Aktualności
Wyniki badań na zawartość glutenu – kwiecień 2024
Już od 14 lat w ramach akcji konsumenckiej 2 razy w roku badamy ogólnodostępne produkty oznaczone jako bezglutenowe lub takie, na etykiecie których nie mają ostrzeżeń o glutenie. Chcemy wiedzieć, czy faktycznie są one bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej. Tym razem zbadaliśmy ich 21.
Wybrane przez nas produkty są odpowiedzią na propozycje osób obserwujących Stowarzyszenie w mediach społecznościowych. Zbadaliśmy m.in. popularne słodycze, mąki bezglutenowe, przyprawy, frytki z popularnej sieciówki, bakalie i przetworzone rośliny strączkowe, a także makaron kukurydziany oraz jogurt z dodatkami i lody!
Produkty zostały zbadane w dwóch niezależnych akredytowanych laboratoriach metodą ELISA R5 Mendez.
Jakie są wyniki?
Bardzo dobre – w żadnym z badanych produktów nie wykryto glutenu. Bardzo nas cieszy, że przez kilkanaście lat naszej akcji świadomość producentów dotycząca glutenu i diety bezglutenowej rośnie, a konsumenci mają coraz większy wybór bezpiecznych produktów dostępnych od ręki w większości sklepów w Polsce.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku produktów bez ostrzeżeń na etykiecie, nasze badania potwierdzają jedynie wyniki dla tej konkretnej partii. Tutaj jest wiele zmiennych, m.in. czystość surowca z konkretnej dostawy czy procedury wdrożone w zakładzie zapobiegające zanieczyszczeniu krzyżowemu. Skład produktu lub warunki jego wytwarzania mogą się w każdej chwili zmienić, co może znacząco wpłynąć na jego bezpieczeństwo.
Uwaga – ostrzeganie o glutenie na etykiecie jest dobrowolne
Jeśli gluten pojawi się jako składnik produktu, producent musi umieścić taką informację na etykiecie, to jasne. Świadomy wytwórca żywności ostrzeże Cię również, gdy uzna, że warunki produkcji sprzyjają zanieczyszczeniu krzyżowemu. Jednak nie każda firma ma taką świadomość, a takie oznaczenie jest według prawa dobrowolne. Zatem skoro ostrzeganie o możliwej zawartości glutenu nie jest obowiązkiem, a jedynie stanowi dobrą praktykę produkcyjną danego producenta, nigdy nie będziemy mieć pewności czy produkt bez ostrzeżeń zawsze jest bezpieczny.
Nasze doświadczenie podpowiada, że producenci, którzy ostrzegają na etykiecie o innych alergenach, mają wprowadzone w swoich zakładach systemy jakości (np. IFS czy BRC), które obligują ich do monitorowania alergenów w zakładzie. Zatem wniosek jest taki, że bezpieczniej kupować produkty firm, które informują na etykiecie o alergenach innych niż gluten.