Jak opowiedzieć przedszkolakom o celiakii i diecie bezglutenowej?

Twoje dziecko na diecie chodzi do przedszkola? Masz w pracy przedszkolaka z celiakią? Zobacz jak wykorzystać książki dla dzieci na temat celiakii i diety, by w prosty sposób opowiedzieć o tym maluchom.

A dlaczego Janek nie je tego, co ja? Dlaczego talerz Zuzi jest innego koloru? Czemu nie mogę podzielić się swoim kotletem z Tymkiem? Powszechność nietolerancji i alergii pokarmowych sprawia, że dzieci w przedszkolach coraz częściej widzą swoich rówieśników jedzących inaczej. Ale jak wytłumaczyć dzieciom, że ich koleżanka ma celiakię i co się z tym wiąże? Zachęcamy, by do rozmów z dziećmi wykorzystać nasze książki stworzone z myślą specjalnie o nich.

Gucio i Jan w przedszkolach

Pani Urszula Kura jest nauczycielką w grupie „Bosmanów” w Przedszkolu nr 9 w Koszalinie. Jej doświadczenie może stanowić inspirację dla innych nauczycieli przedszkolnych:

Obserwuję, że coraz więcej dzieci w każdej grupie objętych jest specjalną dietą. Jednocześnie widzę, że zwłaszcza najmłodsze przedszkolaki nie rozumieją, dlaczego niektóre dzieci w grupie dostają zupełnie inne posiłki. Dlatego postanowiłam wykorzystać otrzymane od Stowarzyszenia książki, aby im to wyjaśnić.
Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa” oraz „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko?” bardzo spodobały się dzieciom, a przede wszystkim w przystępny i czytelny sposób wyjaśniły im trudny temat celiakii i diety bezglutenowej. Bez wątpienia zaliczyć je można do zbioru mądrych, pouczających, odpowiadających potrzebom dzieci książek. A ponieważ spodobały się bardzo 6-latkom, pomyślałam, że warto byłoby podzielić się nimi z innymi dziećmi z naszego przedszkola. Znalazłam więc dla nich honorowe miejsce w naszym Kąciku Molika Książkowego.

Kącik Molika Książkowego

Przedszkolny punkt wypożyczania książek to autorski pomysł pani Urszuli oraz zespołu nauczycieli.
Pomysł na Kącik narodził się w odpowiedzi na wymogi Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego włączyło się nasze przedszkole, ale także w związku z potrzebami dzieci. Przedszkolaki są bardzo zainteresowane książkami, dlatego postanowiłam wykorzystać punkt wypożyczania książek do tego, aby poprzez bajki i historie przybliżać dzieciom wiedzę o świecie, ludziach, zjawiskach i codziennych sprawach, także związanych ze zdrowiem.

Na zdjęciu Kącika brakuje książeczki o Guciu Glutenie, gdyż właśnie jest wypożyczona 😊

Twoje przedszkole także może otrzymać książki Stowarzyszenia

Każde przedszkole, w którym są dzieci na diecie bezglutenowej lub które zainteresowane jest przybliżeniem maluchom tego tematu, może bezpłatnie otrzymać książkę Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa M. Oworuszko, Co je Jan? I dlaczego nie ciastko? J. Tarkowskiej oraz poradnik „Dziecko na diecie bezglutenowej”, a także inne materiały edukacyjne Stowarzyszenia. W tym celu prosimy o kontakt na adres: edukacja@celiakia.pl.

Nasze książki dla dzieci zostały określone przez specjalistów jako wartościowa lektura wspierająca dzieci na diecie bezglutenowej. Według prof. dr hab. Bogumiły Staniów z Uniwersytetu Wrocławskiego spełniają one wszystkie funkcje charakterystyczne dla tego typu publikacji: informacyjną, edukacyjną, inkluzywną oraz terapeutyczną. Dowiedz się więcej.

Jak opowiedzieć przedszkolakom o celiakii i diecie bezglutenowej?