Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce już po raz 20!

Zapraszamy do wspólnych obchodów 20. Międzynarodowego Dnia Celiakii (MDC), tym razem pod hasłem “Celiakia – królowa kamuflażu”. Choć święto wpisane do kalendarza na 16 maja wypada w piątek, postanowiliśmy głośno mówić o celiakii przez cały tydzień, już od 12 maja. Dołączcie do nas i zostańcie Ambasadorami MDC!

Oto co planujemy:

Naszym celem jest dotarcie do osób niezdiagnozowanych, w tym do tych, które latami poszukują u lekarzy przyczyn swoich dolegliwości, niestety bezskutecznie. Poprzez hasło “Celiakia – królowa kamuflażu” chcemy zwrócić uwagę na to, jak świetnie celiakia potrafi się maskować, dając przeróżne objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego. Dlatego właśnie będziemy mówić o różnorakich symptomach celiakii związanych m.in. z: problemami z płodnością, anemią czy też neurologicznymi. Wszystko po to, aby uwrażliwić ludzi na chorobę, która dotyka co setnego Polaka.

Posty i informacje na ten temat znajdziecie na naszej stronie oraz w naszych kanałach społecznościowych.

Webinarium

Z okazji MDC zapraszamy Was na webinar pt.: „Celiakia – królowa kamuflażu”, które rozpocznie się 16 maja o godz. 18:00.

Program webinaru:

  • 18:00–18:45 – „Celiakia – królowa kamuflażu”, prof. dr n. med. Bożena Cukrowska. Tematyka prezentacji: diagnostyka celiakii u dzieci i dorosłych, wyzwania związane z maskami, jakie może przyjmować choroba, praktyczne podpowiedzi dla pacjentów.
  • 18:45–19:00 – Sesja Q&A.
  • 19:00-19:15 – Prezentacja oferty partnerów webinaru.
  • 19:15–20:00 – „Dieta bezglutenowa – codzienne wyzwania”, Paulina Sabak-Huzior, wiceprezeska Stowarzyszenia. Tematyka prezentacji: organizacja bezglutenowej kuchni, bezglutenowe zakupy – jak wybierać bezpieczne produkty, jak czytać i rozumieć etykiety, jak żywić się bezpiecznie poza domem i inne praktyczne porady i podpowiedzi.
  • 20:00–20:15 – Sesja Q&A.

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Źródlak, prezeska naszego Stowarzyszenia. Zapraszamy Was i Waszych bliskich do udziału! Spotkanie jest bezpłatne i potrwa ok. 2.15 godz. Obowiązują zapisy.

Inne wydarzenia organizowane z okazji MDC

Białystok:

16 maja (piątek)

  • Przez cały dzień czekają niespodzianki w białostockich lokalach z MENU BEZ GLUTENU na hasło „MDC Białystok 2025”. Odwiedź je koniecznie tego dnia!
  • Od godz. 15.00 nasi wolontariusze będą informować o celiakii i przekazywać materiały edukacyjne pacjentom Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.
  • A o godz. 21.00 zapraszamy na niezwykłe wydarzenie: podświetlenie Pałacu Branickich z Okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii!

18 maja (niedziela)

  • Zapraszamy serdecznie na piknik rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii. Piknik odbędzie się w godzinach 15:00-17:00 w Nadleśnictwie Dojlidy przy Al. Tysiąclecia PP 75 w Białymstoku

Łódź

16 maja (piątek)

  • W godz. 10:00–14:00 zapraszamy na nasz dyżur ekspercki w siedzibie NFZ w Łodzi przy ul. Targowej 35. Będzie można otrzymać materiały Stowarzyszenia, a także porozmawiać o diecie bezglutenowej z dietetykiem. Razem z nami porad dotyczących cukrzycy będą udzielać przedstawiciele Fundacji Diabeciaki, a także psycholog.

Wrocław

18 maja (niedziela)

  • W godz. 11:00-13:00 zapraszamy dużych i małych na diecie bezglutenowej do wspólnego piknikowania we Wrocławiu. Zapraszamy wszystkich, nie tylko rodziny z dziećmi.

Coeliac Run

Z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii AOECS po raz kolejny organizuje Coeliac Day Virtual Run (szczegóły). W dniach 12 – 18 maja możesz w dowolnym momencie i miejscu przebiec, przejechać na rowerze lub po prostu przejść dystans 3 lub 10 km. W Warszawie i Białymstoku idziemy razem 18 maja, może chcesz do nas dołączyć? W Warszawie nieformalna grupa, która razem chce przejść dystans 3 km, zbiera się w niedzielę 18 maja 2025 o godz.10.30 przy wejściu do Lasu Kabackiego (od strony Kabat). Natomiast w Białymstoku wspólny bieg odbędzie się podczas pikniku, o którym piszemy powyżej.

Podpisz petycję do Parlamentu Europejskiego

W petycji zaproponowano wprowadzenie europejskiej dyrektywy ramowej, która zapewniłaby kompleksową ochronę praw osób chorych na celiakię w całej Unii. Jako pacjentów przewlekle chorych, wymagających szczególnego traktowania w obszarze zdrowia publicznego, bezpieczeństwa żywnościowego, polityki fiskalnej i integracji społecznej. Petycja wnioskuje o zniesienie barier ekonomicznych, społecznych i nierówności wobec prawa. Szczegóły.

Zachęcamy Was, abyście pomiędzy 12 a 16 maja udostępniali treści z naszej strony oraz profili na Instagramie oraz Facebooku, dzielili się doświadczeniami w swoim najbliższym otoczeniu, edukowali znajomych.

Bądźcie razem z nami Ambasadorami Międzynarodowego Dnia Celiakii, bo działając razem mamy większą moc zmiany Polski w kraj nam przyjazny!

Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce już po raz 20!