Aktualności
Lek na celiakię już blisko? Badania kliniczne trwają, także w Polsce
Poszukiwania leków wspierających osoby z celiakią trwają na całym świecie od wielu lat. Obecnie niektóre weszły w fazę badań klinicznych z udziałem pacjentów, także w naszym kraju. Dowiedz się więcej – na czym polegają i kto może wziąć w nich udział.
Większość osób z celiakią chciałaby, aby dietę bezglutenową można było zastąpić lekarstwem. Łykam regularnie lek i mogę jeść zwykłą pizzę czy chleb – czy to kiedykolwiek będzie możliwe? A może taki scenariusz: połykam tabletkę, która chroni mnie przed niewielką ilością glutenu. Na przykład w sytuacji, kiedy idę do zwykłej restauracji i nie wiem, czy to co jem, na pewno jest bezglutenowe. A zatem lek byłby dodatkową terapią wspierającą stosowanie diety bezglutenowej. Nie wiemy, czy próby znalezienia skutecznych leków na celiakię zakończą się sukcesem, choć wielu naukowców i chorych ma na to nadzieję.
Póki co wiemy o kilku substancjach, nad którymi trwają już badania kliniczne z udziałem pacjentów. Jedną z nich jest lek o nazwie ZED1227 – badania są w tzw. fazie II b. A to oznacza, że wstępne wyniki (fazy II a) pokazały, że jest on dobrze tolerowany.
Po co są badania kliniczne? Są one niezbędne, aby dany lek został dopuszczony do użytku. Prowadzi się je, żeby ocenić sposób dawkowania i skutki działania leku – te pozytywne, ale i niepożądane. Wielu pacjentów, którzy biorą udział w badaniach klinicznych, chce mieć szansę na walkę z chorobami, które ich dotyczą, często nieuleczalnymi. Innych zachęca bardzo dobra bezpłatna opieka medyczna, którą zapewniają lekarze zajmujący się badaniami. Udział w badaniach jest zupełnie dobrowolny.
Uwaga – aktualizacja informacji:
Otrzymaliśmy informację, że dzięki Waszemu zainteresowaniu udało się zakwalifikować do badań klinicznych odpowiednią ilość pacjentów. W związku z tym nabór został zakończony. Będziemy czekać na efekty badań i publikować nowe informacje, jak tylko je uzyskamy.
Dla dociekliwych – co to jest ZED1227?
ZED1227 to nowo opracowany inhibitor transglutaminazy tkankowej 2 (TG2). TG2 jest białkiem występującym w błonie śluzowej jelita cienkiego i ma kluczowe znaczenie w patogenezie celiakii. TG2 odgrywa rolę w aktywacji limfocytów T (limfocyty T są częścią systemu obronnego organizmu, a ich aktywacja wyzwala procesy zapalne), a tym samym w zapaleniu i zniszczeniu błony śluzowej. We wcześniejszych badaniach ZED1227 charakteryzował się korzystnym profilem bezpieczeństwa i tolerancji, co uzasadnia dalszy rozwój kliniczny.
Artkuły naukowe na ten temat znajdziecie w bazie PubMed:
- A Randomized Trial of a Transglutaminase 2 Inhibitor for Celiac Disease
- Features of ZED1227: The First-In-Class Tissue Transglutaminase Inhibitor Undergoing Clinical Evaluation for the Treatment of Celiac Disease