Aktualności
Celiakia i dieta w MEN – wysłuchanie publiczne ws. edukacji zdrowotnej
1 września 2025 r. do szkół wchodzi nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Bardzo chcemy by dzieci i młodzież dowiedziały się na niej o celiakii i diecie bezglutenowej. Dlatego podczas spotkania 3 lipca 2024 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawiliśmy nasze postulaty. Zaoferowaliśmy też współpracę przy projektowaniu podstawy programowej. Jest to kolejny etap aktywnych działań systemowych Stowarzyszenia na rzecz praw dzieci i młodzieży na diecie bezglutenowej.
Na wysłuchanie publiczne w MEN zaproszono przedstawicieli 50 organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy, w tym nasze Stowarzyszenie. Podczas spotkania obecne były twórczynie projektu, szefowe ministerstw: Barbara Nowacka (MEN) oraz Izabela Leszczyna (Ministerstwo Zdrowia). Był także sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki – Piotr Borys. Cel zespołu ekspertów powołanego przez 3 ministerstwa jest szczytny i bardzo ważny. Eksperci chcą stworzyć mądry program edukacji o zdrowiu w szkołach. Tak by wyposażyć młode pokolenie w praktyczną wiedzę na temat najważniejszych sfer ich życia. Oprócz zdrowia psychicznego i kompetencji ruchowych nowy przedmiot ma się skupiać na odżywianiu, profilaktyce, problematyce uzależnień, edukacji seksualnej, wiedzy o człowieku i o systemie ochrony zdrowia.
W obszarze zdrowia i odżywiania nie może zabraknąć celiakii i diety
Wszyscy rodzice dzieci i młodzieży na diecie bezglutenowej doskonale wiedzą, z jakimi problemami mierzą się obecnie ich dzieci w szkołach. To bardzo często bolesny brak zrozumienia, wynikający głównie z niewiedzy. Dzieci na diecie bezglutenowej są wykluczane i nierówno traktowane nie tylko w związku z brakiem możliwości spożywania posiłków w szkolnych stołówkach. Jak wiecie, tym tematem zajęliśmy się już w ramach Zespołu Parlamentarnego ds. Celiakii a projekt zmiany ustawy w tym zakresie trafił do sejmu.
Nasze dzieci doświadczają nierównego traktowania i braku empatii także podczas wycieczek szkolnych, zielonych szkół, wszelkiego rodzaju poczęstunków, wigilii klasowych, dni pizzy, urodzin i innych sytuacji związanych z jedzeniem. Mamy tysiące przykładów wyśmiewania się z diety, bagatelizowania jej, ignorowania potrzeb ucznia w tak podstawowej sprawie, jaką jest jedzenie. To prowadzi do wycofania, poczucia niższej wartości u dzieci, nieustannego poczucia inności, wykluczenia, życia w ciągłym stresie. Przypominamy, że cały czas czeka na rodziców ankieta, w której zbieramy Wasze opinie i komentarze na temat diety w polskich przedszkolach i szkołach.
W związku z powyższymi problemami prezeska Stowarzyszenia, Małgorzata Źródlak, podczas swojego wystąpienia w MEN podkreśliła, że wprowadzenie podstawowych informacji na temat celiakii, diety bezglutenowej i innych diet eliminacyjnych do programu edukacji zdrowotnej jest niezbędne. Polskie szkoły potrzebują wiedzy, większej świadomości na temat celiakii i diety oraz empatii. Podkreśliła też, że problem nie dotyczy tylko rówieśników dzieci na diecie bezglutenowej. Często brak zainteresowania potrzebami dziecka na diecie prezentują dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy kuchni. Dlatego mamy nadzieję, że wprowadzenie tej tematyki do programu nauczania podniesie nie tylko świadomość dzieci i młodzieży, z którymi młodzi celiacy chodzą do szkoły. Chodzi nam o wiedzę całego środowiska.
Przed nami jeszcze dużo pracy, ale trzymamy rękę na pulsie. I robimy co w naszej mocy, by fachowa wiedza na temat celiakii i diety bezglutenowej trafiała do polskich szkół. Wesprzyjcie nas w tym – przed nami opracowanie materiałów edukacyjnych z wiedzą potrzebną pracownikom oświaty. Potrzebujemy do współpracy chętnych nauczycieli, pedagogów, metodyków. Najchętniej osób, które są rodzicami dzieci na diecie bezglutenowej i doskonale znają zarówno środowisko edukacyjne, jak i potrzeby dzieci. Piszcie na adres: edukacja@celiakia.pl.
Zdjęcia – Ministerstwo Edukacji Narodowej