Uwaga na fałszywy makaron „ryżowy” QUINGTIAN – INTERWENCJA!

Oto przykład tego jak niefrasobliwie postępują firmy dystrybutorzy żywności, a zarazem przykład udanej interwencji naszego Stowarzyszenia. To niestety nie jest przypadek odosobniony, wkrótce będziemy podejmować kolejne interwencje, o których poinformujemy.

W połowie stycznia dostaliśmy list od osoby, która kupiła w sklepie internetowym makaron ryżowy Quingtian (dystrybucja w Polsce: SERWIS-M z Gdyni, poniżej zdjęcie produktu). Ponieważ objawy jakie miała po spożyciu tego makaronu były podobne do zatrucia glutenem, obejrzała makaron dokładnie i co się okazało? Makaron „ryżowy” w rzeczywistości był czystym makaronem pszennym! Był w dystrybucji od maja 2010 roku.

 

 

To dystrybutor nieprawidłowo przetłumaczył skład i nazwę makaronu. Na etykiecie w języku polskim napisano, że jest to makaron ryżowy (skład: mąka ryżowa, sól, woda), podczas gdy był to makaron z czystej mąki pszennej (świadczy o tym napis na opakowaniu w języku angielskim – „wheat flour” i niemieckim – „Weizenmehl”).
Makaron można było kupić między innymi w sklepie internetowym Swiat-Smakow.pl oraz w sklepach: Bomi, Piotr i Paweł, Delima oraz Stokrotka (niestety żaden ze sklepów nie zwrócił uwagi na błąd w tłumaczeniu).

Znaleźliśmy w Internecie kontakt do dystrybutora. Wysłaliśmy do niego dwa pisma, wielokrotnie próbowaliśmy połączyć się telefonicznie – bez skutku.
Dlatego zaczęliśmy interweniować ostrzej. Wysłaliśmy pisma do odpowiednich Inspekcji. Sprawą zajął się Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni (bo tam mieści się siedziba dystrybutora).

I tak: 02.02.2012 Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazał do Krajowego Punktu Kontaktowego RASFF w Głównym Inspektoracie Sanitarnym powiadomienie alarmowe w Systemie Wczesnego Ostrzegania O Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych I Środkach Żywienia Zwierząt RASFF nr 2012/1 dot. produktu pod nazwą „makaron ryżowy” Qingtian.
Ponadto PPWIS pisemnie poinformował właściwych terenowo ze względu na siedziby odbiorców (wskazanych przez dystrybutora makaronu „ryżowego”) Powiatowych Państwowych Inspektorów Sanitarnych z terenu województwa pomorskiego oraz Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych w Bydgoszczy, Olsztynie, Katowicach, Krakowie i Warszawie o zaistniałej sytuacji oraz konieczności monitorowania procesu umieszczania poprawionej etykiety na makaronie Qingtian.

Dystrybutor zobowiązał się wstrzymać sprzedaż makaronu i poprawić etykiety, mimo to – uważajmy!


Podsumowując ostrzegamy wszystkie osoby na diecie bezglutenowej przed kupnem tego makaronu oraz uczulamy bardzo – czytajcie etykiety, bądźcie czujni! Jak widać niestety ludzka niefrasobliwość (żeby użyć łagodnego słowa) nie zna granic. Przecież nie każdy konsument czyta opis produktu w języku obcym. Mamy prawo do właściwie oznakowanych etykiet po polsku!

Jeśli ktoś z Państwa zetknie się z podobną sytuacją prosimy o kontakt.

Wkrótce napiszemy jak rozwija się sprawa ziaren glutenowych zbóż znalezionych w kaszy gryczanej znanej firmy, produkcie „naturalnie bezglutenowym”.