Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Po konferencji w Gdańsku

11 lutego 2023 r. w Gdańsku odbyła się nasza konferencja pt.: „Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność. Jak sobie radzić po diagnozie celiakii?”. Współorganizatorem została Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Patronat nad konferencją objął Wojewódzki Oddział Pomorski Narodowego Funduszu Zdrowia. Data wydarzenia nie była przypadkowa, ponieważ dokładnie 11 lutego przypadał Światowy Dzień Chorego. Dodatkową okazją było uczczenie 13-lecia Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia. W konferencji uczestniczyło ok. 150 osób.

Miałam przyjemność otworzyć oraz prowadzić konferencję. W pierwszej części wykładów podczas mojego wystąpienia przedstawiłam słuchaczom rolę, jaką pełni Stowarzyszenie w życiu osób z celiakią. I w jaki sposób wspólnymi siłami zmieniamy Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej. Omówiłam po krótce nasze dwa flagowe programy: MENU BEZ GLUTENU oraz certyfikacja produktów bezglutenowych symbolem Przekreślonego Kłosa. Przedstawiłam też słuchaczom, czym na co dzień zajmuje się Centrum Diety Bezglutenowej oraz co w ciągu tych 13 lat wydarzyło się w trójmiejskim Oddziale Stowarzyszenia.

Nasi wykładowcy

  • Członek honorowy Stowarzyszenia dr n. med. Krzysztof Marek – pediatra, gastroenterolog. Chociaż podczas tego wykładu zawiodła elektronika i Pan Doktor musiał ratować się ”sprzętem analogowym” – białą tablicą i mazakiem, jego prezentacja była fascynująca. Cofnęliśmy się w czasie oglądając jak Doktor na żywo rysował i interpretował badania i objawy celiakii u dzieci. W dobie komputerów taki wykład to prawdziwa gratka!
  • Dr n. med. Kamil Jankowski – gastroenterolog. Przy wykładzie Pana Doktora sprzęt już działał, więc wróciliśmy do nowoczesnej formy – slajdów. Doktor przedstawił nam aspekty chorób glutenozależnych u dorosłych pacjentów. Dowiedzieliśmy się też o prowadzonych badaniach nad alternatywnymi metodami leczenia celiakii.
  • Dr Katarzyna Gładyś-Cieszyńska – dietetyk kliniczny w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam wpływ mikrobioty jelitowej na zdrowie człowieka. Jelita to drugi mózg i to od ich stanu i od tego, co jemy zależy nasze samopoczucie i predyspozycje do wystąpienia różnych chorób.
  • Mgr Paula Łysakowska – dietetyczka i psychodietetyczka w trakcie specjalizacji. Wykład Pani Pauli był odpowiedzią na drugi człon tytułu naszej konferencji – jak sobie radzić po diagnozie celiakii. Emocje wpływają na nasze zdrowie, które jak już wiemy zależy od stanu jelit. Jak zarządzać emocjami, aby organizm dobrze i zdrowo funkcjonował?  Wykład umożliwił nam zrozumienie tej zależności.
  • Mgr Katarzyna Gabrysiak – dietetyczka z Centrum Diety Bezglutenowej w Warszawie przedstawiła nam aspekty bezpiecznej diety bezglutenowej. Po 17 latach działania naszego Stowarzyszenia dostępność do produktów niezawierających glutenu nie stanowi już większego problemu. Ważną rzeczą jest natomiast, aby podczas zakupów wybierać produkty bezpieczne i przygotowywać je we właściwy sposób, żeby nie dopuścić do nieświadomego zanieczyszczenia. Musimy też wiedzieć, jak przekonać osoby spoza kręgu zainteresowanych, że dieta bezglutenowa ma swoje zasady i uwarunkowania, od których zależy zdrowie celiaków.

Wystawcy i atrakcje dodatkowe

Podczas przerwy pomiędzy wykładami na słuchaczy czekali licencjonowani producenci bezglutenowej żywności i przedstawiciele trójmiejskich lokali gastronomicznych należący do programu MENU BEZ GLUTENU. Można było zapoznać się z ich ofertą, posmakować przygotowanego poczęstunku, napić się kawy i herbaty. Wystawcami byli:

  • Atelier Smaku z Gdyni – Bezglutenowa Kuchnia Wegańska – Bistro i Delikatesy Joli i Mirka Trymbulaków, którzy przygotowali bogatą ofertę wegańskich i oczywiście bezglutenowych słonych i słodkich przekąsek, past do pieczywa i dań obiadowych. Produkty te podczas przerwy swoim smakiem zachwycały  podniebienia gości.
  • Trattoria Sano Bezglutenowa Kuchnia Włoska z Gdańska. Włoska pizza, makarony, kanapeczki i desery smakowały doskonale. Szef kuchni, Pan Daniel, pokazał, że bezglutenowo nie znaczy niesmacznie. Wręcz przeciwnie – wszystko smakowało wybornie! A że jemy oczami, przygotowane porcje przekąsek swoim wyglądem zachęcały do ich kosztowania.
  • Zakręcona Cafe Klubokawiarnia Bezglutenowa częstowała nas świeżo parzoną kawą z ekspresu i różnymi smakami herbat.
  • Putka – piekarnia i cukiernia bezglutenowa z Warszawy. Firma przysłała świeżo wypieczone ciasteczka, pączki, drożdżówki, mufinki, bułki i chleby, którymi nasze wolontariuszki częstowały gości. Żałujemy, że piekarni Putka nie ma z nami w Trójmieście.
  • Schär – oprócz poczęstunku w postaci ciasteczek i pieczywa Firma podarowała każdemu uczestnikowi dużą torbę na zakupy a w niej słoną i słodką niespodziankę.

Dietetyczka Natalia Lipietta z Centrum Diety Bezglutenowej w Warszawie oraz trójmiejscy wolontariusze dyżurowali przy naszym stoliku. Można było uzyskać poradę, zapoznać się z bezglutenowymi zamiennikami glutenowych zbóż oraz materiałami edukacyjnymi wydawanymi przez Stowarzyszenie.

Wystawcą był również Narodowy Fundusz Zdrowia – Wojewódzki Oddział Pomorski. Można było skorzystać z wagi analitycznej, wyrobić sobie kartę EKUZ i porozmawiać z pracownikami NFZ o oferowanych programach badań profilaktycznych.

Dziękujemy!

  • Dziękujemy dyrekcji NFZ za objęcie konferencji swoim patronatem. Dziękuję też Panu Mariuszowi Szymańskiemu, rzecznikowi prasowemu gdańskiego Oddziału NFZ, za przekazanie informacji o wydarzeniu lokalnym mediom. Dzięki działaniom Pana Rzecznika miałyśmy wraz z dr Katarzyną Gładyś-Cieszyńską możliwość wystąpić w gdańskiej telewizji śniadaniowej i zaprosić widzów na konferencję. W krótkiej rozmowie na antenie starałyśmy się obalić mit, że dieta bezglutenowa to tylko moda.
  • Bardzo dziękuję wykładowcom Wyższej Szkoły Bankowej za możliwość zorganizowania tak oczekiwanego w Trójmieście spotkania. Wyższa Szkoła Bankowa udostępniła nam swoje pomieszczenia, sfinansowała część wydatków związanych z przygotowaniem konferencji, służyła pomocą techniczną podczas wydarzenia. Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc: Pani Dziekan Wydziału Zdrowia WSB dr Adriannie Kilikowskiej, Pani Kierownik ds. marketingu i PR dr Magdalenie Karpińskiej. Także Pani Menadżer kierunku dietetyka w WSB dr n. med. Magdalenie Maciejewskiej-Cebulak, Pani Dyrektor Działu Studiów Podyplomowych i Szkoleń WSB dr Marcie Witkowskiej oraz pracownikom technicznym WSB.
  • Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konferencji – było nas prawie 150 osób. Dziękuję również wszystkim wykładowcom za ciekawe wystąpienia. Podziękowania należą się również zaproszonym wystawcom za urozmaicenie przerwy pomiędzy wykładami i serwowany poczęstunek.
  • Konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie pomysł naszej koleżanki z Oddziału Pomorskiego dr hab. Ani Wysockiej, która jest wykładowcą m.in. w WSB. Ania pomogła Stowarzyszeniu w nawiązaniu  współpracy z uczelnią.
  • Dziękuję również za ogromną pomoc moim koleżankom z Centrum Diety Bezglutenowej: Małgorzacie Źródlak, Paulinie Sabak- Huzior, Barbarze Domarackiej, Natalii Lipiettcie oraz Katarzynie Gabrysiak i Darii Kostrzewskiej-Jafiszow. Swoją wiedzą i doświadczeniem dodawały mi sił i wiary w to, że wszystko się uda tak, jak sobie wymarzyłam.
  • Także wszystkim wolontariuszom Oddziału Trójmiasto za mrówczą pracę włożoną w przygotowanie i obsługę konferencji. Dziękuję Oli,  Ani D., Ani W., Izie, Krzysztofowi i małej Oli, Karolinie za przygotowanie sali, troszczenie się o naszych gości i serwowanie poczęstunku. Weronice i Kamili dziękuję za prowadzenie recepcji, a Monice za fantastyczne zdjęcia. Także moim koleżankom z Oddziału Szczecin – Joli, Kasi  i Ani oraz Oddziału Wrocław – Gosi. Za to, że dodały mi otuchy swoją obecnością, a podczas przerwy dzieliły się z naszymi gośćmi swoim doświadczeniem.
  • Dziękuję swojej Rodzinie, że wytrwała ze mną ten trudny czas przygotowań.

Mam nadzieję, że konferencja pomogła słuchaczom zrozumieć istotę choroby, jaką jest celiakia. Jak bezpiecznie przygotowywać bezglutenowe posiłki oraz jak radzić sobie z emocjami po usłyszeniu diagnozy. Z jednej strony prowadzi nas ona do zdrowia a z drugiej wywraca życie do góry nogami. Z pomocą naszego Stowarzyszenia oswajamy chorobę i edukujemy siebie i inne osoby z naszego otoczenia. I razem zmieniamy Polskę w kraj przyjazny dla osób na diecie bezglutenowej. Stowarzyszenie to my, pracujmy więc razem, zachęcam do dołączenia do naszej bezglutenowej społeczności.

Katarzyna Nowak

Oddział Pomorski Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej