Wyniki badań na zawartość glutenu – czerwiec 2018

Przekazujemy ostatnie wyniki badań na zawartość glutenu, które wykonywaliśmy w akredytowanym laboratorium w Zakładzie Mikrobiologii Centrum Zdrowia Dziecka. O wynikach wszystkich poprzednich badań można przeczytać tutaj.

W wyborze konkretnych produktów do badań kierowaliśmy się opiniami i prośbami z forum i fanpage’a Stowarzyszenia na Facebooku. Żaden z wysłanych produktów nie miał ostrzeżenia o możliwej zawartości glutenu. Zbadaliśmy 15 produktów. Głównie były to wyroby mączne (mąka ze zbóż z natury bezglutenowych, mieszanka zbóż, mieszanka chlebowa, chleb, ciastka, wafle) oraz przyprawy. Po raz pierwszy zbadaliśmy pastę do zębów – ze względu na docierające do nas liczne prośby internautów.

Kolejne przekroczenie zawartości glutenu w pieczywie „bezglutenowym”

Popularność diety bezglutenowej powoduje, że wciąż pojawiają się tradycyjne piekarnie oferujące pieczywo „bezglutenowe”. Dlatego oddaliśmy do badań chleb oferowany przez sprzedawców jako bezglutenowy: Vital ciemny z Piekarni – Cukierni Grejdi – Dymińscy Sp.j. ze Zduńskiej Woli. Chleb kupiono w sklepie firmowym w Sieradzu ul. Jana Pawła II 37a. Jest on sprzedawany jako pieczywo bezglutenowe – wyłącznie na zamówienie. Sprzedawany jest luzem, bez opakowania, a zatem bez nr partii. Według informacji uzyskanych w sklepie przez osobę kupującą, przewożony jest w jednym koszu z chlebem glutenowym. Chleb uzyskał wynik ponad 168 ppm glutenu. Jest to górny zakres badania w laboratorium, więc dopiero ponowne szczegółowe badanie odpowiedziałoby na pytanie, ile konkretnie glutenu jest w tym produkcie, prawdopodobnie dużo więcej.

Dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę w wyborze bezglutenowego pieczywa.

Bardzo dobrze w tej turze badań wypadły mąki i kasze

Były to:
• mix zbóż ekspandowanych, gryka, jagły, burak – Cenos,
• płatki owsiane bezglutenowe i kasza jaglana – Tomvital,
• mąka gryczana biała bezglutenowa – PHU Aka,
• mąka kukurydziana – Bioplanet,
• Smes na chleb s pohankovou vlakninou (mieszanka chlebowa) – Nominal,
• wafle gryczane – Lestello,
• jaglane ciasteczka bez GMO – siemię lniane, sezam, słonecznik – Franconi Vital.

Przekroczenia dopuszczalnej dawki glutenu wykazano jedynie w mące gryczanej Bioplanet – 26,2 ppm glutenu.

Przyprawy mielone jednoskładnikowe marki Dobra są mniej znane indywidualnemu konsumentowi, ale jest to marka często używana w gastronomii. Zarówno pieprz biały mielony, jak i czosnek mielony uzyskały bardzo dobry wynik <3 ppm, czyli nie zawierają glutenu. Ponieważ kilkakrotne wcześniejsze badania kolendry i pieprzu ziołowego różnych firm wykazywały przekroczenia, zdecydowaliśmy się zbadać pieprz ziołowy firmy Magros, opisany na etykiecie jako bezglutenowy – niestety wynik to 28,2 ppm glutenu. Pieprz ziołowy zawiera w składzie mieloną kolendrę i jest jej dużo w mieszance, bo wymieniona jest na drugim miejscu, być może stąd to przekroczenie.

Zbadaliśmy jeszcze:
• pieprz czarny mielony „Ground breaking discovery: black matter is made of pepper” wyprodukowano w Czechach dla firmy Zebra
• pastę do zębów Blend-a-med – Complete protect.

Oba produkty nie zawierają glutenu. Natomiast o przekroczeniach i zawartości glutenu w/w wymienionych produktach zostaną poinformowani producenci oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Uwaga:
Pamiętajmy, że są to jedynie jednostkowe wyniki konkretnej partii produktów i nie dają nam gwarancji, że następna partia też będzie z glutenem bądź wolna od glutenu – to już zależy od producenta.
Badania produktów na zawartość glutenu są finansowane z wpłat z tytułu 1% podatku. Dziękujemy wszystkim osobom, które przekazują Stowarzyszeniu 1% swojego podatku.

Grażyna Konińska
Zarząd Stowarzyszenia

Wyniki badań na zawartość glutenu – czerwiec 2018