Wyniki badań na zawartość glutenu – IX tura

Dzięki wpływom z 1% podatku udało nam się tym razem zbadać 29 produktów dostępnych na polskim rynku. W ich wyborze kierowaliśmy się prośbami przesyłanymi do Stowarzyszenia oraz licznymi komentarzami na Facebooku. Pod lupę wzięliśmy produkty oznaczone jako „produkt bezglutenowy” bądź niezawierające informacji o ewentualnym zanieczyszczeniu glutenem.

Generalnie wyniki badań są dość dobre. Większość produktów nie zawierała glutenu w ogóle. A w tych, które go zawierały, przekroczenia nie były bardzo wysokie. Nie pojawiły się wyniki z zawartością glutenu powyżej 400 ppm – takie jak w VIII turze (link do poprzednich wyników).

Biorąc pod uwagę poprzednie przekroczenia z VIII tury badań, zwróciliśmy szczególną uwagę na mąki naturalnie bezglutenowe. Mąki te, które w poprzednim badaniu nie spełniały kryteriów bezglutenowości, po naszych interwencjach oznaczone są już jako zawierające śladowe ilości glutenu. Większość producentów umieszcza na swoich mąkach ostrzeżenie o możliwej zawartości glutenu i takich produktów oczywiście nie polecamy. Ale jak się okazało, poszukując produktów do badań bardzo trudno nam było znaleźć na półkach sklepowych naturalnie bezglutenowe mąki i kasze bez tego ostrzeżenia.

Wyniki

Spośród trzech mąk kukurydzianych każda zawierała gluten, przy czym dwie przekraczały jego dozwolony poziom 20 ppm (mąka firmy Natubio oraz ViVi). Po raz kolejny okazuje się, że najbezpieczniej jest jednak kupować mąki naturalnie bezglutenowe (kukurydzianą, gryczaną, ryżową, jaglaną) sprzedawane przez specjalistycznych producentów bezglutenowych.
Jeśli chodzi o kaszę gryczaną, wciąż czekamy na dużego polskiego producenta, który zaoferuje ją czystą i bezglutenową, bo jest z tym szczególny problem.

Na komunikantach mszalnych kupionych w Warszawie przy ulicy Miodowej zabrakło danych producenta. Na opakowaniu widnieje jedynie napis „komunikanty niskoglutenowe”. Według badań zawartość glutenu to 18,9 ppm (+- 7,4 ppm), co w przypadku komunikantów jest wielkością bezpieczną, bo dzienne spożycie w gramach jest bardzo niewielkie. Fakt nieodpowiedniego oznaczenia etykiety zostanie zgłoszony odpowiedniej inspekcji.

Produkty firmy Cenos, która na swoich opakowaniach nie podawała informacji o możliwości zanieczyszczenia glutenem, zawierają więcej glutenu niż 20 ppm. Dotyczy to zarówno płatków ryżowych błyskawicznych, jak i kaszy gryczanej prażonej. W poprzednich badaniach kasze Cenos wypadały dobrze. Skontaktujemy się z firmą i przekażemy jej otrzymane wyniki. Może uda się wprowadzić takie zabezpieczenia, by gluten nie pojawiał się w ich produktach.

Zapraszamy do analizy wyników pozostałych zbadanych produktów w tabelce pod tekstem. Przypominamy, że są to jedynie jednostkowe wyniki konkretnej partii produktów i nie dają nam gwarancji, że następna partia też będzie wolna od glutenu – to już zależy od producenta.

Przy produktach objętych naszą międzynarodową licencją na znak Przekreślonego Kłosa producent zobowiązuje się, że przez cały czas obowiązywania umowy jego produkt będzie spełniał rygorystyczne wymogi Standardu AOECS dla produkcji bezglutenowej. I takie produkty polecamy.

Dziękujemy raz jeszcze za wpłaty z tytułu 1% podatku. Dzięki nim jesteśmy w stanie kontynuować potrzebne dla nas, osób na diecie bezglutenowej, badania. Planujemy już kolejne.

Anna Maria Kobyłecka
Anna Marczewska

WYNIKI BADAŃ:

Wyniki IX tura Wyniki IX tura-2

Wyniki badań na zawartość glutenu – IX tura