Relacja z warsztatów pieczenia pizzy bezglutenowej w Lesznie

Pizza w dziewięciu smakach, paczki pełne łakoci, przepyszne lody i domowe ciasteczka, garść wiedzy dla dzieci i dorosłych – tak w skrócie możemy podsumować pierwsze w Lesznie warsztaty dla dzieci na diecie bezglutenowej zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie.

Spotkaliśmy się w sobotę 11 maja 2013, w Zespole Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie. Uzbierała się gromadka około sześćdziesięciu osób i choć warsztaty były przeznaczone dla dzieci, to na spotkaniu dominowali dorośli.

Zgodnie z założeniem pizzę piekły dzieci. Młodszym dzieciom podobało się zeskrobywanie kleistego ciasta z rąk, smarowanie pizzy pastą pomidorową i strojenie jej salami, kabanosami, tuńczykiem, oliwkami, cebulą, kukurydzą, czerwoną fasolą, groszkiem, paprykami w dwóch kolorach. Grupę nastolatków ominął niestety etap przygotowania ciasta, ale chętnie ozdabiali blachy z ciastem, a jeszcze chętniej konsumowali efekt swojej pracy. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsze znakomicie poradziły sobie w konkursie rozpoznawania produktów bezglutenowych. Maluchy konsekwentnie powtarzały, że na opakowaniu musi być kłos i bezbłędnie wskazywały, który z pokazywanych produktów jest bezglutenowy, a który zawiera gluten. Brawa więc dla rodziców, którzy już najmłodszych wdrażają w robienie zakupów i dokonywanie wyborów przy sklepowych półkach.

Obie grupy wiekowe wzięły też udział w autorskiej lekcji zdrowego odżywiania, przygotowanej przez studentki dietetyki Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie. Panie Katarzyna Skrzypczak i Małgorzata Orpel potraktowały temat warsztatowo i prowadziły zajęcia właśnie pod kątem stosowania diety bezglutenowej, zgodnie z zaleceniami naszego Stowarzyszenia.

W tym samym czasie dorośli spotkali się w innej sali z dietetykiem. Pan Karol Mulczyński, wykładowca dietetyki WSH, na co dzień pracujący w dziale żywienia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, przedstawił najważniejsze zalecenia dotyczące stosowania diety, omawiał pułapki czyhające w żywności potencjalnie wolnej od glutenu. Pan Karol znakomicie poradził też sobie z gradem pytań od celiaków z wieloletnim doświadczeniem.

Na pytania uczestników odpowiadał również Pan Sławomir Kosicki, właściciel firmy Celiko z Poznania. Firma Celiko niedawno znacznie rozszerzyła asortyment bezglutenowych produktów batony owocowe i błyskawiczne kaszki mleczno-smakowe.

Uczestnicy wykładu zapoznali się także z ofertą bistro Friendly Food z Poznania. Pani Monika Hrab, właścicielka restauracji, opowiedziała o swoim lokalu całkowicie wolnym od glutenu, promującym świadome i zdrowe odżywianie. Wszyscy mieliśmy okazję skosztować przepysznych ciastek w kilku smakach i rodzajach, upieczonych w Friendly Food specjalnie z myślą o naszych warsztatach.

Ważnym punktem programu było również wystąpienie Małgorzaty Jakubczyk z Wrocławia, jednej z założycielek naszego Stowarzyszenia. Małgosia opowiedziała o codziennej działalności Stowarzyszenia, o akcji MENU BEZ GLUTENU, o koloniach dla dzieci i o wszelkich korzyściach, jakie płyną z przynależności do naszej organizacji.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodkościami, ufundowanymi przez partnerów naszego spotkania. Wszyscy uczestnicy otrzymali też przepis na pizzę oraz listę sklepów w Lesznie, w których można kupić żywność bezglutenową. I dzieci i dorośli degustowali również lody i sorbety firmy Grycan, przekazane przez producenta.

Pięć godzin minęło nam smakowicie i twórczo. Serdecznie dziękuję Cecylii Wilińskiej z Osowej Sieni, Małgosi Jakubczyk, a przede wszystkim Pani Mirosławie Karpińskiej, nauczycielce Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych. Pani  Mirka, która jest ekspertem od technologii żywności, przekazała nam szereg cennych informacji przydatnych w pracy z mąką bezglutenową. Czuwała też nad stroną gastronomiczną i emanowała spokojem, który pozwalał przetrwać organizacyjnie trudne momenty.

Słowa podziękowania  składam również uczennicom Pani Mirki, które niezwykle sprawnie i twórczo przygotowały produkty i w mgnieniu oka radziły sobie ze stosami talerzy i misek. Te warsztaty nie cieszyłyby się takim zainteresowaniem, gdyby nie zapowiadany w programie wykład Pana Karola Mulczyńskiego oraz zajęcia teoretyczne dla dzieci. Potwierdziło się, że bezglutenowcy cierpią na głód wiedzy i są w stanie przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zdobyć informacje i podzielić się wzajemnie doświadczeniami.

Warsztaty nie udałyby się, gdyby nie wsparcie partnerów, którymi byli: Zespół Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie, firma Bezgluten, firma Grycan, firma Geomax z Opola Lubelskiego, firma Celiko, bistro Friendly Food, Intermarche Super w Galerii Leszno. Patronat medialny nad imprezą sprawowała redakcja „Panoramy Leszczyńskiej”.

Marta Krzyżanowska

Od Zarządu: Bardzo dziękujemy Marcie za świetną organizację warsztatów i cieszymy się, że Leszno dołączyło do coraz liczniejszego grona miast, w których działa Stowarzyszenie.