Relacja z konferencji „Jak żyć z celiakią?” – 23 czerwca 2012

W sobotnie popołudnie 23 czerwca w auli Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi odbyła się konferencja„Jak żyć z celiakią” z okazji ogólnopolskich obchodów VII Międzynarodowego Dnia Celiakii. Uczestnikami byli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia z Łodzi i okolic, studenci dietetyki WSBiNoZ, personel medyczny z IV Oddziału Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Patronatem honorowym objęła konferencję Pani Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi, patronatem naukowym – Kierownik Oddziału Klinicznego Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Panas, a także Wicekanclerz Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi dr Tomasz Lenkowski.


Konferencję rozpoczęła prelekcją pani profesor Krystyna Wąsowska-Królikowska, Kierownik III Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wykładem pt .: „Celiakia, problem dzieci i osób dorosłych – nowe oblicza i możliwości diagnostyki”. Pani profesor rzetelnie omówiła tematykę celiakii, jej objawy, diagnostykę oraz leczenie, wspomniała o swoim doświadczeniu w dziedzinie rozpoznawania i diagnozowania dzieci z celiakią sięgającą lat 70-tych i 80-tych.

Pan doktor Marek Kowalski z Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego UM w Łodzi wygłosił prelekcję o „Podstawach molekularnych celiakii jako drogi do nowych terapii leczenia”. Z czytelnej prezentacji graficznej uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakie mechanizmy towarzyszą zanikowi kosmków jelitowych oraz jakie są kierunki rozwoju współczesnej diagnostyki celiakii.

Pani psycholog dr Agnieszka Gutowska – Wyka z Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi wprowadziła nas w świat przeżyć i oczekiwań dzieci z chorobą przewlekłą. W prelekcji pt.: „Dziecko z chorobą przewlekłą” trafnie stwierdziła, iż nie należy izolować dzieci, natomiast trzeba edukować i informować otoczenie o chorobie dziecka.

„Dieta bezglutenowa – podstawy i najczęstsze pytania”, dietetyk dr Joanna Rachtan-Janicka z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa SGGW przedstawiła nam zalety diety bezglutenowej. Uczestnicy spotkania chłonęli z olbrzymim zainteresowaniem każdą cenną wskazówkę i informację na temat produktów bezglutenowych.

Uczestnicy zostali także poinformowani o nowych programach i projektach Stowarzyszenia oraz otrzymali nasze materiały.

W przerwie kawowej mogliśmy skosztować produktów bezglutenowych. Partnerzy konferencji: Balviten, Bezgluten, Ekoprodukt – Amarello, Glutenex, IFMSA-Poland Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Onninen, Schär, Żywność Bezglutenowa – Łódź.

Bardzo dziękuję w imieniu swoim i Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej prelegentom, uczestnikom, zaproszonym gościom oraz wystawcom.

Organizator – Marlena Zbrojewska