Aktualności
O „bezglutenowym” całowaniu na walentynki i nie tylko
Czy podczas pocałunków można przenieść gluten z ust do ust? Co warto wiedzieć o bezpiecznym „bezglutenowym” całowaniu?
Choć nie ma naukowych dowodów na to, że pocałunki stanowią ryzyko dla osób z celiakią, w internecie można przeczytać opowieści osób, które twierdzą, że w ten właśnie sposób „struły się glutenem”. Czy to możliwe? Okazuje się, że jest kilka możliwości transmisji glutenu drogą usta-usta. Trudno jest ocenić, na ile jest to faktycznie niebezpieczne dla osób z celiakią, ale warto o tym pamiętać, jeśli jest się wyjątkowo wrażliwym na najmniejsze ilości tego białka. Przedstawiamy zatem kilka przydatnych wskazówek dla osób całujących się z „glutenowcami”. Komentarze prosimy jednak potraktować z przymrużeniem oka:)
Tak, pocałunek może przenosić gluten
Jesteś tym, co jesz – a jesz to, co całujesz. W przypadku wysokiej wrażliwości na gluten ryzyko istnieje. Jeśli ktoś je lub pije cokolwiek zawierającego gluten, jego cząsteczki mogą pozostawać w i na ustach. W trakcie pocałunków gluten może więc zostać przeniesiony do Twoich ust i wywołać reakcję. Zależnie od intensywności reakcji teoretycznie taki pocałunek może zakończyć randkę… w toalecie.
Uważaj na piwoszy
Całowanie kogoś, kto pije piwo, może być problematyczne. W historiach znalezionych w internecie osoby pijące piwo są często wymieniane jako przenosiciele glutenu w trakcie pocałunku.
Poinformuj osobę, z którą randkujesz, że nie spożywasz glutenu ze względów zdrowotnych. Zapytaj czy byłaby skłonna spróbować alternatywnego napoju alkoholowego, który nie zawiera glutenu. Przedstaw jej, w atrakcyjny sposób, opcje takie jak: cydry, wina lub alkohole destylowane. Jest w czym wybierać:)
Higiena bezpiecznego całowania
Jeśli propozycja skorzystania z alternatywnych bezglutenowych napojów spotkała się z aprobatą, warto pomyśleć też o namówieniu partnera do skosztowania bezglutenowego menu. Jeżeli to się nie uda, możesz po posiłku wyciągnąć podręczny zestaw do higieny jamy ustnej. Jeśli Twój partner spożywał dania z glutenem i ma ochotę na pocałunki, zachęć go do użycia pasty do zębów lub płynu do płukania ust, aby wypłukał ewentualne cząsteczki glutenu z jamy ustnej.
Niezręczne? Tak, ale czego się nie robi dla zdrowia. Niewątpliwie zyskają też na tym zęby Twojego partnera 🙂
Uważaj na brodatych i wąsatych
Umycie zębów nie usunie glutenu z zarostu… Broda i wąsy mogą być doskonałym środowiskiem do zatrzymywania się w nich okruszków pieczywa, ciasta czy piwnej piany. Mogłyby się one dostać do Twoich ust podczas pocałunku. Tak, to chyba niezbyt apetyczna i mało atrakcyjna wizja…:)
Niezręcznie byłoby wyjąć grzebyk i prosić o dokładne wyszczotkowanie zarostu lub umycie twarzy przed całowaniem się. Do jej ogolenia też lepiej nie zmuszać, a przynajmniej nie na pierwszej randce:) Jeśli poproszenie o to jest zbyt krępujące lub Twój towarzysz nie zechce umyć twarzy i wyczesać brody, chyba lepiej tym razem pominąć namiętne pocałunki:)
Uważaj na niechlujnych „pochłaniaczy jedzenia”
Cząstki glutenu z pożywienia u takich osób mogą znajdować się na skórze i okolicach ust. Mogą zostać spożyte podczas pocałunków w usta czy buziaków w policzki. W przypadku niektórych wrażliwych na gluten osób taki pocałunek mógłby skończyć się… serią niefortunnych zdarzeń:)
Jest to zagrożenie nie tylko dla randkowiczów, ale też rodziców chorych na celiakię całujących swoje dzieci, które są na zwykłej diecie lub odwrotnie. Warto też pamiętać o buziaczkach między dziećmi będącymi na obu typach diet. Na wszelki wypadek lepiej jest umyć zabrudzoną buzię i wtedy przejść do czułości.
Jeśli po pocałunku czujesz smak jedzenia czy napoju zawierającego gluten, prawdopodobnie miałeś z nim kontakt. Warto być świadomym i przygotowanym na konsekwencje, pamiętając o powyższych wskazówkach:)
Podsumowując: bezpieczne całowanie z „glutenowcem” to:
- „bezglutenowa” pogadanka na samym początku znajomości
- podręczny zestaw do czyszczenia jamy ustnej w pogotowiu
- wprowadzenie zasady mycia twarzy lub przynajmniej porządnego wytarcia ust po posiłku przez „glutenowca”, zwłaszcza jeśli ma zarost
Jeśli masz wątpliwości, lepiej się nie całować:) Choć zdecydowanie namawiamy, aby zrobić wszystko, by tej opcji uniknąć:)
Życie na diecie bezglutenowej wiąże się z różnymi wyzwaniami i przygodami. Otwarte i szczere rozmowy z partnerami, członkami rodziny, przyjaciółmi i znajomymi mogą zmniejszyć ryzyko spożycia glutenu przez osoby, które go nie tolerują. Bardzo do tego namawiamy.
Mamy nadzieję, że stosując przedstawione wyżej rady, będziesz zawsze całować się bezstresowo:)
Tekst został opracowany przez Natalię Lipiettę, dietetyczkę Centrum Diety Bezglutenowej, na podstawie artykułu pochodzącego z Gluten Intolerance Group.