Aktualności
Relacja ze spotkania z firmą Kubara sp.j.
Dnia 15-go listopada 2014 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie z firmą Kubara. Na spotkanie przybył sam szef firmy Pan Marek Kubara. Osoby, które brały udział w spotkaniu miały okazję zobaczyć jak w szybki i prosty sposób z amarantusa można przygotować muffinki oraz bułeczki. Pan Marek opowiedział o zaletach amarantusa i wśród ogromnej ilości pozytywnych wartości tej rośliny niestety jest też jedna wada. Wadą okazuje się niestety cena. Jednak amarantus ekspandowany pomimo ceny broni się sam swoimi dodatnimi cechami, ponieważ można go używać do wypieków, do zagęszczania sosów, do sałatek, jogurtów, itp. Zanim Pan Marek przystąpił do przygotowywania muffinek na początku spotkania wysłuchaliśmy wykładu dietetyka Pani Katarzyny Dudziak, która jest członkiem naszego Stowarzyszenia. Pani Katarzyna zwróciła uwagę jakie produkty należy kupować – czyli z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, jeśli znaku nie ma to bardzo ważne jest czytanie etykiet. Przy zakupie produktów bez licencjonowanego znaku można wspierać się zakładką na stronie Stowarzyszenia „Badamy produkty”.
Podczas pieczenia bułeczek wysłuchaliśmy wykładu Pana Pawła Zatwarnickiego z firmy Ekoprodukt którego tematem była : „Genetyczna diagnostyka nietolerancji pokarmowych (gluten, laktoza)”. Firma Ekoprodukt dla uczestników spotkania przygotowała niespodziankę: 5% zniżki na badania genetyczne w kierunku celiakii.
Dużą atrakcją na listopadowym spotkaniu była obecność firmy Schär. Pan Jacek Boraś opowiedział o firmie i o produktach. Dużym powodzeniem cieszyła się ciepła pizza wśród najmłodszych i wśród starszych uczestników, którą degustowano podczas przerw. Wiele osób skorzystało również z promocyjnych cen na produkty firmy Schaer, które można było w tym dniu zakupić.
Ostatni wykład wygłosił Pan Radosław Starosta z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego na temat kosmetyków i glutenu w kosmetykach. Temat jak się okazało bardzo ciekawy, ale bardzo trudny.
Na spotkaniu był również obecny przedstawiciel cateringu bezglutenowego LightBox Pan Przemysław Mamczak przedstawiając dzienne zestawy żywieniowe, które można zakupić. Najbardziej taka forma żywienia sprawdza się w przypadku wyjazdu gdy okazuje się, że nie można liczyć na bezpieczny, bezglutenowy posiłek. Wówczas wygodnie jest zamówić i zabrać ze sobą zestaw żywieniowy LightBox,. Uczestnicy spotkania otrzymali do degustacji gotowe dania z zestawów.
Podczas spotkania można było porozmawiać z dietetykami: z Panią Katarzyną, oraz z Panią Natalią. Pani Natalia również jest członkiem naszego Stowarzyszenia. We Wrocławiu oraz okolicach zajmuje się Programem Menu Bez Glutenu. Zachęcamy wszystkich do informowania właścicieli miejsc gdzie można zjeść bezpiecznie – bezglutenowo, żeby informować o Programie, który Stowarzyszenie prowadzi. Podstawowe informacje są na stronie Stowarzyszenia. Wówczas będą większe możliwości bezpiecznego jedzenia na mieście.
Dziękuję wszystkim wykładowcom za poświęcenie czasu na przygotowanie i wygłoszenie wykładu, Panu Markowi z firmy Kubara za chęć gotowania we Wrocławiu, Panu Jackowi za przepyszną pizzę. Dziękuję Pani Anicie z baru Obiadomek za kolejne już użyczenie termosu, Panu Lucjanowi z firmy Drobimex za przepyszne wędliny do degustacji – i warto tu dodać, że są to wędliny z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa.
Dziękuję także Pani Basi z P.P.H.U. Niro za ciabatty firmy Schnitzer przesłane do degustacji.
Za pomoc w przygotowaniu spotkania dziękuję Piotrowi, Natalii, Magdzie i Kasi, a także Monice i Joannie oraz wszystkim, którzy pomagali sprzątać po spotkaniu.
Więcej zdjęć z warsztatów dostępnych jest TUTAJ.
Małgorzata Jakubczyk
Od Zarządu
Dziękujemy za organizację bardzo ciekawych warsztatów. Gosiu i Natalio doceniamy Wasze pomysły i zaangażowanie.