Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Źródlak Kawalerem Orderu Uśmiechu

Z ogromną radością informujemy, że Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu pod przewodnictwem Kanclerza Marka Michalaka na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 9 listopada 2019 r., zdecydowała o przyznaniu Orderu Uśmiechu naszej koleżance i prezes Stowarzyszenia, Małgorzacie Źródlak.

Order Uśmiechu to odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci. Jest on realizacją testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 50 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są nie tylko wielkie i powszechnie znane osobistości z całego świata, ale również zasłużone osoby znane jedynie w swoim środowisku.

Do tej pory dzieci nagrodziły Orderem Uśmiechu takie znane osoby, jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Jansson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren – autorka Pippi Langstrumpf, królowa Szwecji Sylwia, Joanne Rowling – autorka „Harry’ego Potter’a”, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, Irena Sendlerowa oraz mniej znane w świecie: pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarka Majka Jeżowska, Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski – twórca i kierownik Zespołu „Gawęda” i ponad 1000 innych osób z Polski i z zagranicy.

Jesteśmy dumni, że do tak zacnego grona Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączyła również Prezes naszego Stowarzyszenia. Podczas uroczystej ceremonii (jej daty jeszcze nie znamy) zostanie pasowana i zgodnie z wieloletnią tradycją będzie musiała wypić szklankę soku z cytryny, a potem się uśmiechnąć:)

Cieszymy się i gratulujemy!

Zarząd Stowarzyszenia

……………………………………………..

Kiedy dowiedziałam się o tej nagrodzie poczułam się ogromnie zaszczycona, ale też onieśmielona, bo miałam świadomość tego, jak znamienite jest grono osób do tej pory uhonorowanych Orderem Uśmiechu. Jest mi niezmiernie miło, że działania, które zainicjowałam kilkanaście lat temu i które wraz z moimi wspaniałymi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia wciąż realizujemy, zostały docenione przez dzieci i Międzynarodową Kapitułę tego najsłoneczniejszego Orderu na świecie.

Na zdjęciu z synem Michałem

Dzieci dają nam dorosłym siłę i pokazują, co jest ważne. Dla mnie największą inspiracją w życiu była troska o przyszłość chorego na celiakię dziecka.To właśnie pięcioletni wtedy synek nadał cel wszelkim działaniom, dla niego odważyłam się myśleć, że da się zmieniać świat. Dołączyli się inni rodzice i wspólnie od lat staramy się o to, aby dzieci na diecie bezglutenowej mogły normalnie żyć, nie czuły się inne, chore, ograniczane. Chcemy by się spotykały i integrowały podczas niezliczonych imprez, które dla nich organizujemy, wyjeżdżały na wakacje z bezpiecznym wyżywieniem. Ale przede wszystkim zależy nam by zapewnić im jak najlepszą przyszłość. To przede wszystkim dla dzieci zabiegamy o większą świadomość na temat diety w społeczeństwie, staramy się, by mogły liczyć na zrozumienie w swoich szkołach i najbliższym otoczeniu, a także by miały dostęp do bezpiecznej bezglutenowej żywności w domu i poza nim.

Taka wspaniała nagroda sprawia radość i uskrzydla, ale czuję też, że jest zobowiązaniem. Będę się nadal bardzo starać by to, co robię przynosiło dużo dobrego dzieciom (i dorosłym:)) na diecie bezglutenowej.

Bardzo dziękuję Kapitule i przede wszystkim dzieciom, które mnie do tej pięknej nagrody nominowały.

Małgorzata Źródlak

O Orderze Uśmiechu a także o bezglutenowym życiu można posłuchać w audycji Radia Dla Ciebie, której gościem była Małgorzata Źródlak.

Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Źródlak Kawalerem Orderu Uśmiechu