Aktualności
Jedz to, co sprawdzone – podsumowanie 19. MDC
25 maja 2024 r. w Warszawie spotkaliśmy się na najważniejszym bezglutenowym wydarzeniu tego roku w Polsce: konferencji z okazji 19. Międzynarodowego Dnia Celiakii (MDC) połączonej z Bezglutenowym Dniem Dziecka. Hasło tegorocznego MDC: „Jesteś na diecie bezglutenowej? Jedz to, co sprawdzone!”.
W tym roku mija 15 lat, od kiedy rozpoczęliśmy certyfikację bezglutenowych produktów w Polsce i oznaczanie ich licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa. Chcieliśmy to podkreślić podczas naszej bezpłatnej konferencji, która była częścią obchodów 19. Międzynarodowego Dnia Celiakii. 19 lat temu zakorzeniliśmy ideę tego Dnia w Polsce, od pierwszego roku, w którym zaczęto go obchodzić we wszystkich krajach europejskich należących do AOECS. Nasza konferencja była też punktem kulminacyjnym kampanii informacyjnej na temat celiakii i diety bezglutenowej, która w dniach 13-23 maja 2024 szeroko obiegła media (telewizję, prasę i Internet).
Wiedza to podstawa
Dlatego podczas naszych wydarzeń nie może zabraknąć wykładów ekspertów dotyczących celiakii i diety bezglutenowej. Jako pierwszy wystąpił dr n. med. Krzysztof Marek. Jego wykład rozwiał wiele wątpliwości diagnostycznych dotyczących celiakii oraz związanych z monitorowaniem choroby w dalszych latach stosowania diety bezglutenowej. Z kolei dr n. med. Katarzyna Kondej-Muszyńska opowiedziała o trwających obecnie badaniach nad lekami na celiakię, które mogłyby wspierać chorych.
W drugiej sesji nasze ekspertki: dr inż. Joanna Rachtan oraz Katarzyna Gabrysiak opowiedziały o zawiłościach diety bezglutenowej. W obu prezentacjach pojawiły się odpowiedzi na pytania uczestników wydarzenia, szczególnie w kontekście znakowania produktów spożywczych, „śladowych ilości” glutenu, wyboru bezpiecznej żywności bezglutenowej i zdrowego żywienia osób z celiakią.
Strefa wystawców – nie tylko o jedzeniu 🙂
Osoby odwiedzające salę wystawową w tym roku witał zapach… waty cukrowej :), a na chętnych czekała fotobudka. Jednak główną rolę tego dnia grały certyfikowane produkty bezglutenowe. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z aktualną ofertą producentów, degustować i kupić przeróżne produkty. Ta strefa była szczególnie oblegana i gwarna.
Konkurs na Najlepszy Produkt z Przekreślonym Kłosem 19. MDC – zwycięzcy
Jednym z głównych punktów programu było degustowanie konkursowych produktów i wybór najlepszych. Oto wyroby, które uzyskały najwięcej głosów:
- I miejsce – bajgle z siemieniem lnianym marki Incola
- II miejsce – brownie z Piekarni Putka
- III miejsce – brownie firmy Bezgluten.
Zwycięskie firmy otrzymały statuetki oraz dyplomy z rąk prezeski Stowarzyszenia, Małgorzaty Źródlak. A pod koniec konferencji dzieci wylosowały 10 osób spośród wszystkich głosujących – wręczyliśmy im torby-niespodzianki z upominkami 🙂
Podczas konferencji swoje stoisko miał także Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ. Chętne osoby mogły wyrobić sobie na miejscu karty EKUZ czy też wykonać badanie składu ciała. Podobne badania przeprowadzały na swoim stoisku studentki SGGW pod przewodnictwem dr inż. Joanny Rachtan. Na stoisku Stowarzyszenia uczestnicy zapoznawali się z materiałami edukacyjnymi, a porad dietetycznych udzielała dietetyczka, która sama od ponad 40 lat jest na diecie bezglutenowej. Z kolei firma Synexus na swoim stoisku informowała na temat badań klinicznych nad lekami wspomagającymi leczenie celiakii, które są obecnie prowadzone w Polsce.
Bezglutenowy Dzień Dziecka w Strefie Dzieci
W tym roku do zabawy zapraszała dzieci żółta żyrafa 🙂 Chętni mogli wziąć udział w spektaklu pt. “Wars i Sawa” oraz koncercie pt. „W brzuszku i na talerzu”. W sali “Szmaragdowa Kraina” dzieci korzystały przez cały czas z przygotowanych atrakcji oraz brały udział w konkursie z nagrodami przygotowanymi przez partnerów wydarzenia i nasze Stowarzyszenie. I mogły się także czegoś się nauczyć 🙂 Nasze edukatorki przeprowadziły trzy warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, tłumacząc im w prosty sposób czym jest celiakia i wyjaśniając zawiłości diety bezglutenowej. Jak wygląda jelito w środku? Co to jest „gluten” i tajemnicze „ppmy”? Jak wybrać, co mogę zjeść, a czego nie? Dzieci nie tylko z ciekawością uczestniczyły w zajęciach, ale także dzieliły się swoimi historiami, a to jest naprawdę bezcenne!
Z kolei przy stoliku Stowarzyszenia pod hasłem “Akcja Edukacja” każdy rodzic mógł podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym żywienia dziecka w szkole czy przedszkolu. Wypełniał w tym celu specjalnie przygotowaną ankietę. Podczas 19. MDC zainicjowaliśmy badanie potrzeb dzieci na diecie bezglutenowej w placówkach edukacyjnych, które będziemy kontynuowali w kolejnych miesiącach. Napiszemy o tym więcej niebawem.
Patronat nad konferencją: Polskie Towarzystwo Dietetyki, TÜV SÜD Polska, Food Fakty oraz Narodowy Fundusz Zdrowia
Partnerzy Główni wydarzenia: Balviten, Bezgluten, Schär, ZPC Flis
Partnerzy: ELENA, Incola, Putka, Synexus, Kresto
Prowadzenie: Izabela Filc-Redlińska
Zdjęcia: Piotr Jafiszow, Rafał Jasiński