Dziękujemy za 1% podatku dla Stowarzyszenia!

Ministerstwo Finansów opublikowało informacje dotyczące 1% podatku za 2019 rok. Dowiedzieliśmy się ile środków podatnicy skierowali do uprawnionych organizacji pożytku publicznego podczas wiosennych rozliczeń podatkowych.

Okazuje się, że był to rok rekordowy, jeśli chodzi o kwotę przekazaną przez Polaków organizacjom pożytku publicznego. Na cele OPP przekazano aż 907 mln zł. I jest to kwota wyższa od ubiegłorocznej o 30 mln zł. Natomiast wsparcia z rozliczenia 1 procenta PIT za 2019 r. organizacjom pozarządowym udzieliło aż 14,8 mln podatników. Uprawnione do otrzymania 1% podatku były w 2019 r. 8743 organizacje.

Naszemu Stowarzyszeniu podatnicy przekazali 205 746,46 zł! Dziękujemy za każdą przekazaną złotówkę, za to, że wśród tak wielu organizacji pozarządowych wybrali Państwo nasze Stowarzyszenie. Wiele osób przekazuje nam swój 1% podatku od lat. Dziękujemy wszystkim za to ogromne wsparcie i zaufanie. Poniżej opisujemy jak wydatkowane są środki otrzymane z tytułu 1% podatku w naszym Stowarzyszeniu.

Fundusze przekazane Stowarzyszeniu z tytułu 1% podatku przeznaczamy na:

  1. Organizację bezpłatnych warsztatów edukacyjnych, konferencji i różnego rodzaju spotkań dla tysięcy dzieci i dorosłych na diecie bezglutenowej w kilkunastu miastach Polski, w tym mikołajek, Dni Dziecka, spotkań z dietetykami itd. Z powodu pandemii spotkania na żywo ostatnio nie mogą się odbywać, dlatego obecnie rozwijamy naszą działalność online w tym zakresie. W tym trudnym czasie musi ona zastąpić nasze cykliczne wydarzenia, których zwykle organizujemy kilkadziesiąt.
  2. Prowadzenie Centrum Diety Bezglutenowej z bezpłatnym poradnictwem dietetycznym oraz praktycznym wsparciem dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, nie tylko dla członków Stowarzyszenia. Każdy może zgłosić się do nas po pomoc w kwestii diety bezglutenowej. Wsparcia na miejscu, przez telefon i drogą mailową udzieliliśmy bezpłatnie już tysiącom osób dorosłych i dzieci na diecie bezglutenowej nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.
  3. Drukowanie i bezpłatną dystrybucję materiałów edukacyjnych, w szczególności poradników „Celiakia i dieta bezglutenowa” oraz „Dziecko na diecie bezglutenowej”, a także książek dla dzieci na diecie bezglutenowej. Nie jesteśmy już w stanie policzyć, ile naszych materiałów trafiło w ręce osób na diecie bezglutenowej, a także do szpitali, poradni, a tym samym do lekarzy i dietetyków. Są to setki tysięcy egzemplarzy. Wysyłamy je nie tylko nowym członkom Stowarzyszenia, ale także w ramach naszych akcji wysyłkowych, np. do wszystkich szpitali w Polsce (akcję rozpoczęliśmy w ubiegłym roku).
  4. Prowadzenie konsumenckiej akcji badania produktów pod kątem zawartości glutenu. Dzięki wpływom z 1 % podatku możemy sprawdzać czy producenci oferują nam bezpieczną żywność. W ciągu kilku lat odkąd prowadzimy badania wykryliśmy bardzo wiele przekroczeń dopuszczalnej dawki glutenu żywności, która powinna być dla nas bezpieczna. Dzięki temu udało się wyeliminować z rynku mnóstwo niebezpiecznych produktów, a także zmobilizować wielu producentów do coraz lepszego oznaczania swoich produktów. Wyniki ostatnich badań prezentujemy tutaj.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przekazując Stowarzyszeniu 1% podatku pomagają nam zmieniać Polskę w kraj coraz bardziej przyjazny osobom na diecie bezglutenowej.

Zarząd Stowarzyszenia

Pełna informacja na temat kwot przekazanych OPP z tytułu 1% podatku za 2019 rok.

Dziękujemy za 1% podatku dla Stowarzyszenia!