Relacja ze spotkania mikołajkowego we Wrocławiu

14 grudnia 2019r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie mikołajkowe dla dzieci na diecie bezglutenowej. W tym roku bawiliśmy się na terenie Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3.

Podczas spotkania dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez Agnieszkę i Milenę. W zabawach brały udział dwie drużyny: Śnieżynek i Elfów. W pierwszej (zręcznościowej) jedna drużyna dorzucała śnieg w postaci białych kul na chustę, a zadaniem drugiej było ocalenie jak największej ilości śniegu na chuście. Następna konkurencja to wyścigi rzędów, w której każda drużyna musiała jak najszybciej ułożyć piramidkę z dziesięciu kubków. Wraz ze wzrostem piramidek, narastało napięcie w oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja. W trakcie zabawy padło pytanie: jak będzie wyglądał Święty Mikołaj? I tutaj dzieci musiały zmierzyć się z wyzwaniem przeniesienia swojego wyobrażenia o wyglądzie Świętego Mikołaja na papier czyli stworzyć jego postać na wielkiej kartonowej powierzchni za pomocą kleju, waty i bibuły.

Gdy Mikołaj do nas przybył, zastał dzieci nad pracami i zdumiony podziwiał swoje portrety, przeglądając się w nich niczym w lustrze. Kolejnym zaskoczeniem dla Mikołaja było to, że najpierw to on otrzymał prezent od dzieci. Następnie Mikołaj otwierał „okna pewnego domu”, w którym losował dla dzieci pytania, np. „O czym marzy Święty Mikołaj?” – oczywiście o tym, żeby dzieci były grzeczne i o tym, żeby Mikołaj mógł odpocząć. Inne pytanie wylosowane przez Mikołaja to „Jaki najfajniejszy prezent otrzymały do tej pory dzieci?”. Pięknie odpowiedziała Klaudia, a mianowicie, że „miłość”. Gdy chwilkę się zastanowimy, to zadamy sobie sami pytanie: czy może być coś piękniejszego dla dziecka od kochających rodziców?

Pukając do następnego okna Mikołaj wywołał „mieszkającego” tam Łukasza, pasjonata freestylu footbolowego. Wszyscy, którzy bawili się z nami dwa lata temu zapewne pamiętali umiejętności Łukasza. Jego tegoroczny pokaz udowodnił, że dzięki pracy i wytrwałości można bardzo wiele osiągnąć. Pokaz z zachwytem oglądały nie tylko dzieci, ale także rodzice i Mikołaj, bo Łukasz z piłką robił niesamowite rzeczy, zapierające dech w piersiach.

Ponieważ Mikołaj spieszył się w dalszą drogę, przyszła pora na upominki dla dzieci, a później wspólne zdjęcie (obowiązkowo!). Po tych atrakcjach dzieci udały się na poczęstunek pełen bezglutenowych smakołyków i owoców, przyniesionych przez rodziców, a Mikołaj się z nami pożegnał.

Po poczęstunku przyszła pora na wykonanie ozdób choinkowych. Uczyliśmy się robić aniołki z papierowych serwetek i ozdabiać bombki cekinami. Zrobienie aniołka z papieru wcale nie jest trudne. Natomiast własnoręczne ozdobienie bombki już jest większym wyzwaniem. Były dzieci, które z dużym zaangażowaniem podejmowały ten trud, pomimo tego, że wykazać się trzeba było sporą precyzją. Każda wykonana praca miała swój urok, bo była wykonana własnoręcznie. Z dużym zapałem, zarówno w zajęcia warsztatowe, jak i zabawy, angażowali się rodzice. Dopingowali, pomagali, wspierali i bawili się razem z dziećmi.

Dziękujemy Mikołajowi za przybycie do nas! Będziemy na niego czekać już za rok!
Dziękujemy rodzicom w imieniu dzieci za przygotowanie produktów do wspólnej degustacji.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu oraz porządkowaniu sali do zabaw i sali, w której odbyła się wspólna degustacja.

Dziękuję Oli, Agnieszce i Milenie.

Małgorzata Jakubczyk
Oddział Wrocław

Relacja ze spotkania mikołajkowego we Wrocławiu