Byliśmy na konferencji NEUROBIOTA w Szczecinie – 16.11.2019

16 listopada 2019 roku odbyła się w Szczecinie kolejna konferencja z cyklu NEUROBIOTA pt. Nowotwory – naukowo potwierdzone terapie wspierające profilaktykę i leczenie zorganizowana przez Katedrę i Zakład Żywienia Człowieka i Metabolomiki  Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Patronat nad konferencją objęli: World Gastroenterology Organisation, European Lifestyle Medicine Organisation, Rektor PUM oraz Prezydent Miasta Szczecina.

Po powitaniu uczestników i otwarciu konferencji przez prof. dr hab. n. med. Ewę Stachowską i dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza rozpoczęły się niezwykle interesujące wykłady, w trakcie których zostały poruszone zagadnienia zapobiegania nowotworom, w tym na temat znaczenia mikro- i makroelementów w profilaktyce i leczeniu nowotworów, a także zapisów europejskiego kodeksu walki z rakiem. Poznaliśmy metody diagnostyki nowotworów, ich leczenie różnymi metodami (m.in. endoskopowe leczenie wczesnych zmian nowotworów jelita). Zaprezentowano temat produkcji żywności i dodatków do żywności w kontekście zapadalności na nowotwory. Przedstawiono również znaczenie mikrobioty jelit w leczeniu pacjenta onkologicznego i wagę stosowania w trakcie leczenia probiotyków i prebiotyków, a nawet efekty terapeutyczne przeszczepu stolca u tej grupy pacjentów.

Znaczna część konferencji poświęcona była żywieniu przed rozpoczęciem leczenia nowotworu, w jego trakcie oraz po zakończeniu – jest to bardzo istotna, wręcz kluczowa kwestia dla pacjentów onkologicznych, o czym niezbyt często słyszymy. Poruszane były kwestie immunożywienia, żywienia specjalistycznego oraz dojelitowego, łącznie z możliwymi powikłaniami, a także żywienie pacjenta wyniszczonego i w okresie prekacheksji (przy utracie masy ciała poniżej 5%). Omówiona również została możliwość stosowania wybranych suplementów diety w czasie rekonwalescencji.

Pierwszym wykładowcą był prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z PUM w Szczecinie, światowej sławy onkolog, autor i koordynator projektu utworzenia biobanku genetyczno-onkologicznego z danymi od ponad pół mln osób. Twórca Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych PUM oraz sieci Onkologicznych Poradni Genetycznych w Europie Wschodniej, który odkrył wysoką homogenność polskiej populacji, w oparciu o co opracował unikatowe testy DNA. Pan Profesor zapoznał uczestników z wynikami najnowszych badań swojego zespołu, dotyczących istotnego wpływu poziomu arsenu oraz selenu we krwi pacjenta na możliwość rozwinięcia się nowotworu w jego organizmie, nawet w kontekście predyspozycji genetycznej. Ważna jest również ilość kadmu i cynku w ewentualnym rozwoju procesu chorobowego oraz jego tempa. Istotne dla zdrowia jest oddziaływanie na siebie wymienionych pierwiastków, tego czy są w optymalnej ilości, czy wzajemnie się blokują. Było to bardzo mocne otwarcie konferencji. Dalej było równie ciekawie – wykłady opierały się na najnowszych publikacjach oraz na wieloletniej praktyce wykładowców w leczeniu pacjentów, często bardzo trudnych przypadków.

Konferencja była niezwykle interesująca. Specjaliści ze Szczecina i z innych ośrodków w Polsce uzupełniali wiedzę uczestników o kolejne zagadnienia, dotyczące nowotworów, jak klocki składające się w całość. Oprócz wykładów niesamowita była dyskusja zaplanowana po każdym bloku prezentacji.

Wnioski jakie można wysnuć dla pacjenta są następujące: na to czy zachorujemy na nowotwór czy nie mają wpływ nasze geny, środowisko w jakim przyszło nam żyć, profilaktyka jaką możemy stosować, czyli prawidłowe odżywianie, odpowiednia ilość ruchu (codziennie), udział w badaniach profilaktycznych, unikanie używek, nadmiernej masy ciała, obserwowanie naszego organizmu – bo sami najwcześniej możemy zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się z nimi do specjalisty. Jeśli jednak zachorujemy, oprócz terapii, jaka by ona nie była, musimy pamiętać o prawidłowym odżywianiu, ponieważ każda utrata masy ciała o 5% zmniejsza nasze szanse na wyzdrowienie. Żeby walczyć z chorobą, musimy mieć siłę do tej walki, nasz organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość energii by terapia mogła być skuteczna.

Pełny program konferencji.

Bardzo dziękuję Pani Profesor Ewie Stachowskiej za zaproszenie nas na tę konferencję i możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Za rok w listopadzie odbędzie się kolejna niezwykła konferencja z cyklu NEUROBIOTA pt. „Oś jelito- wątroba- mózg” – już nie mogę się doczekać!

Jola Meller, Oddział Szczecin

Byliśmy na konferencji NEUROBIOTA w Szczecinie – 16.11.2019