Bezglutenowe zakupy

Bezglutenowe zakupy na początku mogą być trudne. Jak nie zagubić się w świecie „pełnym glutenu”?

  • Dokładnie zapoznaj się z listą produktów zabronionych i dozwolonych. Zwróć uwagę na składniki, które mogą być ukrytym źródłem glutenu. Na początku możesz zabierać ze sobą taką listę na zakupy, z czasem przestanie to być konieczne.
  • Zawsze bardzo uważnie czytaj skład każdego produktu spożywczego – najlepiej jeszcze w sklepie. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany produkt nie zawiera glutenu (uważaj np. na seitan, słód jęczmienny, semolinę itp.), zrezygnuj z zakupu.
  • Staraj się kupować produkty jak najmniej przetworzone.
  • Unikaj produktów na wagę, bez etykiety.
  • Jeśli masz wybór – kupuj produkty certyfikowane, oznaczone licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa, w dalszej kolejności te wyłącznie opisane jako „produkt bezglutenowy”.
  • Jeśli na opakowaniu produktu, który chcemy kupić, nie ma znaku lub napisu „bezglutenowy”, trzeba dokładnie zapoznać się z listą składników i je przeanalizować.
  • Nie kupuj produktów na pamięć. W każdej chwili producent może zmienić skład produktu.
  • Jeśli produkt zawiera białko roślinne, skrobię modyfikowaną, aromat lub inny składnik bez opisu z czego pochodzi dany składnik, to w domyśle jest on bezglutenowy. Gdyby zawierał gluten, producent musi to być napisać, np. „skrobia modyfikowana pszenna”, „skrobia modyfikowana (z pszenicy)” lub „skrobia modyfikowana (zawiera gluten)”.
  • Unikaj bardzo tanich, nieznanych produktów. Im bardziej znana jest firma, której produkt zamierzamy kupić, tym większa szansa na wiarygodną etykietę.
  • Bezglutenowe chleby, bułki czy mieszanki mąk do wypieku chleba lub ciast muszą mieć opis na etykiecie, że jest to produkt bezglutenowy. Pieczywo bezglutenowe kupuj tylko, jeśli jest w szczelnie zamkniętym opakowaniu jednostkowym. Wyjątkiem od tej zasady jest pieczywo bezglutenowe sprzedawane w piekarniach 100% bezglutenowych (np. z programu MENU BEZ GLUTENU).
  • Osobom na diecie bezglutenowej z powodów zdrowotnych nie wolno kupować pieczywa pochodzącego z tradycyjnych piekarni. W miejscu, gdzie stale pyli mąka pszenna, przy użyciu tych samych maszyn, nie da się wypiec bezglutenowego chleba. Wyjątek to piekarnie certyfikowane, które mają odrębne zakłady do produkcji bezglutenowej.

Produkt bezglutenowy

W Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji UE nr 828/2014 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności, uściślono, kiedy produkt można nazwać produktem bezglutenowym. Produktem bezglutenowym możemy nazwać wyrób, który zawiera do 20 ppm glutenu, czyli 20 miligramów glutenu na 1 kg produktu. Opis „bezglutenowy” na etykiecie oznacza, że producent przeznaczył swój produkt dla osób, które glutenu nie tolerują lub unikają i jest pewny, że jego produkt jest bezpieczny. I tak zazwyczaj jest. Choć niestety nie zawsze. Świadczą o tym wyniki badań produktów spożywczych na zawartość glutenu przeprowadzane regularnie w ramach akcji konsumenckiej Stowarzyszenia.

Uwaga – w świetle przepisów nie oznacza produktu bezglutenowego sformułowanie np. „bez glutenu”, „nie zawiera glutenu” „wytworzony z surowców niezawierających glutenu” itp. Jedynie słowo „bezglutenowy” umieszczone na etykiecie jest zgodne z przepisami. I tylko takie sformułowanie jest oświadczeniem producenta, że gwarantuje bezglutenowość produktu.

Oznaczanie glutenu na etykiecie

Producent musi zaznaczyć w składzie na etykiecie składniki alergenne, w tym zawierające gluten, jeśli zostały one użyte w procesie produkcji. Zwykle są one wyróżnione pogrubioną czcionką lub podkreślone, np. „mąka pszenna„, „słód jęczmienny„. Mówi o tym Rozporządzenie (UE) 1169/2011, załącznik II

Uwaga: 

  • nie kupuj produktu, na którego etykiecie jest informacja typu: „może zawierać gluten” lub „w zakładzie używany jest gluten”
  • ostrzeżenie o glutenie może być umieszczone w dowolnym miejscu na etykiecie, dlatego obejrzyj całe opakowanie
  • pamiętaj, że takie ostrzeżenie jest dobrowolne – jego brak wcale nie oznacza, że produkt jest w 100% bezpieczny!

Znak Przekreślonego Kłosa

Z żywnością oznaczoną licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa sprawa jest jasna. Są to produkty bardzo szczegółowo kontrolowane według Standardu AOECS z audytowanych zakładów, dlatego warto takie wybierać podczas zakupów. Znak towarowy Przekreślony Kłos na opakowaniu (wraz ze znajdującym się pod nim numerem licencji) oznacza, że mamy do czynienia z regularnie badanym produktem bezglutenowym. Zakład produkcyjny jest audytowany pod kątem bezpieczeństwa produkcji przez niezależnych audytorów, a producent współpracuje ze Stowarzyszeniem.

Na naszych stronach: celiakia.pl i przekreslonyklos.pl jest dostępny: wykaz polskich produktów certyfikowanych. Zanim nabierze się wprawy w rozpoznawaniu, czy dany produkt jest bezpieczny, warto kupować produkty ze znakiem towarowym Przekreślony Kłos.

Gdzie kupować produkty bezglutenowe?

Przez ostatnie lata dostępność żywności bezglutenowej bardzo się poprawiła. Praktycznie w każdym większym sklepie możemy znaleźć produkty bezglutenowe, są też w mniejszych sieciach handlowych.

Wyroby producentów specjalistycznej żywności bezglutenowej, jak pieczywo, makarony, mąki, ciasta bezglutenowe  można kupić w:

  • większości marketów i sieci handlowych (np. Biedronka, Netto, ALDI, E’Leclec, Lidl, Carrefour, Auchan, Żabka itd.).
  • sklepach ze zdrową żywnością
  • sklepach internetowych ze zdrową żywnością
  • sklepach internetowych prowadzonych przez specjalistycznych producentów

Również bezglutenowe wędliny są dobrze dostępne. Ponad 20 firm z tej branży, w tym wielu ogólnopolskich producentów, oznacza swoje wyroby znakiem towarowym Przekreślony Kłos. Jest w czym wybierać.