Świąteczne pogotowie pierogowo-uszkowe

Święta już tuż-tuż! A jak poradzić sobie z wyzwaniem przygotowania pierogów i uszek w wersji bezglutenowej? Przybywamy z naszym kulinarnym świątecznym pogotowiem 🙂

Lepienie pierogów może być nie lada frajdą – namów do tego dzieci i innych członków rodziny 🙂 Pracę możesz podzielić, dzięki czemu szybciej przygotujesz większą ilość pierogów, które potem możesz zamrozić i mieć w zanadrzu na obiad.

Najprostsze ciasto pierogowe

Jeśli jesteś osobą początkującą na diecie bezglutenowej, najłatwiej będzie ci przygotować ciasto na pierogi z przeznaczonych do tego mącznych mieszanek makaronowo-pierogowych. Ich producenci zadbali o to, by wychodziło jak najlepsze. Ale oczywiście pierogi da się także zagnieść z miksu uniwersalnego lub chlebowego. Poniżej podajemy dwa proste i sprawdzone przepisy na ciasto pierogowe z gotowej mieszanki pierogowej. W wersji dla zaawansowanych polecamy natomiast ciasto na pierogi z mąk naturalnie bezglutenowych. Sprawdzone przepisy są na naszej stronie kuchniabezglutenowa.pl, np. te:

Jajka nie są niezbędnym składnikiem ciasta pierogowego. Z ich dodatkiem jest ono trochę twardsze. Warto pamiętać natomiast o szczypcie soli. Metody przygotowywania ciasta pierogowego są dwie:

  • zalewanie mąki bardzo gorącą wodą – najpierw składniki miesza się łyżką, a następnie po delikatnym przestudzeniu szybko wyrabia rękoma;
  • zarabianie ciasta jajkiem i letnią wodą – nie za gorącą, aby jajko się nie ścięło.

Pierogi – sposób I

Składniki:
• 500 g bezglutenowej mieszanki pierogowo-naleśnikowej
• około 300-350 ml bardzo gorącej wody (prawie wrzącej)
• 4-5 łyżek oleju
• szczypta soli

Mąkę z solą zalej gorącą wodą i wymieszaj łyżką. Odstaw ciasto na chwilę by lekko przestygło (aby dało się formować nie parząc rąk). Dodaj olej i zagnieć miękkie i elastyczne ciasto (ma mieć konsystencję bardzo miękkiej plasteliny). Zagniatając ciasto lepiej dać więcej wody i dosypać w razie potrzeby mąki niż odwrotnie. Ilość wody zużytej do zarobienia ciasta zależy od rodzaju mieszanki mąk i może się nieznacznie różnić. Podziel ciasto na części, jedną przygotuj do wałkowania a pozostałe zabezpiecz przed wysychaniem i ostygnięciem (np. owijając folią, przykrywając ściereczką lub zakrywając szczelnie miską).

Rozwałkuj cienko ciasto, lekko podsypując mąką (nie syp za dużo, bo brzegi pierogów nie będą chciały się zlepiać). Wycinaj szklanką kółka, nadziewaj przygotowanym nadzieniem i dokładnie zlepiaj uważając, aby farsz nie dostał się między brzegi. Wrzucaj partiami na osoloną wrzącą wodę. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotuj jeszcze ok. 3 minuty. Ugotowane pierożki wyłóż na talerz delikatnie posmarowany olejem tak, aby się nie dotykały – dzięki temu nie skleją się. Gdy się obsuszą, przewróć je na drugą stronę. Gotowe pierogi można zamrozić (ugotowane i ostudzone lub surowe). Surowe mrozić pojedynczo (żeby się nie skleiły).

Pierogi – sposób II

Składniki:
• 500 g bezglutenowej mieszanki pierogowo-naleśnikowej
• 265 ml letniej wody
• 1 jajko i łyżka oleju
• szczypta soli

Z wymienionych składników zagnieć miękkie i elastyczne ciasto i postępuj jak w przepisie powyżej. Ważna rada: nie przejmuj się, jeśli Twoje pierogi nie mają idealnego kształtu, nie muszą 😉

O czym warto pamiętać zagniatając ciasto

  • Olej – dodanie go sprawia, że ciasto staje się gładkie i miękkie. Gdy posmarujesz nim talerz przed wyłożeniem pierogów, zapobiegnie to ich sklejaniu.
  • Do każdego ciasta pierogowego możesz dodać składniki, które zmienią jego barwę oraz nadadzą mu wykwintny smak. Na przykład zioła, zarówno świeże, jak i suszone, szczyptę kurkumy lub curry, sok z buraków, trochę koncentratu pomidorowego, albo 1-2 łyżki ugotowanego, rozdrobnionego szpinaku.
  • Najlepiej formuje się ciepłe ciasto, dlatego nie czekaj z lepieniem po jego wyrobieniu.
  • Wałkuj ciasto partiami, a jego resztę trzymaj zawsze przykrytą (miską lub ściereczką), żeby nie wysychało i nie stygło.
  • Jeśli brzegi ciasta nie chcą się sklejać, możesz je delikatnie posmarować białkiem lub wodą.

Sposób na uszka

Uszka możesz zrobić na trzy sposoby.

  • Kwadraty – rozwałkowany płat ciasta potnij na kwadraty 4×4 cm. Na każdy kwadracik nałóż łyżeczką farsz. Kwadraciki składaj po przekątnej, zlepiając brzegi, a następnie zlep razem dwa przeciwległe rogi.
  • Kółka – z rozwałkowanego ciasta wycinaj kółka małą szklaneczką lub kieliszkiem. Nakładaj farsz zlepiając brzegi, a następnie złącz razem rogi pierożka.
  • Trzeci sposób polega na odrywaniu małych porcji ciasta i rozklepywaniu ich na omączonej dłoni na placuszek, na który nakładamy farsz. Następnie zlep wystające rogi pierożka.

Wigilijne farsze

Najpopularniejsze są niewątpliwie uszka z grzybami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Choć i ruskie mają swoich zagorzałych fanów. Oto sprawdzone przepisy z naszego kulinarnego portalu:

A jeśli szukasz jeszcze więcej przepisów polecanych przez osoby na diecie bezglutenowej, zajrzyj na naszą stronę kuchniabezglutenowa.pl. Znajdziesz tu ok. 80 bożonarodzeniowych kulinarnych inspiracji słodkich i wytrawnych.

Smacznego!

Tekst powstał w oparciu o artykuł Grażyny Konińskiej, dietetyczki z Centrum Diety Bezglutenowej, zamieszczony w 6 numerze magazynu „Bez glutenu”.

Świąteczne pogotowie pierogowo-uszkowe