Dlaczego warto zainteresować się teff?

Teff nie zawiera glutenu. To niedoceniane przez lata zboże może świetnie uzupełniać dietę bezglutenową. Składem przypomina proso, ale zawiera jeszcze większą ilość niezbędnych w diecie aminokwasów. Można wręcz powiedzieć, że jest pod tym względem zbożem doskonałym. Ma też unikatowy, w porównaniu z innymi zbożami, skład mineralny.

Obok dużej zawartości wapnia, żelaza i magnezu, wyróżnia je zasobność w kwas foliowy. Ze względu na bardzo małe rozmiary nasion mieli się je zawsze w całości – dzięki temu mąka zawiera dużo błonnika. Ważną zaletą tego zboża jest też trwałość ziarna podczas przechowywania w warunkach domowych (jest odporne na jełczenie). Można z niego przygotować naleśniki, placki, ugotować z całego ziarna owsiankę, upiec z mąki ciasto, muffinki czy biszkopty. Używać jako panierki, do zapiekanek, zagęszczać nim sosy i zupy itp. Mąka z dodatkiem teff doskonale nadaje się do produkcji chleba na zakwasie. Wyroby piekarnicze wytwarzane z wykorzystaniem fermentujących mikroorganizmów charakteryzują się lepszymi właściwościami. W mące z teff pod wpływem fermentacji powstają liczne pęcherzyki gazu, korzystnie wpływające na końcową jakość wypieku. W kuchni obok trwałości dużą zaletą teff jest także szybkość gotowania – ok. 10–20 minut.

Teff (inaczej miłka abisyńska) jest bardzo starym zbożem bezglutenowym, udomowionym w północno-wschodniej Afryce jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. W Etiopii tradycyjnie uprawia się teff na mąkę do wypieku lokalnego „chleba” o nazwie injera, pieczonego na zakwasie, w postaci dużych miękkich naleśników, czasem też do produkcji płatków. Ziarno jest również wykorzystywane do wytwarzania miejscowych napojów alkoholowych. Słomą z teff karmi się bydło, używa się jej również jako domieszki do gliny wykorzystywanej do tynkowania ścian budynków gospodarczych.

Owady i gryzonie zazwyczaj nie niszczą zapasów teff i dlatego w Etiopii zboże to uchodzi za cenną rezerwę na czas głodu, którą można przechowywać przez wiele lat. Uważa się, że jeden chlebek injera dziennie umożliwia przetrwanie bez innych pokarmów zawierających białko, natomiast dwie injery gwarantują pełnię zdrowia.

Może warto pamiętać o teff kiedy myślimy o wzbogaceniu naszej bezglutenowej diety?

Dlaczego warto zainteresować się teff?