Aktualności
Stowarzyszenie laureatem prestiżowej nagrody od Prezesa NFZ i Ministra Zdrowia!
Bardzo miło nam poinformować, że 8 lutego 2023 r. podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów w Warszawie nasze Stowarzyszenie otrzymało nagrodę „Dla Zdrowia i Pacjenta” w kategorii „Profilaktyka”. Wyróżnienie z rąk Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Prezesa NFZ Filipa Nowaka odebrała Małgorzata Źródlak, prezes Stowarzyszenia. Jesteśmy bardzo dumni z nagrody, którą doceniono pracę naszego Stowarzyszenia na rzecz osób na diecie bezglutenowej.
O przyznaniu tego wyjątkowego wyróżnienia zdecydowała Kapituła złożona z przedstawicieli Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Fundatorem nagrody w kategorii „Profilaktyka” jest Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ona przyznawana od 2020 roku w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w trzech kategoriach:
- Narodowy Fundusz Zdrowia – Profilaktyka
- Rzecznik Praw Pacjenta – Prawa i bezpieczeństwo pacjenta
- Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej – Wolontariat i działalność społeczna.
„Fundatorzy nagrody „Dla Zdrowia i Pacjenta” chcą w ten sposób uhonorować organizacje, które wyróżniają się profesjonalizmem oraz skutecznością w działaniach dla dobra pacjentów w trzech wymienionych obszarach. Nagroda jest formą docenienia wysiłków przedstawicieli trzeciego sektora, ich zaangażowania i aktywności” – napisał nam Prezes NFZ w liście informującym o przyznaniu nagrody.
Małgorzata Źródlak:
„Bardzo dziękuję za docenienie pracy i aktywności naszego Stowarzyszenia i przyznanie nam tej zaszczytnej nagrody.
Od prawie 17 lat zmieniamy Polskę w kraj przyjazny osobom na diecie bezglutenowej. Nie dla celebrytów, hipsterów, osób odchudzających się czy podążających za modą, ale dla chorych na celiakię i stosujących dietę z innych powodów zdrowotnych. Celiakia to schorzenie dość nietypowe – nie można jej zapobiec, nie da się jej wyleczyć, trwa całe życie. Jak rozumiem profilaktykę w przypadku celiakii? To wykrycie jej na czas, zanim dokona spustoszenia w organizmie chorego, powodując m.in. anemię, osteoporozę, niepłodność, schorzenia neurologiczne, depresję czy nowotwory układu pokarmowego.
Na celiakię choruje co setny, a być może nawet co pięćdziesiąty Polak. Niestety tylko kilka procent przypadków jest wykrywanych i trwa to około 9 lat. Tyle czasu średnio pacjent wędruje od lekarza do lekarza zanim otrzyma diagnozę. Na celiakię nie ma leku w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jedyną formą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa. I tu pojawiają się kolejne problemy, bo w naszej kuchni i w produktach gluten jest wszechobecny. I tylko od wiedzy, świadomości i determinacji pacjenta i jego otoczenia zależy sukces leczenia.
Nasze Stowarzyszenie wspiera osoby chore i popularyzuje temat celiakii i diety w każdy możliwy sposób. Wiemy że pracy nie zabraknie nam przez wiele lat i wkładamy w nią nasze serca, wiedzę i kreatywność. Jest mi niezmiernie miło odbierać nagrodę, która jest wyrazem uznania i podziękowaniem za to zaangażowanie. Serdecznie dziękuję Panu Prezesowi NFZ oraz Panu Ministrowi Zdrowia.”
To jeszcze nie wszystko – temat celiakii obecny na konferencji
W Forum Organizacji Pacjentów uczestniczy zwykle ponad 150 liderów organizacji pacjentów. Jest to największa tego typu konferencja z udziałem osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną państwa, m.in. Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta. Podczas konferencji odbywa się wysłuchanie publiczne – wspomniani wysocy urzędnicy państwa odpowiadają na pytania organizacji dotyczące problemów pacjentów. W trakcie sesji omawiano również nasze pytanie, dotyczące możliwości wstępnej diagnostyki celiakii przez lekarzy POZ. O tej sprawie będziemy informować w późniejszym terminie, gdyż w Ministerstwie Zdrowia nie zapadły jeszcze żadne decyzje.