Aktualności
Z myślą o naszych dzieciach na diecie edukujemy nauczycieli z całej Polski
Mimo że mamy XXI wiek, sytuacja dzieci na diecie bezglutenowej w szkołach i przedszkolach nadal jest trudna. Brakuje wiedzy, empatii, chęci wejścia w buty małego człowieka z wykluczeniem żywieniowym. Potwierdzają to setki historii, które znamy zarówno z własnego doświadczenia, jak i z rozmów ze zrozpaczonymi rodzicami. Dlatego nasze Stowarzyszenie działa i w tym kierunku. Właśnie zorganizowaliśmy bezpłatną konferencję dla środowiska nauczycielskiego, na którą (uwaga!) zapisało się ponad 700 osób z całej Polski!
Nasza konferencja pt. “Z celiakią w szkole – dziecko na diecie bezglutenowej” odbyła się 27 października 2022 r. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, wychowawcy klas, pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, neurologopedzi, opiekunowie szkolnych świetlic, bibliotekarze, intendenci z placówek edukacyjnych różnych szczebli. Były to osoby z całej Polski, z ośrodków wiejskich, z małych i dużych miast, np.: z Wrocławia, Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka, Wałbrzycha, Chorzowa, Gdańska, Torunia, Stalowej Woli, Bydgoszczy, Lubartowa, Dzierżoniowa, Brodnicy, Lubina i wielu innych miejscowości.
Podczas 3 godzin konferencji online nasze ekspertki wyjaśniały specyfikę celiakii, diagnostyki, mówiły dużo o emocjach towarzyszących na co dzień dziecku na diecie bezglutenowej. Nie zabrakło też wyjaśnienia zawiłości związanych z dietą bezglutenową w warunkach szkolnych. Uczestnicy konferencji w ramach prowadzonych sesji Q&A zadawali pytania, na które odpowiadały prelegentki.
Po konferencji wysłaliśmy wszystkim zapisanym link do nagrania i komplet materiałów edukacyjnych. Zainteresowani nauczyciele i dyrektorzy placówek otrzymają także od nas bezpłatnie poradniki i książki dla dzieci: Co je Jan? I dlaczego nie ciastko oraz Ola, Franek i Gucio Gluten. Bezglutenowa lektura obowiązkowa do swoich szkolnych bibliotek. Nasze publikacje dla dzieci mogą być cenną pomocą dla nauczycieli w „oswojeniu” tematu celiakii i diety bezglutenowej w grupie czy klasie. I serdecznie do tego zachęcamy. Grono pedagogiczne wzbogacone o wiedzę przekazaną przez specjalistów przy odrobinie empatii i we współpracy z rodzicami może stworzyć dziecku z celiakią naprawdę przyjazne warunki w jego szkole czy przedszkolu.
Opinie uczestników po konferencji
- Mam w swojej grupie przedszkolnej dziewczynkę z celiakią. W przedszkolu jest kilkoro dzieci na w/w diecie. Chętnie podzielę się z koleżankami zdobytą wiedzą, a dzieci zapoznam z książeczkami i ich bohaterami.
- Odsłuchałam dziś konferencję, chciałam podziękować za nagranie, to był bardzo dobry pomysł. Mogłam na spokojnie posłuchać cennych informacji o chorobie trzewnej, diecie bezglutenowej. Mam trzech uczniów w klasie, którzy mają dietę bezglutenową.
- Wszystkie prezentowane treści były bardzo merytoryczne i stanowiły spójną całość.
- Podobała mi się różnorodność, specjaliści różnych dziedzin, bardzo rzeczowe wypowiedzi i odpowiedzi na zadawane pytania. To jakbym dostała w ręce dobrą książkę wyczerpującą temat nietolerancji glutenu.
- To moje pierwsze zetknięcie z tego typu konferencją i bardzo ważne. Na pewno wykorzystam w mojej pracy.
Na nasze pytanie: Na ile poleciliby Państwo udział w tego typu konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie innym osobom? 92 % uczestników konferencji odpowiedziało „zdecydowanie tak” .
Takie działania mają sens
Mamy poczucie, że wysiłek wkładany w organizację działań na rzecz poprawy jakości życia dzieci na diecie bezglutenowej w szkołach i przedszkolach nie idzie na marne. Nawiązaliśmy współpracę z Librusem, z kuratoriami oświaty, edukujemy szkolne i przedszkolne kuchnie w programie MENU BEZ GLUTENU, aby bezpiecznie żywiły nasze dzieci. Zorganizowana przez nas konferencja jest kolejnym etapem tej trudnej, choć jakże potrzebnej pracy.
Serdeczne podziękowania kierujemy do prelegentek, które poświęciły swój czas biorąc udział w naszej konferencji. Dziękujemy Paniom: dr Katarzynie Kondej – Muszyńskiej, Małgorzacie Pietras-Mrozickiej oraz Katarzynie Gabrysiak za przeprowadzenie merytorycznych wykładów. A także kuratoriom oświaty w całej Polsce, które na swoich stronach informowały o wydarzeniu.
Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w promowanie konferencji w szkołach, do których uczęszczają ich dzieci na diecie bezglutenowej.