Aktualności
Prawie 600 nauczycieli i dyrektorów na naszej konferencji online
W konferencji pt. „Z celiakią w przedszkolu i szkole – dziecko na diecie bezglutenowej” 24.10.2024 r. uczestniczyło na żywo prawie 600 osób. Poza dyrektorami i nauczycielami byli także intendenci, specjaliści ds. żywienia, dietetycy, przedstawiciele firm cateringowych, kucharze i rodzice. Łącznie na wydarzenie zapisało się ponad 1000 osób – każda z nich otrzymała już link do nagrania z wykładami konferencyjnymi.
To już trzecia edycja naszej konferencji dla osób ze środowiska przedszkolno-szkolnego. Tegoroczna została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji.
Czego podczas konferencji dowiedzieli się uczestnicy?
Zaprezentowaliśmy sześć tematów, które szeroko obejmowały kwestie diety bezglutenowej w codziennym życiu dzieci i młodzieży. Zespół Stowarzyszenia omówił podstawy diety, emocje towarzyszące dzieciom z celiakią, nasze działania na ich rzecz w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii. Opisując codzienną trudną rzeczywistość dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oparliśmy się na wynikach badania ankietowego dla rodziców. Omówiliśmy też zasady prowadzenia bezpiecznej kuchni w oparciu o wytyczne programu MENU BEZ GLUTENU i daliśmy uczestnikom wiele wskazówek i praktycznych porad, jak pomóc dzieciom na diecie bezglutenowej w ich codziennym funkcjonowaniu w przedszkolach i szkołach.
Rady i inspiracje od praktyków
Naszą konferencję wzbogaciły też dwa bardzo cenne praktyczne przykłady z życia. Pani Ewa Marczyńska, dyrektor Przedszkola 434 “Na Górce” w Warszawie należącego do programu MENU BEZ GLUTENU, opowiedziała jak wygląda w praktyce prowadzenie bezglutenowej kuchni i żywienie dzieci na diecie bezglutenowej w przedszkolu. Wymaga to otwartości i chęci, wdrożenia wielu usprawnień i procedur, zaangażowania pracowników, ale działa i to z sukcesem.
Gościliśmy także Panią Iwonę Miros, przewodniczącą zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Szkole Podstawowej 158 w Warszawie. Pani Iwona pokazała, jak w ciekawy sposób przybliżyć uczniom temat celiakii w szkole. W swojej placówce zorganizowała akcję informacyjną z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii: wykłady dla dzieci i młodzieży prowadzone przez szkolną pielęgniarkę i nauczycielkę biologii, warsztaty kulinarne czy prace plastyczne dla najmłodszych. Celem tych inspirujących wydarzeń było zwiększenie społecznej świadomości na temat celiakii i stworzenie przyjaznego środowiska dla dzieci na diecie bezglutenowej uczęszczających do szkoły.
Problemy w polskich szkołach i przedszkolach
Uczestnicy konferencji żywo dyskutowali na czacie na tematy poruszane przez nas podczas prezentacji. Wymieniali się opiniami, z których wyłonił się obraz problemów, z jakimi obecnie borykają się dyrektorzy przedszkoli i szkół czy intendenci. Wśród najczęściej powtarzających się były m.in. braki kadrowe w kuchniach, niskie stawki żywieniowe czy też brak przestrzeni kuchennej do wydzielenia strefy diet.
Ogromnym problemem jest też wciąż niska świadomość na temat celiakii i diety bezglutenowej. Pokazały to jasno dane zebrane podczas badania ankietowego, które prowadziliśmy przez ostatnie 5 miesięcy. Ankietę na temat zapewnienia diety bezglutenowej dzieciom w żłobkach, przedszkolach i szkołach wypełniło ponad 600 rodziców. Uzyskane wyniki ukazały szarą rzeczywistość dzieci na diecie bezglutenowej, które stanowią niebywałe wyzwanie dla systemu oświaty. Szczegółowy raport z ankiety opublikujemy w odrębnym wpisie oraz nadchodzącym numerze „Bez glutenu”. Wyniki ankiety przedstawiliśmy już podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Celiakii i będziemy nadal informować o nich ekspertów i urzędników.
Podsumowując stwierdzamy, że po konferencji znamy jeszcze lepiej trudności, z jakimi borykają się dzieci na diecie bezglutenowej, ich rodzice, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, intendenci i pracownicy kuchni. Wiemy, że pracownikom oświaty potrzebne są rzetelne materiały edukacyjne zwiększające poziom wiedzy na temat diety bezglutenowej i celiakii. Dlatego wspieramy ich wysyłając materiały edukacyjne i jesteśmy gotowi do bieżącego konsultowania różnych problemów.
Wierzymy, że konferencja była kolejnym krokiem do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży na diecie bezglutenowej w szkołach i przedszkolach. Serdecznie dziękujemy Paniom: Ewie Marczyńskiej i Iwonie Miros, które wyszły poza obowiązujące powszechnie schematy myślenia o diecie bezglutenowej. Z własnej woli w swoich placówkach upowszechniły wiedzę na temat diety bezglutenowej w sposób zasługujący na naśladowanie. Mamy ogromną nadzieję, że przykłady dobrych praktyk przytaczane w wystąpieniach obu Pań staną się inspiracją dla innych przedszkoli i szkół w Polsce. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom konferencji i zachęcamy ich do kontaktu z nami na adres edukacja@celiakia.pl.