokalową na nasze spotkanie i Pani Hani za bezinteresowną pomoc i wspólną zabawę z dziećmi. Gorące podziękowania kieruję do Piekarni PUTKA za przekazane do poczęstunku ciasta bezglutenowe, chleby i bułki do degustacji oraz drożdżówki z makiem dla każdego z uczestników. Nasz poczęstunek wzbogaciły także prażynki solone, ketchupowe i bekonowe przekazane przez licencjonowaną firmę Full of Taste, za które bardzo dziękujemy.

Jako koordynator Stowarzyszenia w Koszalinie stwierdzam, że sobotnie spotkanie dało mi nadzieję na to, że (po trudnych początkach) w Koszalinie także możliwa jest integracja osób z celiakią i ich rodzin. Merytoryczne wsparcie jest im bardzo potrzebne. Moje obserwacje uczestników, ich rozmowy podczas przerwy, wzajemna wymiana kontaktów, odwoływanie się do wspomnień związanych z diagnozą dowiodły, że możliwość spotkania drugiego człowieka z podobnym problemem zdrowotnym, wzajemna życzliwość i ciepłe słowa znaczą często nawet więcej niż przekazana wiedza medyczna.

Dotychczas sądziłam, że Koszalin jest jak „zaczarowany”, stąd brak oczekiwanego odzewu ze strony członków Stowarzyszenia. Dzisiaj z wielką radością stwierdzam, że Koszalin uważam za odczarowany:)

Serdecznie dziękuję Kasi Nowak z Trójmiasta za poprowadzenie prezentacji.

Barbara Domaracka

Relacja z sobotniego spotkania w Koszalinie