Szukamy osoby z jęz. ukraińskim i polskim do pracy w Warszawie

W związku z intensywną pracą na rzecz osób na diecie bezglutenowej z Ukrainy pilnie szukamy osoby mówiącej po polsku i po ukraińsku do pracy w biurze Stowarzyszenia w Warszawie. Poniżej przedstawiamy aktualne działania naszych pracowników i wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nam pomagają.

Głównym zadaniem zatrudnionej osoby będzie pomoc w koordynacji transportów żywności bezglutenowej do Ukrainy, wysyłka produktów do uchodźców w Polsce oraz kontakt z osobami i instytucjami w zakresie pomocy związanej z obecną sytuacją. Osoby zainteresowane pracą prosimy o kontakt mailowy – m.zrodlak@celiakia.pl.

Obecne działania Stowarzyszenia w Polsce

Aktualnie prowadzimy ponad 230 spraw, pomogliśmy już bardzo wielu rodzinom bezglutenowym z Ukrainy, które teraz są w Polsce. Codziennie napływają kolejne prośby o pomoc nie tylko w przesłaniu paczek z produktami bezglutenowymi, ale także o znalezienie miejsca do zatrzymania się. Więcej piszemy poniżej.

Pomoc, którą oferuje Stowarzyszenie:

  • zaopiekowanie się osobami na diecie w miejscu pobytu – zajmują się tym nasi przedstawiciele regionalni i wolontariusze zgłoszeni i zgłaszający się na mail pomocukrainie@celiakia.pl,
  • zaopatrzenie w specjalistyczne produkty żywnościowe dla osób z Ukrainy (przesyłamy je z Punktu Kontaktowego w Warszawie, kupują je też na miejscu nasi przedstawiciele regionalni i wolontariusze z danego miasta – zgłoszenia też na mail),
  • znalezienie noclegu u rodzin mających też osoby na diecie – akcję koordynuje Punkt Kontaktowy Stowarzyszenia
  • porady dietetyczne i inne  – głównie Punkt Kontaktowy Stowarzyszenia

Mail pomocukrainie@celiakia.pl odbierają 4 osoby – pracownicy Stowarzyszenia, którzy koordynują wszystkie działania powyżej i dodatkowo realizują swoje zwykłe zadania związane z pracą w Stowarzyszeniu.

Przedstawiciele regionalni Stowarzyszenia (najbardziej doświadczeni wolontariusze działający w Stowarzyszeniu od dawna, 12 osób) wspierają te wszystkie działania w swoich miastach i przejmują dalszą opiekę nad rodzinami z Ukrainy, współpracują też z wolontariuszami ze swojego regionu koordynując ich pracę.

Pomoc w całym kraju zadeklarowało około 160 osób.

Dziękujemy wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasz apel. Cały czas czekamy na kolejne zgłoszenia chętnych do przyjęcia uchodźców na diecie bezglutenowej lub mogących przygotować paczki żywnościowe w swoich miastach. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na pomocukrainie@celiakia.pl.

Transporty do Ukrainy i pomoc osobom, które tam zostały

  • Wkrótce ruszają od nas dwa kolejne transporty produktów dla rodzin, które zostały w Ukrainie. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły podamy, kiedy transporty dotrą na miejsce.
  • Kontaktują się z nami osoby na diecie z Ukrainy (przez mail pomocukrainie@celiakia.pl), które chcą uciekać do Polski i proszą o pomoc. Szukamy im noclegów, także za granicą dzięki współpracy z AOECS.
  • Dołączamy do mniejszych indywidualnych inicjatyw wysyłek paczek do konkretnych miejsc w Ukrainie i współpracujemy z portalami pomocowymi na FB
  • Współpracujemy z Urzędem Miasta St. Warszawa – transport do Kijowa.
  • Koordynujemy pomoc przychodzącą z AOECS i stowarzyszeń celiaków z Europy i spoza niej.
  • Na terenie Ukrainy współpracujemy m.in. z Ukraińskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią 

Akcja informacyjna i zbiórki:

  • stworzyliśmy ulotkę i materiały informacyjne na naszej stronie (w kilku językach – po  ukraińsku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku,);
  • rozesłaliśmy  informacje o oferowanej przez Stowarzyszenie pomocy (Punkt Kontaktowy) do ok. 70 instytucji. W tym do: Związku Ukraińców w Polsce, grup pomocowych Ukrainie na FB, Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, kuratoriów itp.;
  • informacja o pomocy świadczonej przez Stowarzyszenie ukazała się na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia;
  • nasi wolontariusze przekazują pakiety z podstawowymi produktami bezglutenowymi (suchy prowiant) w punktach recepcyjnych w całej Polsce.
  • prowadzimy zbiórkę pieniędzy i produktów bezglutenowych na cele wyżej opisane.

W efekcie tych działań zgłaszają się do nas instytucje i organizacje pomocowe, które mają uchodźców na diecie bezglutenowej  – pomoc koordynowana jest przez Punkt Kontaktowy.

Produktami bezglutenowymi wspierają nas firmy z branży spożywczej – producenci żywności bezglutenowej (głównie licencją na znak Przekreślonego Kłosa), sieci handlowe i lokale z programu MENU BEZ GLUTENU – w sumie około 40 firm. Bardzo dziękujemy!

Przypominamy też o pilnej ofercie pracy w Stowarzyszeniu – prosimy o kontakt chętne osoby.

Szukamy osoby z jęz. ukraińskim i polskim do pracy w Warszawie