Aktualności
Jestem po diagnozie – jak ogarnąć bezglute(nową) codzienność?
Masz już pewność, że to gluten jest przyczyną twoich dolegliwości? Jeśli tak, pewnie zadajesz sobie wiele pytań: Dlaczego ja? Jak sobie poradzę? Od czego zacząć? Koniecznie przeczytaj ten tekst. Poprowadzimy cię krok po kroku i podpowiemy, jak poradzić sobie z wyzwaniami diety bezglutenowej.
Zadajesz sobie pytania: dlaczego właśnie mnie to spotkało? Dlaczego mam takiego pecha? A co ty na to, że tak naprawdę jesteś szczęściarzem? Bo wiesz już, co ci jest i co zrobić, by dolegliwości minęły. Większość osób z celiakią nie wie, że szkodzi im gluten i boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a objawy mocno utrudniają im codzienne funkcjonowanie.
Jak każdą osobę świeżo po diagnozie nurtują cię tematy dotyczące diety, konkretnych produktów i ogólnie tego, jak ułożyć sobie bezglutenowe życie w świecie pełnym glutenu.
Poznaj i zaakceptuj
Emocje związane z diagnozą są naturalne. Jak sobie z nimi poradzić? Zapoznaj się z naszymi materiałami na ten temat:
- Dlaczego ja? – Pierwsze chwile z diagnozą mogą być trudne – psycholog podpowie, jak sobie radzić.
- „Nie przesadzaj, trochę glutenu Ci nie zaszkodzi” – Jak oswoić rodzinę i znajomych z dietą bezglutenową?
- Mam dziecko na diecie – porady i wskazówki, jak oswoić zmianę związaną z żywieniem dziecka i jego codziennym funkcjonowaniem.
Zostań ekspertem od swojej choroby
Jeśli zdiagnozowano u ciebie celiakię, choroba będzie ci już towarzyszyć przez całe życie. Dlatego warto ją dobrze poznać i zrozumieć. Informacje o celiakii i innych schorzeniach glutenozależnych znajdziesz na naszej stronie.
Dodatkowo:
- Celiakia – jeśli chcesz poszerzyć wiedzę o chorobie, zapraszamy na wykład dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza.
- Czy moja rodzina również powinna się przebadać w kierunku celiakii? – na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź na wykładzie dr hab. n. med. Piotra Dziechciarza.
- Co to właściwie jest gluten i jakie ma właściwości?
- Wiele ciekawych artykułów dotyczących celiakii, związanych z nią schorzeń i tego, jak dbać o swoje zdrowie (na przykład o mikrobiotę jelitową), znajdziesz w artykułach na naszej stronie oraz w magazynie Bez glutenu.
Pierwsze kroki na diecie bezglutenowej
Z twojego menu na stałe znika gluten, więc umiejętność czytania etykiet i wyboru bezpiecznych produktów bezglutenowych to sprawa podstawowa:
- Wszystko co trzeba wiedzieć o diecie bezglutenowej.
- Kiedy produkt możemy nazwać bezglutenowym – co mówi prawo?
- Produkty dozwolone i zabronione w diecie – lista poszczególnych grup żywności z podziałem na produkty zawierające gluten, nie zawierające glutenu i problematyczne (mogące zawierać gluten).
- Znak Przekreślonego Kłosa – informacje dotyczące certyfikacji żywności bezglutenowej.
- Wykaz certyfikowanych produktów bezglutenowych – informacja na temat polskich produktów bezglutenowych oznaczonych symbolem Przekreślonego Kłosa.
- Bezglutenowe zakupy – Jak nie zagubić się w świecie „pełnym glutenu”?
- Bezglutenowa komunia – nasza lista parafii w Polsce, w których istnieje możliwość przyjęcia komunii św. pod postacią hostii niskoglutenowych.
- Gluten w lekach i kosmetykach – czy leki, kosmetyki, suplementy mogą być dla Ciebie zagrożeniem?
Zaczynam gotować bezglutenowo
Twoje kulinarne początki mogą być trudne, ale z każdym dniem będzie coraz lepiej.
- ABC bezpiecznej kuchni bezglutenowej – skrócony poradnik.
- Zaczynamy gotować bez glutenu – wskazówki praktyczne.
- Sprawdzone przepisy na dania bezglutenowe – znajdziesz w naszym serwisie kuchniabezglutenowa.pl.
- Podpowiadamy, jak upiec idealny bezglutenowy chleb i dlaczego czasem to nie wychodzi.
Czy zjem bezpiecznie poza domem?
To temat-rzeka. Zdecydowanie da się jeść poza domem, jednak trzeba do tego podejść rozsądnie.
- Jedzenie poza domem – jak je zorganizować?
- Wybierasz się z wizytą? Możesz podpowiedzieć gospodarzom, że tutaj znajdą przydatne informacje o tym, jak ugościć osobę na diecie bezglutenowej.
- Te miejsca są certyfikowane: MENU BEZ GLUTENU i lista lokali przeszkolonych pod kątem zasad diety bezglutenowej.
- Jadę za granicę – czy sobie poradzę? – boisz się, w jaki sposób przekażesz informację o swojej diecie? Tutaj znajdziesz przetłumaczony na wiele języków tekst oraz listę Stowarzyszeń z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów.
Potrzebujesz więcej informacji? Tutaj otrzymasz wiedzę i wsparcie
W naszym Centrum Diety Bezglutenowej otrzymasz bezpłatne porady na temat diety. Możesz zadzwonić, wysłać maila lub umówić się na poradę indywidualną z doświadczoną dietetyczką. Najpierw jednak zapoznaj się ze wszystkimi materiałami, które wymieniamy w tym artykule, w naszym poradniku o celiakii i diecie bezglutenowej i innych publikacjach.
Badania wykazały, że osoby uczestniczące w grupach wsparcia lepiej radzą sobie z dietą oraz mają niższy poziom stresu związanego z chorobą. Dlatego zapraszamy cię, dołącz do Stowarzyszenia i bądź częścią największej w Polsce bezglutenowej społeczności!
- Zastanawiasz się czy warto dołączyć do Stowarzyszenia i co z tego będziesz mieć?
- Zobacz jak dołączyć do Stowarzyszenia – możesz zapisać się już dziś!
- Znajdź nas na FB, IG, forum, YT
- RAZEM JEST ŁATWIEJ! 🙂