Aktualności
200 miejsc w programie MENU BEZ GLUTENU!
Czekaliśmy prawie 14 lat, żeby móc świętować 200 miejsce certyfikowane w programie MENU BEZ GLUTENU. Tworzenie i rozwój MENU to był wymagający i pracowity czas. Ale dzięki wysiłkowi kilku osób stworzyliśmy projekt, który otwiera przed osobami na diecie bezglutenowej drzwi polskich restauracji, kawiarni, hoteli i wielu innych miejsc.
Z ogromną radością powitaliśmy wczoraj 200 lokal w programie MENU BEZ GLUTENU. Choć w skali całego kraju liczba 200 może wydawać się mała, jednak aby ją osiągnąć, przez 14 lat odwiedziliśmy ponad 1000 różnego rodzaju kuchni i przeszkoliliśmy kilka tysięcy pracowników gastronomii. Nie wszystkie sprawdzane przez nas miejsca spełniają kryteria certyfikacji. Tych, które weszły do programu w sumie przez 14 lat było prawie 400. Jednak to bardzo trudny rynek… Część nie utrzymała się lub zmieniła profil działalności, w sporadycznych przypadkach z powodów rażących naruszeń musieliśmy zakończyć współpracę w ramach programu.
Tworząc program od początku czerpaliśmy w głównej mierze z doświadczeń włoskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią. I choć nie mamy w MENU BEZ GLUTENU ponad 4000 punktów tak jak jak Włosi, to dzięki nam polska gastronomia dowiedziała się, że jest grupa osób, która z powodów zdrowotnych nie może stołować się poza domem chociaż by chciała. Mowa oczywiście o nas, osobach na diecie bezglutenowej.
Zmieniamy polską gastronomię
Trudno policzyć, ile godzin spędziliśmy przez te lata w podróży, ile razy przejechaliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. Ile błędów w kuchniach udało nam się wyłapać i wyprostować, ile osób poznać, ile odbyć rozmów. Jak bardzo zmieniła się polska bezglutenowa gastronomia przez ten czas? Zmieniła się ogromnie! Startowaliśmy z pozycji 2-3 restauracji w skali całego kraju i praktycznie zerowej świadomości na temat zasad kuchni bezglutenowej. Obecnie bardzo wiele miejsc oferuje dania bezglutenowe, czerpiąc z wypracowanego przez nas doświadczenia. Nie każde miejsce chce lub może uzyskać certyfikat MENU BEZ GLUTENU. Ale coraz więcej pracowników gastronomii ma wiedzę w zakresie prowadzenia kuchni bezglutenowej.
Dziękujemy wszystkim przyjaciołom naszego programu
Działanie programu nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych wspaniałych wolontariuszy. To wspaniali ludzie, których miałyśmy szczęście poznać. Oni także podróżują, aby zweryfikować poszczególne miejsca pod kątem bezpieczeństwa dla osób na diecie bezglutenowej. Dzięki ich zaangażowaniu program mógł się szybciej rozwinąć. Ich pomoc jest bezcenna.
Na koniec warto wspomnieć, że od samego początku, czyli od 2011 roku, do programu należą warszawskie Groole oraz krakowska restauracja Pod Baranem 🙂