Zjazd AOECS

W dniach 16-19 września 2010 w Walencji w Hiszpanii odbył się kolejny, już XXII zjazd członków AOECS, Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Osób z Celiakią,

organizowany przez hiszpańskie stowarzyszenie FACE. Uczestniczyli w nim liderzy organizacji z ponad 30 krajów Europy zrzeszonych w AOECS. Polskich celiaków reprezentowała Małgorzata Źródlak, prezes Stowarzyszenia. Przypominamy, że nasze Stowarzyszenie jako największa ogólnopolska organizacja osób z celiakią jest aktywnym członkiem AOECS od 2007 roku. Miło nam podkreślić, że działalność naszego Stowarzyszenia jest zauważana i doceniana. Jesteśmy oceniani jako najbardziej wszechstronne i najszybciej rozwijające swój potencjał Stowarzyszenie w naszej części Europy.

Podczas zjazdu omówiono wiele ważnych spraw dotyczących zrzeszenia, podsumowano merytorycznie i finansowo ubiegły rok działalności oraz przedyskutowano plany zarówno na rok najbliższy, jak i w dłuższej perspektywie. Najważniejszym tematem było ostateczne uzgodnienie szczegółów dotyczących Europejskiego Systemu Licencyjnego (ELS). Chodzi o wspólny europejski projekt licencjonowania międzynarodowego znaku „przekreślonego kłosa”, który w Polsce prowadzi nasze Stowarzyszenie. Ideą projektu jest zapewnienie konsumentom bezglutenowym możliwości spożywania regularnie badanych i bezpiecznych produktów. Firmy, które otrzymują licencję na używanie znaku „przekreślonego kłosa” są audytowane przez stowarzyszenia z AOECS (każde stowarzyszenie nadzoruje producentów krajowych), a produkty regularnie badane. Przypominamy, że w Polsce brak jest odgórnej kontroli nad produktami bezglutenowymi. Obecnie każdy, bez regularnych badań na zawartość glutenu może oznakować lub opisać sobie dowolnie produkt i sprzedawać go jako bezglutenowy. Zainteresowanych szczegółami projektu odsyłamy tutaj.

AOECS jest niezależną organizacją ponadnarodową, której głównym celem jest dążenie do poprawy jakości życia celiaków w Europie poprzez:

  • reprezentowanie swoich członków na arenie międzynarodowej, w instytucjach unijnych i światowych
  • praca na rzecz bezpieczeństwa żywności (najważniejsze osiągnięcie AOECS – ponad 20-letnie lobbowanie na rzecz zmiany prawodawstwa i doprowadzenie do przyjęcia dyrektyw korzystnych dla bezglutenowców, szcz. dyrektywy 41/2009-link, wprowadzenie metody oznaczania glutenu – ELISA R5 Mendez itd)
  • międzynarodowe projekty badawcze dotyczące celiakii
  • koordynowanie wymiany doświadczeń między stowarzyszeniami członkowskimi, pomoc nowym organizacjom, szczególnie z naszej części Europy

Ze zjazdem AOECS połączona została konferencja dotycząca celiakii. Przedstawiono kilka interesujących prezentacji, odbyły się sesje plakatowe i dyskusje dotyczące przeróżnych aspektów celiakii. Podczas trwania konferencji wszyscy uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami bezglutenowymi dostępnymi na rynku europejskim. Dziękujemy firmie Dr.Schär za pomoc finansową w umożliwieniu uczestnictwa w konferencji.