„Przekąski – proste i zdrowe. Do szkoły i nie tylko.” – relacja z warsztatów w Poznaniu

W niedzielę 24 września w Poznaniu odbyły się kolejne warsztaty, skierowane tym razem do dzieci na diecie bezglutenowej, pod tytułem „Przekąski – proste i zdrowe. Do szkoły i nie tylko.”

Zainteresowanie było tak duże, że miejsca wyczerpały się w ciągu 2 dni. Warsztaty odbyły się w Oberży pod Dzwonkiem. Pierwszym punktem programu było przygotowanie batonów i babeczek owsianych. Dzieci same odmierzyły i wymieszały wszystkie składniki, a następnie nałożyły ciasto do foremek. Kiedy batony i babeczki się piekły, zajęliśmy się zrobieniem batoników z mango i kakaowych kulek słonecznikowych: zmieliliśmy nasiona słonecznika i orzechy, zmiksowaliśmy mango. Batoniki musiały trafić do lodówki, aby masa się schłodziła. Kakaowe kulki można było od razu zjeść – jedna za drugą znikały z talerza. Kolejnym etapem warsztatów było zrobienie lemoniady: do soku z cytryny dodano cukier, liście mięty i wodę gazowaną, zblendowano i już można było pić. Na koniec zostały przekąski z owoców: śniadaniowy krem z awokado i kolorowy podwieczorek z awokado. Owoce zostały obrane, zmiksowane i ułożone warstwami, a następnie udekorowane przez dzieci. Okazało się, że największą popularnością cieszyły się kawałki różnych owoców: brzoskwinie, mango czy borówki.

  

Po posprzątaniu stanowisk przyszła pora na najmilszą część spotkania, czyli degustację wspólnie przygotowanych smakołyków oraz przygotowanych wcześniej dla uczestników naleśników ryżowych i gryczanych. Każde dziecko mogło samo skomponować sobie nadzienie do naleśnika: z warzywami lub kremem orzechowo-kakaowym, który został szybko przygotowany podczas warsztatów. Na koniec spotkania każde dziecko dostało certyfikat bezglutenowego Master Chefa Juniora.

  

Podczas gdy dzieci pracowały nad potrawami, ich rodzice mogli porozmawiać z Bartkiem Drozdem, przedstawicielem Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia, z dietetyk Darią Jaroszewską i psycholog Sandrą Zakrzewską. Dyskutowaliśmy na temat wyżywienia w przedszkolach i w szkołach oraz problemów, z jakimi stykają się dzieci i ich rodzice.  Rozmawialiśmy też o tym, jak zmienić nawyki żywieniowe u dzieci, a także co przygotowywać dzieciom w domu, a co do szkoły, aby przekonały się do nowych smaków.
Rodzice byli także jednogłośni, jeśli chodzi o problem pełnej wiedzy lekarzy na temat celiakii i diety bezglutenowej. Pytań do naszych gości było bardzo dużo, co świadczy o tym, jak ważne są spotkania ze specjalistami.

Serdecznie dziękujemy Pani Darii Jaroszewskiej i Pani Sandrze Zakrzewskiej za poświęcony czas i za podzielenie się swą wiedzą z uczestnikami spotkania.
Dziękujemy firmie Fiendly Food za ciastka do degustacji i za niektóre produkty, które wykorzystywane były podczas warsztatów, a Oberży pod Dzwonkiem za udostępnienie nam sali na warsztaty. Słowa podziękowania kierujemy również do Kasi, Julki oraz naszych małych pomocników za pomoc przy warsztatach oraz Błażejowi za zdjęcia, dzięki którym możemy pokazać efekty naszej wspólnej pracy.
Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim dzieciom dziękujemy za mile spędzony czas i życzymy sukcesów w przygotowywaniu bezglutenowych przekąsek.

Kolejne warsztaty już wkrótce!

Rafał Kapciński i Bartek Drozd
Poznański Oddział