Aktualności
Wrocławski Dzień Celiakii – 8 maja 2010
8 maja 2010 w godz. 10.00 -14.00 w Szpitalu II Katedry I Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przy ul. Dyrekcyjnej 5/7 we Wrocławiu nasze Stowarzyszenie z pomocą stowarzyszenia studentów IFMSA zorganizowało konferencję z okazji Wrocławskiego Dnia Celiakii, w ramach tegorocznych ogólnopolskich obchodów V Międzynarodowego Dnia Celiakii.
- Jako pierwszy wykład wygłosił doktor Krzysztof Matusiewicz. Pan doktor opowiedział o różnych postaciach celiakii. Porównał występowanie takich chorób jak fenyloketonuria czy cukrzyca z celiakią i wykazał, że choroba trzewna w porównaniu z innymi chorobami ma nieporównywalnie wysoki wskaźnik występowania. Przedstawił także klasyczne objawy nieleczonej celiakii i jej powikłania, wyjaśnił wygląd jelita i kosmków według skali Marsha.
- Drugi wykład przedstawiła pani doktor Ewa Waszczuk, która powiedziała o badaniach genetycznych w diagnostyce choroby trzewnej, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na problemy z zajściem w ciążę kobiet z celiakią. Choroba trzewna powinna być brana pod uwagę w przypadku niewyjaśnionych przypadków niepłodności. Wprowadzenie diety bezglutenowej może się okazać czasem jedynym lekarstwem. Pani doktor opowiedziała także o programie PreventCD.
- Trzeci wykład pani prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek poświęcony był zmianom w jamie ustnej jakie towarzyszą chorobie trzewnej. W swoim wykładzie pani profesor zwróciła uwagę, że przy podejrzeniu celiakii istotnym czynnikiem ryzyka jest hipoplazja szkliwa zębów stałych, nawracające afty na błonie śluzowej jamy ustnej, ciągłe zapalenie kątów ust. Warto pamiętać, że jama ustna jest częścią układu pokarmowego i także może być dotknięta zaburzeniami w przebiegu celiakii.
Na koniec pani profesor przedstawiła Program Urzędu Miasta „Profilaktyka próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół”. Program jest realizowany w okresie od 15.02. do 15.12.2010 i obejmuje dzieci w wieku szkolnym. Badania wykonywane są w Akademickiej Poliklinice Stomatologicznej NZOZ Stomatologiczne Centrum Transferu Technologii przy ul Krakowskiej 26, 50-425 Wrocław. Dzieci z celiakią w ramach Programu zapraszane są na badania we wtorki i piątki w godz. 8.00 – 13.00. Badaniami na hasło: „celiakia” zajmuje się pani doktor Agata Matuszewska, tel. kom. 603 394 855. Badania wykonywane są bezpłatnie.
- Kolejny wykład przygotowany przez pana mgr Krzysztofa Mytycha przedstawił w zastępstwie pan mgr Patryk Matuszek, opowiadając o programie wykrywania celiakii wśród dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7-10 lat.
Rodzice dzieci z podejrzeniem celiakii mogą się zgłaszać na przeprowadzenie badań anty-transglutaminazy tkankowej, oraz anty-gliadyny (GAF3X) w klasach Iga oraz IgG testem scriningowym ELISA oraz jako część eksperymentalna projektu na pobranie próbki śliny. Telefon kontaktowy: 71 3730808 wew. 110, lub kom. 604 782 342, e-mail: k.mytych@euroimmun.pl
- Ostatni wykład był poświęcony zaleceniom dietetycznym w celiakii, które przedstawiła pani dr hab. n. farm. Bożena Regulska-Ilow. Pani doktor podkreśliła jak ważne jest przestrzeganie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej, ale powinna być to również dieta pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze, tak by umożliwiała prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy układaniu jadłospisu osoby z celiakią powinno się uwzględnić dodatkowo stopień niedoboru składników odżywczych. Pani doktor Regulska opowiedziała o najczęstszych skutkach złego wchłaniania, zwróciła uwagę jak zwiększyć przyswajalność żelaza z posiłków oraz, że herbata pita podczas posiłków utrudnia wchłanianie wapnia.
Bardzo dziękuję wszystkim wykładowcom za bardzo interesujące i pogłębiające naszą wiedzę wykłady.
Dziękuję również firmom Balviten, Glutenex, Bezgluten i Schar za przyjazd do Wrocławia, firmom Ultraeuropa i Sonko za przesłanie produktów. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z nowościami, mogli także pokosztować pysznych słodkości.
Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali przed i w dniu konferencji, przede wszystkim trzem Aniom, pani Ninie, Magdzie, Oli, pani Wandzie. Bardzo dziękuję Konradowi z IFMSA, który był odpowiedzialny za sprzęt multimedialny, dziękuję także jego koleżankom za pomoc w trakcie trwania konferencji.
Cieszę się bardzo z tak licznego przybycia wszystkich zainteresowanym tematyką celiakii i diety bezglutenowej. Podczas konferencji w szeregi naszego Stowarzyszenia wstąpiły nowe osoby, witamy je serdecznie!
Dziękuję także mojej rodzinie za pomoc, wsparcie i cierpliwość.
Małgorzata Jakubczyk
Wrocław
PS od Zarządu Stowarzyszenia: A my serdecznie dziękujemy naszej wspaniałej koleżance za zorganizowanie we Wrocławiu już po raz drugi tak wspaniałej imprezy. Mamy nadzieję, że wkrótce we Wrocławiu powstanie następny oddział Stowarzyszenia. Małgosiu – dziękujemy!