Aktualności
Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii – konferencja w Rzeszowie
22 kwietnia 2023 roku w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie oraz Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W gronie prelegentów znaleźli się znamienici profesorowie a zarazem lekarze – praktycy, specjalista gastroenterologii, a także dietetyk oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Małgorzata Źródlak, która zainicjowała sesję wykładów. Podczas swojego wystąpienia mówiła o wsparciu, jakiego Stowarzyszenie udziela osobom na diecie bezglutenowej. Była to wspaniała okazja do poznania działalności naszej organizacji. Pierwszym uczelnianym prelegentem był prof. dr hab. n. med. Bartosz Korczowski. Omówił wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii, a także przedstawił możliwość wzięcia udziału w innowacyjnych badaniach nad enzymem, którego celem jest trawienie glutenu. Należy podkreślić fakt, że ten temat wzbudził zainteresowanie uczestników. Co więcej, niektórzy z nich zgłosili chęć udziału w w/w badaniu.
Po sesji pytań kolejnym punktem był wykład prof. dr hab. n. med. Mariusza Dąbrowskiego, który skupił się na temacie powiązania celiakii z cukrzycą typu 1, która dość często towarzyszy osobom z chorobą trzewną. Następny prelegent, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Jacek Tabarkiewicz, wyjaśniał autoimmunizacyjną stronę celiakii. A dr Łukasz Krupa, specjalista gastroenterologii, opowiadał o ciekawych przypadkach, z jakimi przychodzi mu się mierzyć w pracy w szpitalnym oddziale i przychodni. Po wystąpieniu dr Krupy padło wiele pytań ze strony naszego audytorium, na które Pan Doktor starał się dokładnie i cierpliwie odpowiadać.
Wisienką na torcie, bo tak właśnie tę część należy nazwać, była prezentacja Natalii Lipietty, dietetyczki z Centrum Diety Bezglutenowej, która stopniowo ujawniała glutenowe pułapki, z jakimi celiacy muszą sobie radzić w życiu codziennym. Myślę że zgromadzeni uczestnicy w końcu uzyskali odpowiedzi na nurtujące pytania, jakie przynosi każdy dzień. Nasza dietetyczka doskonale radziła sobie z pytaniami, a dodatkowo pan prof. Korczowski włączał się w rozmowę z uczestnikami.
Podczas przerw wszyscy mogliśmy korzystać ze stoiska Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, gdzie dostępne były publikacje, ulotki, deklaracje członkowskie i osoby, które chętnie odpowiadały na pytania. Dodatkowo można było zapoznać się ofertą badań profilaktycznych, jakie przedstawiały panie z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który objął patronatem naszą konferencję. Dziękujemy w tym miejscu Panu Rafałowi Śliżowi, rzecznikowi prasowemu NFZ z Rzeszowa, za współpracę i przyjęcie zaproszenia na nasze wydarzenie.
Dodatkową atrakcją było stoisko firmy Bezgluten, której bardzo dziękujemy za umożliwienie naszym gościom zapoznania się z bogatą ofertą produktów bezglutenowych, ich degustacji i zakupu. Wyrażamy również wdzięczność firmie Schär, która przekazała słodkie przekąski do naszego serwisu kawowego.
W tym niecodziennym wydarzeniu brało udział ponad 100 osób, a kilkoro z nich wstąpiło w szeregi naszego Stowarzyszenia. Wielu zebranych usłyszało odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a przede wszystkim miało okazję porozmawiać z lekarzami, dietetykiem i ze sobą wzajemnie. Wszystkich nas łączy przecież to samo schorzenie – celiakia.
Chciałabym wyrazić swoją ogromną wdzięczność dwóm wykładowczyniom z Uniwersytetu Rzeszowskiego, współorganizatorkom konferencji: dr inż. Agnieszce Ewie Stępień oraz dr n. o zdr. inż. Ewelinie Polak-Szczybyło za trud włożony w to przedsięwzięcie, wyrozumiałość i współpracę.
Dziękuję Małgosi, Basi, Paulinie, Darii, Kasi i Natalii za wszelką pomoc, doradztwo, zaangażowanie i cenne wskazówki. Chcę też bardzo podziękować Ewelinie J., która jest zawsze przy mnie, wkłada swoje całe serce w wolontariat, poświęcając ogrom czasu i potrafi rozwiązać niejeden problem. Dziękuję Andrzejowi S. za jak zawsze przepyszny ciepły poczęstunek, pomocnym studentkom z Koła Naukowego URz oraz wolontariuszom, którzy służyli swoją pomocą w trakcie i po konferencji.
W imieniu organizatorów składam również podziękowania przybyłym uczestnikom i osobom, które chcą pozostać anonimowe, a dołączyły swoją cegiełkę do realizacji tego przedsięwzięcia.
Ewelina Klimza
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Rzeszów