20. MDC: dziesiątki objawów, jedna przyczyna – celiakia

Setki godzin spędzonych w przychodniach i szpitalach, ból, niepewność, a często bezradność i lata poszukiwań przyczyn swoich dolegliwości. Tak można opisać typowego pacjenta, który nie wie, że ma celiakię. To królowa kamuflażu, która maskuje się pod postacią przeróżnych objawów i chorób. W ponad 90% przypadków pozostaje w ukryciu i rujnuje zdrowie. Międzynarodowy Dzień Celiakii to najlepszy czas, by o tym głośno przypomnieć wszystkim, także lekarzom.

Anemia, bóle brzucha, migreny, osteoporoza, depresja, przewlekłe zmęczenie, problemy neurologiczne, z płodnością, z jamą ustną i wiele innych. Co łączy te wszystkie dolegliwości? To mogą być objawy celiakii. 350 000 Polaków cierpi na nią nie wiedząc o tym, że przyczyną ich dolegliwości jest gluten. I że gdyby zastosowali ściśle dietę bezglutenową, mogliby wrócić do zdrowia i uchronić się przed poważnymi powikłaniami choroby.

Celiakia to prawdziwy diagnostyczny kameleon. Pacjenci średnio 9 lat odwiedzają lekarzy rozmaitych specjalności, zanim uzyskają prawidłową diagnozę. Jednak nie wszystkim się to udaje. Zdecydowana większość osób, ponad 90%, pozostaje nieświadomych swej choroby i cierpi z powodu jej powikłań, czasem tak groźnych jak rak przewodu pokarmowego, niepłodność czy poważne problemy neurologiczne.

20. Międzynarodowy Dzień Celiakii to najlepszy moment, aby mówić o tym, jak poważną chorobą jest celiakia. Nie chcemy, by była bagatelizowana. Chcemy, by lekarze pamiętali o niej i wysyłali pacjentów na badania, zanim dojdzie do nieodwracalnych powikłań. I aby pamiętali, że celiakia to nie tylko biegunki i ból brzucha, to dużo, dużo więcej możliwych objawów.

Jak zdiagnozować celiakię? Fakty i mity o chorobie

Jeśli latami chodzisz od lekarza do lekarza, masz różne przewlekłe problemy zdrowotne, które nie dają się wyleczyć lub powracają, zbadaj się. Sprawdź, czy to nie celiakia. Lekarze POZ nie mogą dać skierowania na badanie z krwi w kierunku celiakii. Możesz poprosić o to gastroenterologa lub zrobić je prywatnie w laboratorium. Z wynikiem idź do lekarza. Tutaj opisujemy dokładnie i krok po kroku, jak wygląda diagnoza.

Pamiętaj, by bez badań nie przechodzić na dietę bezglutenową, bo wtedy nie da się sprawdzić, czy chorujesz na celiakię. Przeciwciała zanikają, a kosmki jelitowe się goją. Pamiętaj też, że celiakii nie wykrywa się za pomocą USG lub biorezonansu, nie wierz w informacje od pseudoekspertów.

Na celiakię nie chorują tylko dzieci, dorośli też. Jeśli znasz kogoś, kto mówi, że „w dzieciństwie miał celiakię, ale już nie musi być na diecie bezglutenowej”, poinformuj, że to choroba na całe życie, z której się nie wyrasta. 

Jeśli Ty czujesz się dobrze, ale ktoś z Twojej rodziny lub znajomych ma problemy zdrowotne, o których tu mówimy – powiedz tej osobie o celiakii. Przekaż jej kontakt do nas, jeśli potrzebuje wsparcia lub informacji.

Rozpoczynamy tydzień świadomości objawów celiakii, szczególnie tych niekojarzonych zwykle z chorobą. Chcemy dotrzeć do osób niezdiagnozowanych, zwrócić ich uwagę na możliwe rozwiązanie zagadki złego samopoczucia i uwrażliwić na problem lekarzy. Bo celiakia to prawdziwa królowa kamuflażu.

20. MDC: dziesiątki objawów, jedna przyczyna – celiakia