Aktualności
Relacja z warszawskich warsztatów dla dzieci i młodzieży
„Bez glutenu – bez problemu” to hasło naszych ostatnich warsztatów dla dzieci i młodzieży, które odbyły się 29 marca 2014 r. w Warszawie na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 159 c. Poniżej relacja z naszego sympatycznego spotkania.
Tym razem swoich sił w przygotowywaniu bezglutenowych specjałów próbowały dzieci w wieku 8 – 12 lat w grupie porannej oraz młodzież w wieku 13 – 18 lat w grupie popołudniowej. Łącznie w warsztatach wzięło udział 37 uczestników.
Pierwszym punktem programu było przygotowanie ciasta na bezglutenową pizzę. Korzystaliśmy z mąki Mix it firmy Schär. Dzieci same mieszały składniki na pizzę i formowały ciasto. Kiedy pizza rosła, zajęliśmy się zrobieniem kolorowych żelków z galaretki i żelatyny w małych silikonowych i plastikowych foremkach, a potem przygotowaliśmy amarantusowe babeczki. Najpierw w grupach wspólnie ubiliśmy jajka i dodaliśmy do nich amarantus ekspandowany firmy Ekoprodukt, a następnie każde dziecko mogło przygotować własne babeczki, z takimi dodatkami jakie lubi. Okazało się, że największą popularnością cieszyła się po prostu czekolada, zaś zdrowe bakalie nie koniecznie musiały znaleźć się we wszystkich babeczkach. Kiedy amarantuski trafiły do piekarnika, my zajęliśmy się komponowaniem składników do pizzy. Każda grupa mogła dostosować pizzę do własnych smaków i potrzeb, w jednej z grup były dzieci z alergią na mleko i jajka. W oczekiwaniu na degustację bezglutenowych specjałów, umililiśmy sobie czas wspólną zabawą w rozpoznawanie produktów bezpiecznych dla osób na diecie bezglutenowej. Dzieci dostały zestawy różnych produktów i ich zadaniem było posegregować je na te, które nie zawierają glutenu, mogą go zawierać i zawierają go na pewno. Świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Wykazały się wiedzą i umiejętnością czytania etykiet. Po tym ćwiczeniu przyszła pora na najmilszą część spotkania, czyli degustację wspólnie przygotowanych smakołyków. Dzieci zachwycały się kolorowymi żelkami, próbowały własnych babeczek i z zadowoleniem jadły smakowitą pizzę. Na koniec warsztatów otrzymały upominki ufundowane przez firmę Schär.
Po południu wypiekami zajęła się młodzież. Pierwszym punktem programu było przygotowanie bezglutenowego brownie. Młodzież sama odważała i mieszała składniki. Do przygotowania ciasta wykorzystaliśmy mąkę Mix it, firmy Schär. Kiedy ciasto trafiło do piekarników, my zajęliśmy się przygotowaniem bułek do hot dogów, również korzystając z Mix it. Kiedy bułeczki rosły, młodzież mogła wykazać się wiedzą i umiejętnością w czytaniu etykiet, tak jak było to w grupie wcześniejszej. Ćwiczenie przebiegło równie sprawnie jak u młodszych dzieci i pokazało, że nasi młodzi bezglutenowcy to grupa bardzo świadomych i mądrych konsumentów. Potem zajęliśmy się wszyscy wykonaniem bezglutenowej pizzy. Tym razem dwie grupy do wypieku pizzy wykorzystały mąkę firmy Glutenex – mix jasny bezglutenowy, a pozostałe dwie piekły pizzę z mąki Mix it. Dobór składników do pizzy był, tak jak w grupie porannej, kwestią smaków a czasem też i ograniczeń w diecie uczestników. Końcówka warsztatów była niezwykle przyjemnym czasem dla wszystkich. Można było skosztować przepysznych hot dogów (oczywiście z bezglutenową parówką, musztardą i ketchupem), pachnącej pizzy i smakowitego brownie. Na koniec każdy z uczestników otrzymał podarunek od firmy Schär.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży to wyjątkowe spotkania, podczas których młodzi bezglutenowcy mogą nawiązać nowe znajomości, czasem znaleźć kolegę czy koleżankę ze szkoły, jak to zdarzyło się u nas. Co ważne mogą się też przekonać, że przygotowywanie bezglutenowych specjałów wcale nie jest trudne.
Bardzo dziękujemy pani dr Ewie Lange oraz pani dr Joannie Myszkowskiej – Ryciak za udostępnienie nam sali na warsztaty. Dziękujemy firmie Schär za przekazane nam mąki na warsztaty, upominki dla dzieci oraz ciastka na poczęstunek, z którego mogły skorzystać dzieci i dorośli oczekujący na swoje pociechy oraz firmie Glutenex za mąkę do wypieków i ciastka.
Słowa podziękowania kierujemy również do Oli, Ani, Kasi i Michała za pomoc w organizacji warsztatów oraz sympatycznych studentek z SGGW.
A dzieciom i młodzieży dziękujemy za mile spędzony czas i życzymy sukcesów w przygotowywaniu bezglutenowych potraw.