15 lat bezglutenowej komunii w Polsce!

W kwietniu 2024 r. minie dokładnie 15 lat od momentu, w którym polski episkopat przychylił się do naszej prośby o wprowadzenie komunii św. bezpiecznej dla osób na diecie bezglutenowej. Właśnie wtedy kościół wprowadził komunikanty niskoglutenowe, spełniające wszelkie normy prawa żywnościowego, a jednocześnie kanonicznego. To było i jest nadal jednym z największych osiągnięć naszego Stowarzyszenia.

Na chwilę przed świętami Wielkiej Nocy oraz przed 15. rocznicą wprowadzenia komunii dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej, chcielibyśmy przypomnieć, że nazwa „niskoglutenowe” wynika z wymogów prawa kanonicznego. Te specjalne komunikanty w praktyce są bezglutenowe, zawierają poniżej 20 ppm (miligramów glutenu na kilogram). Niestety mogą być nieodpowiednie dla osób, którym szkodzi skrobia pszenna bezglutenowa i które nie mogą spożywać żadnych produktów z nią w składzie – warto o tym pamiętać.

Chcąc przyjmować komunię w takiej postaci, należy zacząć od rozmowy z proboszczem swojej parafii. Możliwe są dwa rozwiązania: albo specjalne komunikanty zostaną zamówione przez księdza, albo poprosi on o samodzielne dostarczenie ich do kościoła. Bezpieczne bezglutenowe komunikanty ze znakiem Przekreślonego Kłosa dostępne są w ofercie firmy Christ, można je zamówić przez internet.

Następnie pozostaje ustalić z księdzem kwestie organizacyjne związane z udzielaniem komunii. Warto poprosić go, aby o dostępności komunikantów niskoglutenowych poinformował w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych, by informacja dotarła do innych osób na diecie bezglutenowej. Wówczas ksiądz mógłby zakonsekrować komunikanty dla osób z celiakią na stałe, dzięki czemu unikniemy konieczności zgłaszania się przed każdą mszą. Podchodzimy wtedy do komunii na końcu i prosimy o „bezglutenową komunię”.

Warto ustalić z księdzem, by przed wyjęciem z tabernakulum osobnego kielicha z komunikantami niskoglutenowymi i udzieleniem komunii opłukał palce wodą w specjalnym naczyniu. Jeśli komunikanty niskoglutenowe nie są stale zakonsekrowane lub są niedostępne w danym kościele, możemy zabierać na mszę pudełeczko z własnymi. Na kilka minut przed nabożeństwem udajemy się do zakrystii i prosimy o udzielenie komunii św. pod postacią niskoglutenowego komunikantu jako pierwsi lub ostatni.

Wykaz parafii, w których dostępna jest komunia św. dla osób na diecie bezglutenowej, znajduje się na naszej stronie tutaj. Zachęcamy do zgłaszania nam miejsc, w których komunia niskoglutenowa jest stale dostępna. Informacje o nich można przesyłać na adres: p.sabak@celiakia.pl. Polecamy także nasz tekst „Komunia bezglutenowa okiem praktyka i dietetyka”.

*Zdjęcie pochodzi z Parafii pw. Świętej Rodziny w Pile

15 lat bezglutenowej komunii w Polsce!