Aktualności
Relacja z warsztatów kulinarnych w Lesznie
Na sobotnich warsztatach w Lesznie zużyliśmy kilogramy bezglutenowych miksów i mąk naturalnych, mnóstwo drożdży i zakwasu, zdrowych dodatków i wody gazowanej. Upiekliśmy kilkanaście bochenków chleba i dziesiątki bułek oraz bagietek. Pracownia kulinarna zaprzyjaźnionej szkoły zmieniła się w bezglutenową piekarnię, w której pachniało chlebem aż do wieczora.
W październikowych (sobota, 15 października 2016 r.) warsztatach leszczyńskiego oddziału naszego Stowarzyszenia uczestniczyło 35 bezglutenowych rodzin. Uczestnicy dotarli do nas z Leszna i okolic, ale także z Poznania, Wrocławia, Wolsztyna, Polkowic, Nowej Soli, Wschowy, a nawet z Katowic (prawie 400 km). Cieszymy się, że organizowane u nas bezglutenowe spotkania przyciągają do Leszna mieszkańców innych regionów Polski. Gościliśmy w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Rolniczo-Budowlanych, w doskonale wyposażonej pracowni kulinarnej. W zajęciach towarzyszyła nam Mirosława Karpińska, nauczycielka współpracująca z oddziałem od kilku lat.
Pracowaliśmy w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Przy jednym ze stanowisk wypiekiem chleba zajęła się również grupa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Lesznie. Młodzież z nauczycielką Beatą Osiejewską – członkinią naszego Stowarzyszenia – upiekła kilka rodzajów bezglutenowego pieczywa. Ich udział w warsztatach zainicjowała właśnie nauczycielka, zainteresowana wprowadzeniem uczniów w zagadnienia diety bezglutenowej.
Zasadą naszych warsztatów jest to, że korzystamy głównie z produktów z międzynarodowym licencjonowanym Przekreślonym Kłosem, w Polsce przyznawanym przez nasze Stowarzyszenie. Tak było i tym razem. Na stołach pojawiły się bezglutenowe mąki polskich oraz zagranicznych firm, ale również licencjonowane wędliny, bułka tarta oraz bezglutenowy karob – nowość na polskim rynku. Przy stole degustacyjnym na uczestników czekały owoce i warzywa, błyskawiczna owsianka, ale także bezglutenowe przekąski, wypieki, wędliny oraz bezglutenowa kawa Inka.
Na warsztatach upiekliśmy kilkanaście rodzajów bezglutenowego chleba, kilka rodzajów bułek, a także bezglutenowe muffinki czekoladowe oraz biszkoptowe. Pieczeniem muffinek z przyjemnością zajęły się bezglutenowe dzieci, dorośli natomiast korzystali z okazji na poznanie tajników pieczenia bezglutenowego pieczywa.
W programie warsztatów znalazły się m. in. chleby z miksów, chleby z mąk naturalnych, chleb z ziemniakami, chleb słodki, puszyste bagietki (z ręcznie formowanych foremek), chleb z wypiekacza, bułki z ziarnami, chleby na zakwasie, chleby bez drożdży, chleb pomidorowy czy migdałowy.
Wszystkie wypieki natychmiast znajdowały smakoszy i zdarzało się, że piekliśmy potem kilka takich samych chlebów, by wystarczyło dla wszystkich na degustację.
Uczestnicy grupy zaawansowanej i początkującej wysłuchali także prezentacji teoretycznej o tajnikach pieczenia bezglutenowego chleba. Mieli również dostęp do ulotek i materiałów edukacyjnych Stowarzyszenia (o diecie, o miejscach wypoczynku, o produktach). Każda rodzina uczestnicząca w warsztatach otrzymała od nas upominki przekazane przez bezglutenowe firmy, a także ulotki informujące m. in. o wpłacie 1% podatku dochodowego na rzecz Stowarzyszenia.
W czasie warsztatów dzieci, które nie brały udziału w zajęciach kulinarnych, były pod opieką przedszkolanki. W kąciku zabaw były klocki, artykuły papiernicze i zabawki dostosowane do różnego wieku. Dzięki temu rodzice mogli w pełni uczestniczyć w warsztatach teoretycznych i praktycznych.
Dziękuję Franciszkowi Kaczmarkowi, dyrektorowi Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie oraz Mirosławie Karpińskiej, nauczycielce przedmiotów zawodowych, współpracującej z nami od czterech lat. Dziękuję również uczennicy ZSRiB, która poświęciła wolną sobotę na pomoc przy prowadzeniu warsztatów.
Dziękuję członkom Stowarzyszenia, zaangażowanym w przygotowanie i prowadzenie warsztatów: Eli, Wojtkowi, Irenie i Piotrowi, Ani i Marcinowi.
Dziękuję prezydentowi Leszna oraz Agnieszce Sztor, naczelniczce wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta Leszna, za wsparcie przy organizacji spotkania.
Dziękuję firmom, które przekazały produkty na warsztaty oraz do degustacji i do paczek: Glutenex, Schär, Balviten, Kubara (marka Amarello), Celiko, Nutrifree, Bakels Polska, Pięć Przemian, Provena, Balcerzak i Spółka, Grana (bezglutenowa kawa Inka).
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak – Oddział Leszno
Od Zarządu: A my bardzo dziękujemy Marcie za kolejne udane warsztaty.