Relacja z warsztatów wędliniarskich w Lesznie

Podczas warsztatów wędliniarskich w Lesznie (sobota, 15 marca 2014) przygotowaliśmy bezglutenowe rarytasy, które śmiało mogłyby trafić na konkurs. Ale o wiele cenniejsza była nasza integracja, długie rozmowy przy kuchennym blacie, dzielenie się kłopotami i radościami przy bezglutenowych kanapkach. Miłe jest również to, że dołącza do nas coraz więcej bezglutenowców z regionu leszczyńskiego.
W pracowni gospodarstwa domowego Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie przygotowaliśmy cztery rodzaje bezglutenowych wędlin: pasztet wołowo-wieprzowy, pieczeń drobiową z suszonymi pomidorami i zielonym groszkiem, mielonkę wieprzową na parze oraz ekonomiczny pasztet drobiowy z amarantusem.

lesz2
W warsztatach uczestniczyło ponad 20 dorosłych oraz kilkoro dzieci. Dla wielu była to pierwsza przygoda w gronie bezglutenowców: wcześniej nie wiedzieli, że w Lesznie działa oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Gdy nasze wyroby gotowały się i piekły, my degustowaliśmy kanapki, babeczki i ciasta domowej roboty. Uczestnicy warsztatów uczyli się przyrządzać wędliny, ale dowiedzieli się też o konieczności włączania wołowiny i amarantusa do diety bezglutenowej. Produkty te uzupełniają niedobory pokarmowe, gdyż dostarczają m. in. żelaza, witamin z grupy B oraz wartościowego białka. Warto je przemycać dzieciom, np. w postaci pasztetów czy kotletów.

– Praca w małych grupach stworzyła uczestnikom pole do integracji. Jestem pod wrażeniem relacji, która powstała między ludźmi. Świetnie się uzupełniają, dzielą zadaniami – podkreśla Mirosława Karpińska, nauczycielka ZSRiB w Lesznie, która gościła nas w swojej pracowni. – To ważne, bo poczucie wspólnoty daje niesamowite oparcie.
By edukacji stało się zadość, każdy członek Stowarzyszenia został wyposażony w garść narzędzi. Dzięki hojności partnerów warsztatów, wśród upominków znalazły się: książka „Amarantus zdrowo i smacznie. Bezglutenowe przepisy kulinarne” (współautorką jest dietetyczka i wiceprezes naszego Stowarzyszenia, Grażyna Konińska), opakowanie amarantusa ekspandowanego Amarello, próbki musli Amarello od Ekoproduktu, a od firmy Konspol: notatniki i długopisy, kabanosy i kiełbasa krakowska.
Zapowiedzieliśmy też imprezę z okazji dnia dziecka, dedykowaną najmłodszym celiakom i bezglutenowcom. Członków Stowarzyszenia zaprosimy na nią pod koniec maja br.

lesz3
Organizatorem marcowych warsztatów wędliniarskich byli: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej i Zespół Szkół Rolniczo – Budowlanych. Cieszymy się, że warsztaty przyciągnęły tak wiele osób zainteresowanych dietą. Jeszcze raz, tym razem publicznie, witamy nowych członków Stowarzyszenia.
Nasze spotkanie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie partnerzy: Rzeźnictwo Grzegorz Zyguła i Synowie (sklepy m. in. w Lesznie, w Kościanie, we Wschowie), Bistro Friendly Food w Poznaniu, Konspol Holding, OSI FOODWORKS POLAND  w Chróścinie, Ekoprodukt (produkty z amarantusa), sklep Gluten-Free Leszno (Pl. Metziga), Zielarnia Herba Leszno (ul. Słowiańska).  Nieoceniona była również praca uczennic ZSRiB. Bardzo dziękujemy!

Marta Krzyżanowska-Sołtysiak, Oddział Stowarzyszenia w Lesznie