Dieta i ja – podróżujemy bez glutenu

Wymogi diety bezglutenowej sprawiają, że podróżowanie bywa trudne i stresujące, ale to nie oznacza, że mamy zrezygnować z wyjazdów. Podstawą zawsze jest dobre planowanie. Oto garść wskazówek, jak się dobrze przygotować do bezglutenowych podróży.

Jeśli jedziesz w miejsce, w którym będziesz mieć dostęp do kuchni, sprawa jest prosta. Przynajmniej część posiłków możesz przygotować samodzielnie, w oparciu o przywiezione lub kupione na miejscu bezglutenowe składniki (ich dostępność warto wcześniej sprawdzić). Część produktów można zamówić w internecie z wysyłką bezpośrednio na adres wakacyjny. Jeśli chcesz trochę odpocząć od gotowania, zorientuj się, czy w okolicy jest możliwość skorzystania z oferty bezglutenowej. Możesz też zamówić catering. Wiele firm ma w ofercie wysyłkę do miejsc wakacyjnych.

Szukając miejsca zakwaterowania z wyżywieniem upewnij się, czy tamtejsza kuchnia serwuje dania bezglutenowe w opcji dla osoby z celiakią. Im wyższy standard ogólny miejsca, tym większe szanse na dietę, ale też i wyższe koszty. Z kolei im mniejszy ośrodek, tym większa szansa, że zgodzi się na osobne przygotowywanie dań dla osoby z ograniczeniami żywieniowymi. Pamiętaj – jadąc do hotelu, pensjonatu, agroturystyki zawsze trzeba zgłosić wcześniej dietę bezglutenową i upewnić się, czy personel ma stosowną wiedzę.

Zasada ograniczonego zaufania

W jedzeniu poza domem zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. W końcu oddajesz swoje zdrowie w ręce osób, które mogą nie mieć wystarczającej wiedzy na temat diety bezglutenowej i zasad bezpiecznego przygotowywania posiłków.

Jedząc w miejscu nieprzeszkolonym (spoza MENU BEZ GLUTENU lub odpowiednika naszego programu w innym kraju) staraj się rozmawiać bezpośrednio z kucharzem, unikaj przekazywania informacji przez pośredników. Jeśli w karcie są dania mączne, np.: pizza, własnej roboty pierogi, ręcznie robiony makaron, wypiekany jest własny chleb – w zasadzie nie powinno się jeść w takim miejscu. Ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego jest bardzo wysokie. Chyba że są osobne kuchnie i osobne sprzęty.

Dziecko poza domem

Postaraj się, aby Twoje dziecko uczestniczyło w wycieczkach i zielonych szkołach i aby dieta bezglutenowa nie była w tym przeszkodą. Najlepiej spróbować zorganizować wyjazd na wycieczkę czy zieloną szkołę do jednego z ośrodków należących do programu MENU BEZ GLUTENU. Jeśli to niemożliwe, skontaktuj się wcześniej z miejscem, do którego dziecko jedzie i porozmawiaj o jego menu z osobą z kuchni. Być może konieczne będzie, aby  zabrało ze sobą bezglutenowy chleb czy mąkę. Ważne – działaj dyplomatycznie, raczej proś a nie wymagaj. Więcej praktycznych porad na ten temat znajdziesz w poradniku Dziecko na diecie bezglutenowej.

Jeśli chodzi o obozy i kolonie, warto korzystać z tych organizowanych pod patronatem Stowarzyszenia. Do wyboru jest kilkanaście profili tematycznych. Taki pobyt jest bezpieczny dla dziecka – personel kuchni jest przeszkolony, zakupy pod kontrolą, a na obozie przebywają osoby mające pieczę nad kuchnią.

Sanatoria

Wiele sanatoriów oferuje dietę bezglutenową. Niestety, wbrew temu co obiecują, najczęściej nie jest to dieta odpowiednia dla osoby z celiakią. Aby uniknąć rozczarowania, wcześniej skontaktuj się z sanatorium (z dietetykiem lub z intendentem) i dopytaj o warunki: czy faktycznie zapewniają dietę w opcji dla osoby z celiakią, czy zapewniają chleb bezglutenowy, jakiej firmy, jakich mąk używają, czy mają warunki do osobnego przygotowywania dań bezglutenowych.

MENU BEZ GLUTENU – inne kraje

W wielu krajach funkcjonują odpowiedniki naszego programu MENU BEZ GLUTENU.

Czasami dane teleadresowe lokali są dostępne wyłącznie dla członków konkretnego stowarzyszenia, np. w formie aplikacji na smartfona. Możesz napisać i poprosić o aktualną listę polecanych lokali lub zapłacić niewielką kwotę za udostępnienie aplikacji. Aktualna lista organizacji zrzeszonych i współpracujących z AOECS znajduje się tutaj.

Podróże lotnicze

Wiele linii lotniczych oferuje posiłki bezglutenowe w ramach tzw. special meals. Dostępność posiłku bezglutenowego zależy od długości lotu oraz klasy, w której wykupujesz bilet. W klasach o niższym standardzie posiłek w trakcie lotów krótkodystansowych może być dodatkowo płatny lub w ogóle go nie będzie. W klasach o najwyższym standardzie posiłek jest wliczony w cenę biletu, a specjalne posiłki są dostępne nawet na krótkich trasach. Uwaga: linie lotnicze różnie definiują lot długo- i krótkodystansowy. Dietę należy wybrać przy rezerwacji biletu. Pomimo zamówienia posiłku, zawsze warto wziąć ze sobą do bagażu podręcznego awaryjny bezglutenowy zestaw ratunkowy: batonik, kanapkę czy chrupkie pieczywo. 

Wycieczki zagraniczne

Na pierwszą podróż zagraniczną z dietą warto wybrać kraj, w którym świadomość na temat diety bezglutenowej jest wysoka, np. Włochy, Hiszpanię czy kraje skandynawskie. Polecamy też te kraje, w których można wybrać wiele dań naturalnie bezglutenowych, np. Grecję. Osoby z dłuższym stażem na diecie bezglutenowej podróżują w zasadzie bez ograniczeń, wszystko zależy od dobrego planowania i doświadczenia.

Czasem barierą może może być obcy język. Dobrze jest  uzbroić się w narzędzia, które ułatwią komunikowanie czym jest celiakia i mogą być pomocne przy omawianiu ograniczeń dietetycznych personelowi restauracji w innych krajach. Nasze Stowarzyszenie przygotowało takie informacje dla swoich członków w 20 najbardziej popularnych językach, otrzymują ją wszyscy członkowie. Jeśli potrzebujesz innego języka, możesz znaleźć takie karty z tłumaczeniami na różnych stronach, np. https://www.celiactravel.com/cards/  lub https://www.legalnomads.com/gluten-free/.

Jeśli chcesz skorzystać z wypoczynku zorganizowanego, skorzystaj z biura podróży, które ma w ofercie miejsca z bezglutenowym żywieniem, np. https://24holiday.pl/start.html lub pomoże w znalezieniu hotelu z dietą. Dla chętnych są np. rejsy z dietą https://www.namorzu.pl/

Przykładowe zagraniczne blogi o podróżowaniu bez glutenu

Przykłady gotowych dań bezglutenowych przydatnych w podróży znajdziesz w wykazie Produkty ze znakiem Przekreślonego Kłosa

Dieta i ja – podróżujemy bez glutenu