Aktualności
Świąteczny niezbędnik bezglutenowy
Poprosiliśmy osoby obserwujące nasze profile w mediach społecznościowych o to, aby przypomniały sobie swoje pierwsze Boże Narodzenie na diecie bezglutenowej. Co chciałyby wtedy wiedzieć, jaką radę usłyszeć, żeby było im nieco łatwiej? A co powiedziałyby dziś osobie, która będzie obchodzić swoje pierwsze bezglutenowe święta?
Nasz post zgromadził bardzo dużo wspierających słów i cennych rad. Spośród nich wybraliśmy 10. Zobaczcie zatem, co bezglutenowa społeczność chce powiedzieć na chwilę przed świętami tym, dla których to pierwsze bezglutenowe Boże Narodzenie:
- „Przygotuj się do świąt wcześniej. Nawet jeśli teraz mówisz lub myślisz: ja nie muszę jeść pierogów czy piernika, to jak przyjdą święta i wszędzie będzie pachniało, to i Ty nabierzesz ochoty i może Ci być smutno, że nie możesz, więc lepiej wcześniej zrobić lub kupić i w razie czego częstować innych niż patrzeć jak wszyscy jedzą…” (Monika).
- „Zamień całkowicie opłatek na bezglutenowy i zrezygnuj w ogóle z „normalnego”. Łatwo się pomylić. W miarę możliwości odpuść sobie przygotowywanie dań, które są trudniejsze w wersji bezglutenowej (paszteciki, pierogi). Trzymaj się tych, gdzie wystarczy drobna modyfikacja by wszyscy mogli zjeść to samo (barszcz czysty, ryby, sałatki itp.). W ciastach postaw na sernik.” (Anna)
- „Nie musi być tradycyjnie – jedz to, po czym czujesz się dobrze i zdrowo. Ważne żeby serce i myśli mieć świąteczne”. (Marlena)
- „Ciasto na pierogi – po wielu próbach po prostu zawijam farsz w papier ryżowy. Później smaruję olejem i zapiekam. U mnie smakowo i praktycznie zdaje ta wersja egzamin – wersja mała do barszczu też jest dobra.” (Kat)
- „Bądź bardziej cierpliwy, a wszystko się uda (szczególnie jeśli chodzi o pierogi)” (Weronika)
- „Nawet jeśli nie wyjdą Ci te pierogi, to farsz możesz zawinąć w naleśniki. Rób to, co smakuje Ci najbardziej.” (Aleksandra)
- „Przygotuj wcześniej zakupy i potrawy. Przebywaj z ludźmi, którzy oferują pomoc, wsparcie i zrozumienie.” (Aga)
- „Zrób własne pierogi i inne smakołyki, bo nie zawsze idąc w gości mamy pewność, że w tych potrawach nie ma śladowej ilości glutenu.” (Judyta)
- „Nastaw się na różne komentarze, nie przejmuj się nimi i jedz tylko 100% pewniaki. Proś ewentualnie, żeby np. normalny chleb każdy miał pod ręką, żeby nad bezpiecznymi daniami go sobie nie przekazywali. A osoby gotujące dopytaj o zaprawiane zupy, podsypywanie ciasta mąką. Zdarzyło się, że ktoś się zapomniał i przy zagniataniu podsypał zwykłą. Przyglądaj się stolnicom – stare mają mnóstwo zakamarków i zazwyczaj nie są szorowane, tylko przetarte. Dopytuj o dodawanie kaszy manny czy bułki tartej, bo nie każdy kojarzy je z glutenem.” (Justyna)
- „Jeżeli chcesz kupić pierogi, to zamówienie w ulubionym sklepie składaj wcześniej, najlepiej teraz. Jeżeli chcesz sama lepić, to lepiej już zacznij pierwsze próby.” (Ola)
Nasze bezglutenowe świąteczne BHP
Zebraliśmy tu 10 najważniejszych według nas zasad, dzięki którym osoba na diecie bezglutenowej będzie czuła się bezpiecznie spędzając święta na diecie.
- Sprawdź skład każdego produktu, który chcesz użyć do przygotowania dania bezglutenowego. Nie używaj produktów, na których widnieje informacja, że mogą zawierać gluten. Lista produktów dozwolonych, zabronionych i niosących ryzyko znajduje się tutaj.
- Do wypieku ciast i innych potraw mącznych używaj tylko mąk oznaczonych/opisanych jako bezglutenowe (dotyczy to także tych z natury bezglutenowych: kukurydzianej, ryżowej, gryczanej itp.).
- Zwykły proszek do pieczenia ma w składzie mąkę pszenną, dlatego użyj jego bezglutenowego odpowiednika lub ewentualnie sody oczyszczonej.
- Bezglutenowe porcje ryby, krokietów, pierogów itp. smaż zawsze osobno, w czystym tłuszczu i na czystej patelni. Dopiero po ich usmażeniu możesz zacząć przygotowywanie tych zawierających gluten. Najłatwiej jest użyć bezglutenowej panierki do wszystkich porcji – nikt nie zauważy różnicy 🙂
- Przygotowując dania mączne (pierogi, uszka itp.) zawsze zaczynaj od bezglutenowych. Pamiętajmy żeby zagniatać ciasto na czystym blacie i czystymi rękoma. Pierogi bezglutenowe gotuj osobno, używając czystej łyżki do mieszania oraz wyjmowania ich z wrzątku. Dopiero gdy skończysz, możesz zacząć przygotowywać mączne dania zawierające gluten. Przepisy na bezglutenowe pierogi i uszka znajdują się tutaj.
- Niewielkie ilości glutenu, np. okruchy pszennego pieczywa czy ciasta, również są szkodliwe dla osoby na diecie bezglutenowej. Dlatego nie krój na tej samej desce, na której wcześniej krojony był zwykły chleb, nie osączaj na tym samym sitku, na którym osączany był pszenny makaron.
- Wszelkie bezglutenowe potrawy (pieczywo, ciasta, wędliny, porcje ryby itd.) układaj zawsze na osobnym półmisku i podawaj z osobą łopatką/łyżką, najlepiej różniącą się kształtem lub kolorem od pozostałych.
- Poinformuj najbliższych o tym, które dania są bezglutenowe i uczul ich, by nie używali do nich zanieczyszczonych glutenem łyżek/łopatek oraz by przez przypadek nie przenieśli do dań glutenu, np. w postaci okruchów tradycyjnych ciast. Mów o tym otwarcie i bez skrępowania, bo przecież nie masz się czego wstydzić. Chodzi o Twoje zdrowie.
- Zaopatrz się w bezglutenowy opłatek. Jeśli Ci się nie uda, lepiej zrezygnować z tej formy tradycji na rzecz składania sobie samych życzeń. Bezglutenowy opłatek możesz zamówić np. tutaj.
- Na koniec być może najtrudniejsza, ale ważna zasada. Postaraj się oprzeć się wszelkim pokusom, ale i namowom do spróbowania dań, deserów, które zawierających gluten, niezależnie od tego, jak są atrakcyjne i jak bardzo napracowali się ci, którzy je przygotowali.