STOP dyskryminacji osób z celiakią – podpisz petycję!

„STOP dyskryminacji osób z celiakią – domagamy się refundacji”

Na stronie Ministerstwa Zdrowia widnieje informacja: „Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, jest refundacja. To właśnie dzięki refundacji możesz kupić taniej: leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne”.

Czy my, pacjenci z celiakią, mamy dostęp do takiej refundacji? NIE. Państwo polskie dyskryminuje osoby z celiakią, nie zapewniając im refundacji kosztów zakupu jedynego leku – specjalistycznej żywności bezglutenowej.

Celiakia jest chorobą przewlekłą, więc na diecie bezglutenowej musimy być przez całe życie, a żywność specjalistyczna jest dużo droższa od zwykłej.

Dlatego domagamy się traktowania nas na równi z innymi pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe i finansowego wsparcia państwa polskiego przy zakupie specjalistycznej żywności bezglutenowej. W krajach europejskich wprowadzono wsparcie dla osób z celiakią w różnej formie – stałego zasiłku, dopłat do zakupu żywności czy ulg podatkowych. Chcemy podobnej pomocy w Polsce!
Prosimy osoby z celiakią, rodziców chorych dzieci i wszystkich, którym bliskie są nasze problemy o podpisanie petycji w sprawie refundacji specjalistycznej żywności bezglutenowej, którą przekażemy do:

  • Ministra Zdrowia
  • Ministra Finansów
  • Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podobną petycję z kilkoma tysiącami podpisów złożyliśmy już w Ministerstwie Zdrowia kilka lat temu – niestety została zignorowana. Mamy nadzieję, że tym razem się uda!

Petycja znajduje się tutaj.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

STOP dyskryminacji osób z celiakią – podpisz petycję!