Relacja z konferencji „Różne oblicza celiakii” w Szczecinie

Z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Celiakii nasze Stowarzyszenie wspólnie z Zachodniopomorskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego zorganizowało 27 kwietnia 2013 r. w Szczecinie konferencję pt. „Różne oblicza celiakii”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Zachodniopomorski, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zaś Miasto Szczecin udzieliło Mecenatu.

W sali wykładowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego licznie zebrani uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawych wykładów.

Pierwszy wykład przedstawiła dr n. med. Aleksandra Zalewska-Szymanowicz, przedstawiając „Obraz choroby trzewnej u dzieci w województwie zachodniopomorskim w latach 1990–2010”. Następny wykład „Celiakia i nadwrażliwość na gluten u osób dorosłych” zaprezentował dr n. med. Wojciech Marlicz, natomiast „Skórne manifestacje choroby trzewnej” scharakteryzowała dr n. med. Monika Różewicza-Czabańska. Anna Marczewska w prezentacji „Życie na diecie bezglutenowej w Polsce” omówiła codzienność osób będących na diecie bezglutenowej oraz przedstawiła Stowarzyszenie, jego misję, cele, a także nowe programy i zadania.

Po tej dużej dawce ciekawie przedstawionej wiedzy zaproponowano przerwę, podczas której można było przygotować pytania do wykładowców oraz spróbować produktów bezglutenowych polskich producentów specjalistycznej żywności: Glutenexu, Balvitenu oraz Ekoproduktu – linii Amarello.

Firma Glutenex zaproponowała swoje nowości, panie na miejscu przygotowywały ciepłe tosty, które szybko znikały ze stoiska, częstowały chlebem z pasztetem w kilku smakach. Dużym powodzeniem cieszyła się babka cytrynowa i chleby serii naturella Balvitenu. Natomiast Ekoprodukt zaoferował nową książkę, zawierającą przepisy na potrawy z amarantusem, która wzbudziła zainteresowanie uczestników oraz całą gamę produktów Amarello. Na stoisku Stowarzyszenia można było zapoznać się z naszymi wydawnictwami lub zapisać się do nas, wypełniając deklarację członkowską.

W drugiej części konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu ” Zmiany w jamie ustnej w celiakii” przedstawionego przez lek. dent. Natalię Wielusińską-Opałko. Dr Małgorzata Moś omówiła „Kształtowanie pozytywnego stosunku chorego do siebie i do świata”.  Następnie zdrowe zasady odżywiania zaprezentowała mgr Małgorzata Napierała w wykładzie „Kolorowy bezglutenowy talerz, kolorowy bezglutenowy posiłek”, a mgr inż Paweł Zatwarnicki przedstawił „Diagnostykę genetyczną i serologiczną celiakii”. Na zakończenie dr Marek Kubara zachęcił uczestników do korzystania z amarantusa – cennego uzupełnienia diety bezglutenowej.

Zaprezentowane wykłady w bardzo szerokim zakresie opisały chorobę trzewną, od różnorodności objawów, nowych zasad diagnostyki, poprzez zalecenia stosowania diety bezglutenowej do zasad zdrowego odżywiania, aby urozmaiconą dietą zapewnić odpowiednią ilość wszystkich składników pożywienia. Zwrócono uwagę również na pozytywne nastawienie do życia nie tylko chorego, ale również jego rodziny, bliskich i przyjaciół.

Mam nadzieję, że licznie przybyli (około 130 osób) uczestnicy konferencji wzbogacili swą wiedzę o dużo nowych wiadomości o chorobie trzewnej oraz nabrali optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Lekarze uczestniczący w konferencji otrzymali 4 punkty edukacyjne.

W imieniu organizatorów dziękuję partnerom konferencji: studentom Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz firmom: Ekoprodukt, BalvitenEuroimmun, Glutenex i SanProbi.

Bardzo dziękuję pani Annie M. Sakowskiej za udostępnienie zdjęć z konferencji, wykorzystanych do zobrazowania tej relacji.

Serdecznie dziękuję Ani Marczewskiej za reprezentowanie w Szczecinie Zarządu Stowarzyszenia i przedstawienie naszych działań uczestnikom konferencji.

Gorące podziękowania kieruję do Aldony i Agnieszki – bez Was tej konferencji nie udałoby się zorganizować.

Jola Meller

 Od Zarządu: Największe podziękowania jak zawsze należą się Joli – to bez jej wytrwałości, optymizmu i poświęcenia konferencja na pewno nie miałaby szansy się odbyć. Dziękujemy!