Relacja z warsztatów w Lesznie

leszno 2014_3Ponad sześć godzin trwały warsztaty dla dzieci i dorosłych, zorganizowane w sobotę, 25 października przez leszczyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej i firmę Schär. W Zespole Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie spotkało się ponad pięćdziesięciu celiaków i osób stosujących dietę bezglutenową z innych przyczyn zdrowotnych. Na zajęcia dotarli głównie mieszkańcy regionu leszczyńskiego, ale także dzieci i dorośli z Żagania, Zielonej Góry czy Krotoszyna. Wśród nas byli „weterani”, ale także początkujący celiacy, którzy dopiero przed dwoma tygodniami dowiedzieli się o swojej chorobie.


Przebojowe racuchy i pizza
W nowoczesnej pracowni szkoły dzieci przygotowały pizzę z salami, racuszki z jabłkami, babeczki marchewkowe oraz ciasteczka pełnoziarniste z amarantusem. Każde, nawet najmniejsze dziecko, miało jakieś zajęcie: wbijanie jajek, odważanie składników, mieszanie ciasta, wsypywanie cukru, dekorowanie pizzy, przygotowanie rozczynu drożdżowego. W niektórych czynnościach pomagali im rodzice i starsze koleżanki. Co do degustacji… największym powodzeniem cieszyła się oczywiście pizza. Ale w ekspresowym tempie znikały również racuszki, które niestrudzenie smażyły na głębokim tłuszczu Natalia z Agnieszką – uczennice ZSRiB w Lesznie.
Pycha, rewelacja – słyszeliśmy z każdej strony.
Ta pizza smakuje nawet lepiej, niż glutenowa – dziwili się ci rodzice, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w bezglutenowych warsztatach, a wcześniej nie bratali się zbytnio z bezglutenowym pichceniem. Sekret tkwił m. in. w dodaniu do ciasta kurkumy i … mąki żołędziowej.
Mimo bogatego programu kulinarnego przygotowaliśmy dla dzieci także ekspresowe konkursy, związane z rozpoznawaniem produktów bezglutenowych i czytaniem etykiet. W nagrodę dzieci otrzymywały bezglutenowe cukierki i gumy do żucia.
Dorośli – praca na czterech stołach
Dorośli z kolei przygotowali bezglutenowy chleb razowy z amarantusem i zielonym pieprzem, biały chleb z jajkami i płatkami teff, bułeczki z gryką, pierogi z kaszą jaglaną i serem, makaron z cukinią, drożdżówki z serem oraz pastę z sardynek i amarantusa. W ruch poszły wałki, patelnie, garnki, miksery. Przy każdym z długich stołów uwijali się dorośli i nieliczne dzieci, które zostały ze swoimi rodzicami. Udało nam się wszystko! No, za pierwszym razem zakalec wyszedł w bułkach z gryką, ale nikomu to nie przeszkadzało – bułeczki zniknęły w mgnieniu oka. Ponieważ przepis na bułki jest ekspresowy, szybko zagnietliśmy w dwóch miskach dodatkowe porcje. Tym razem wyszło OK – bułeczki wyrosły jak należy i upiekły się modelowo.
Fantastyczne pierogi! – podkreślała Blandyna z Leszna, która dotąd przygotowywała je  w domu według innego przepisu.
Wszelkie wątpliwości, które powstawały przy gotowaniu i pieczeniu, rozwiewała nauczycielka ZSRiB – pani Mirosława Karpińska, która swoim doświadczeniem wspierała każdą z grup pracujących przy swoim stole.
Wszystkich potraw próbował Jacek Boraś, polski przedstawiciel firmy Schär. Kiwał z uznaniem głową i zapowiedział, że w drodze do domu nie zatrzyma się nigdzie na obiad – a to najlepszy dowód, że wszystko, co przygotowaliśmy, było smaczne. Oczywiście każdego dania powstawały pełne garnki – nikt więc nie wyszedł głodny.

leszno 2014_6 leszno 2014_4
Degustacje, wiedza i zakupy
Podczas zajęć uczestnicy degustowali słodycze i pieczywo firmy Schär, a także bezglutenowe napoje Buenos Ice Tea. Mogli również robić zakupy w wyjątkowo okazyjnych cenach. Sklep „Gluten-free” z Pl. Metziga w Lesznie sprzedawał produkty firmy Schär, a ekologiczne delikatesy „Wiem co jem” z ul. 55 Pułku Piechoty w Lesznie oferowały bezglutenowe czeskie ziarna i nasiona, przyprawy Dary Natury, dodatki do pieczenia i wędliny.  leszno 2014_1
W czasie zajęć dziecięcych dorośli wysłuchali prezentacji Jacka Borasia o firmie Schär, mogli też skorzystać z konsultacji dietetyka Karola Mulczyńskiego z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Mieli również do dyspozycji materiały edukacyjne Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jak zawsze podczas warsztatów: degustacjom, wymianie doświadczeń i przepisów oraz integracji nie było końca. Zaczęliśmy również planować zabawę mikołajkową dla dzieci w grudniu br.
Podziękowania
W organizacji warsztatów pomogli partnerzy: włoska firma Schär, a także leszczyńskie sklepy: Gluten-free delikatesy „Wiem co jem” oraz sklep z Poznania Friendly Food. Uczestników warsztatów jak zawsze gościł Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych, który od niemal dwóch lat współpracuje ze Stowarzyszeniem.
Dziękuję również wszystkim koleżankom i kolegom, którzy włączyli się w organizację warsztatów. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Mirosławy Karpińskiej oraz dyrekcji Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak