Bezglutenowa pomoc Ukrainie – zobacz, jak się włączyć

Wojna w Ukrainie trwa. Nasze Stowarzyszenie wspiera osoby na diecie bezglutenowej – uchodźców i tych, którzy zostali w Ukrainie. Zobacz, co robimy, kto w tym pomaga i jak możesz się włączyć.

Realna pomoc trwa, wysłaliśmy już 9 transportów z żywnością do Ukrainy!

Od wybuchu wojny jesteśmy w kontakcie z osobami z Ukraińskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią, które poinformowało swoich członków w Ukrainie i tych, którzy przyjeżdżają do Polski na swoim FB o możliwości otrzymania pomocy. Nasi wolontariusze zajęli się wsparciem osób przyjeżdżających do Polski. Przeprowadziliśmy już wiele interwencji. Paczki są przekazywane, a osoby oferujące pomoc kontaktowane z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Prosimy o zgłaszanie nam wszystkich potrzebujących osób z Ukrainy na diecie bezglutenowej, na pewno są wśród nas!

Wysłaliśmy już 9 dużych transportów żywności bezglutenowej do Ukrainy. O pierwszych czterech transportach oraz o tych, którzy pomagają nam w ich organizacji, przekazują produkty można przeczytać tutaj. Trzy zorganizowane przez nas transporty dotarły do Lwowa, trzy do Kijowa, dwa do Winnicy i jeden do Stryja.

Organizując transporty współpracujemy z Gabinetem Prezydenta m.st. Warszawy, z wieloma organizacjami, firmami i osobami prywatnymi, z Polski i Ukrainy. Przekazaliśmy też wsparcie, które dotarło z Portugalii.

Zobacz podziękowanie Ukraińskiego Stowarzyszenie Osób z Celiakią

Nawiązaliśmy kontakty z kilkudziesięcioma organizacjami i nieformalnymi grupami pomagającymi uchodźcom, wysłaliśmy zgłoszenia do stron rządowych. Nasi wolontariusze są w kontakcie z samorządami i punktami, do których zgłaszają się uchodźcy w całej Polsce.

Darowizny na rzecz pomocy uchodźcom oraz osobom w Ukrainie

Każda osoba fizyczna lub firma z Polski bądź zagranicy może przekazać darowiznę na ten cel. Darowizna musi być opisana: „Darowizna dla Ukrainy”. Darowiznę można odliczyć od podatku (osoba fizyczna i prawna), dowodem dla urzędu skarbowego jest przelew (umowa w przypadku firm).

Numery kont Stowarzyszenia (złotówkowe i w euro):

PLN: 36 1020 1169 0000 8502 0105 5615
EUR: PL 40 1020 1169 0000 8502 0235 8059 
dodatkowe informacje dla przelewów zagranicznych:
BIC (SWIFT) code: BPKOPLPW
IBAN: PL (and the bank account number)

Punkt Kontaktowy Gluten Free

W poniedziałek 28 lutego uruchomiliśmy nasz punkt i skrzynkę mailową pomocukrainie@celiakia.pl. Do tej pory ponad 100 osób z całej Polski zadeklarowało swoje bezpośrednie wsparcie – noclegi dla osób z celiakią, paczki z żywnością, pomoc w zakupach, pomoc w tłumaczeniach na ukraiński. Liczba oferujących pomoc rośnie. Do akcji włączyli się też producenci żywności i miejsca z programu MENU BEZ GLUTENU.

Przygotowaliśmy też ulotkę informacyjną na temat diety bezglutenowej w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Prosimy o jej rozpowszechnianie i przekazywanie do punktów recepcyjnych i wszystkich centrów, punktów pomocowych, do których trafiają uchodźcy.

Zbiórka żywności bezglutenowej w siedzibie Stowarzyszenia w Warszawie i pocztą

Prowadzimy zbiórkę żywności o długim terminie ważności, która będzie transportowana do Ukrainy. Przekazujemy ją też stale osobom, które przyjechały do Polski i potrzebują zaopatrzenia w bezglutenową żywność. Produkty bez glutenu (też bez laktozy, bez cukru) można dostarczać do naszego biura w Warszawie na Ursynowie przy ul. Na Uboczu 28 lokal U-C4 w godzinach 9.00 – 17.00 od poniedziałku do piątku albo wysłać na adres Stowarzyszenia.

Bardzo prosimy o żywność z długim terminem ważności. Wśród produktów, które przekazujemy potrzebującym są chleby, mąki, krakersy, makarony, wędliny niewymagające chłodzenia, dania gotowe do spożycia po podgrzaniu oraz słodycze dla dzieci.

Pomoc międzynarodowa europejskich stowarzyszeń z celiakią

Koordynujemy pomoc z zagranicy dla Ukraińców na diecie bezglutenowej. W AOECS trwa zbiórka pieniędzy na pomoc osobom bezglutenowym z Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi z zagranicy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom i firmom za przesyłanie darów i gotowość pomocy! W późniejszym terminie postaramy się wymienić wszystkich naszych Partnerów, którzy wspierają akcję pomocy, ich liczba stale rośnie. Są to producenci żywności bezglutenowej, sklepy, sieci handlowe, miejsca z MENU BEZ GLUTENU itd.

Prosimy o zgłaszanie osób, które potrzebują pomocy: kontakt mailowy i telefoniczny (Centrum diety Bezglutenowej):  tel.: (22) 253 04 97.

Bezglutenowa pomoc Ukrainie – zobacz, jak się włączyć