Aktualności
Petycja dotycząca celiakii w Parlamencie Europejskim – możesz podpisać!
Celiakia jest powszechnie bagatelizowana, co dla milionów Europejczyków nią dotkniętych oznacza codzienną walkę z dyskryminacją społeczną i nierównością w dostępie do leczenia. Nasza koleżanka z AOECS, szefowa Katalońskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią (SMAP), złożyła w Parlamencie Europejskim petycję dotyczącą celiakii i zniesienia nierówności, jakie dotyczą osób na diecie bezglutenowej. Jako organizacja od 2007 roku reprezentująca polskich celiaków w Europie w ramach członkostwa w AOECS, bardzo popieramy tę inicjatywę. O czym mowa w petycji? Przeczytaj poniżej.
Petycja złożona przez Esther Roger Alcoba przedstawia kompleksowo wyzwania, przed którymi stoją osoby z celiakią. W szczególności pokazuje sytuację chorych w Hiszpanii. Ale wnioskuje o poprawę diagnostyki i warunków życia wszystkich osób z celiakią w całej Europie. Petycja to apel do PE, że chcemy równego dostępu do leczenia, bezpieczeństwa żywnościowego i wsparcia instytucjonalnego dla całej europejskiej społeczności chorych na celiakię.
W petycji zaproponowano wprowadzenie europejskiej dyrektywy ramowej, która zapewniłaby kompleksową ochronę praw osób chorych na celiakię w całej Unii. Jako pacjentów przewlekle chorych, wymagających szczególnego traktowania w obszarze zdrowia publicznego, bezpieczeństwa żywnościowego, polityki fiskalnej i integracji społecznej. Petycja wnioskuje o zniesienie barier ekonomicznych, społecznych i nierówności wobec prawa, w tym m.in. o:
- Ujednolicony europejski protokół diagnostyczny celiakii – zapewnienie jasnych kryteriów diagnozy we wszystkich krajach członkowskich i zagwarantowanie równego dostępu do diagnostyki.
- Gwarancję pokrycia kosztów leczenia celiakii, czyli diety bezglutenowej jako elementu systemu opieki zdrowotnej finansowanej publicznie. Leczenie przewlekłej choroby, jaką jest celiakia, nie powinno być luksusem, lecz uznaną potrzebą medyczną i jako takie powinno być finansowane przez państwo, tak jak jest w przypadku innych schorzeń.
- Obowiązkowe szkolenia pracowników ochrony zdrowia w zakresie celiakii, jej diagnozowania, powikłań oraz konieczności przestrzegania diety bezglutenowej.
- Utworzenie europejskiego obserwatorium ds. celiakii, które monitorowałoby sytuację pacjentów w poszczególnych krajach i wspierało badania naukowe nad celiakią.
- Zachęty podatkowe i finansowe dla producentów i dystrybutorów żywności bezglutenowej, aby obniżyć ceny produktów bezglutenowych dla konsumentów.
- Utworzenie systemu finansowego wsparcia pacjentów z celiakią.
Osobną ważną kategorią w petycji jest potrzeba zapewnienia równego dostępu do usług oraz bezpieczeństwa żywienia bezglutenowego poprzez:
-
Zagwarantowanie dostępu do bezpiecznej diety bezglutenowej we wszystkich formach żywienia zbiorowego (szkoły, przedszkola, szpitale, uczelnie itp.) oraz w usługach gastronomicznych i noclegowych (Dyrektywa 2006/123/WE).
- Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa żywności bezglutenowej dla personelu mającego kontakt z żywnością oraz dla szkół gastronomicznych.
- Zwiększenie liczby kontroli żywności, a także wzmocnienie i skuteczne egzekwowanie obowiązujących przepisów dotyczących żywności, w tym szczególnie Rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 oraz Rozporządzenia (UE) 828/2014. Ważne jest nie tylko uwzględnianie obecność glutenu w składzie pierwotnym produktu czy dania, lecz zapewnienie bezpieczeństwa całego procesu przechowywania, przygotowania i podawania posiłków. Tak by uniknąć kontaktu krzyżowego z glutenem i zagwarantować, że produkt finalny, jaki trafia do konsumenta chorego na celiakię, zawiera mniej niż 20 ppm glutenu, czyli jest dla niego bezpieczny.
Jeśli chcesz wyrazić swoje poparcie dla przedstawionych postulatów, możesz podpisać petycję na stronie Parlamentu Europejskiego.
Aby móc poprzeć petycję, należy w portalu utworzyć konto użytkownika.
Przyjęcie petycji przez Parlament Europejski to okazja do zwiększenia świadomości na temat celiakii i sytuacji osób na diecie bezglutenowej w całej Europie. Mamy nadzieję, że Parlament Europejski odniesie się pozytywnie do zgłoszonych postulatów. Będziemy na bieżąco pisać, jeśli pojawią się jakieś nowe informacje na ten temat.