Aktualności
Interwencja poselska – jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na interwencję posła Bartosza Romowicza, złożoną wspólnie z naszym Stowarzyszeniem. Chodzi o umożliwienie lekarzom POZ wstępnej diagnostyki osób chorych na celiakię poprzez zlecanie badań z krwi. Chcemy poprawić tym wykrywalność choroby, która stoi w Polsce na bardzo niskim poziomie.
21 listopada 2023 r. złożyliśmy wspólnie z Panem Posłem interwencję w ważnej sprawie dla wszystkich niezdiagnozowanych jeszcze osób z celiakią. Obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie może wystawić skierowania na badania z krwi w kierunku celiakii. Chodzi o przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i ogólny poziom IgA. O taką możliwość apelowaliśmy wielokrotnie, podobnie jak środowisko ekspertów i lekarzy zajmujących się celiakią. Umożliwienie wstępnej diagnozy przez lekarza rodzinnego jest ważne szczególnie w przypadku tych chorych, którzy nie mają objawów jelitowych celiakii. Zwykle nie trafiają oni do lekarza gastroenterologa. A jak wiadomo, tylko lekarz tej specjalności może obecnie zdiagnozować chorobę.
Odpowiedź ministerstwa
W odpowiedzi na interwencję poselską Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, przyznał nam rację. W piśmie czytamy: „… zasadnym jest poszerzenie katalogu badań diagnostycznych wykonywanych na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o badanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz całkowitego poziomu IgA.” Jednocześnie ministerstwo informuje nas, że „… proces uzupełnienia koszyka świadczeń gwarantowanych o nowe świadczenie jeszcze się nie rozpoczął i z uwagi na wieloetapowość tego procesu, nie jest możliwe wskazanie terminu jego zakończenia.”
Czyli ministerstwo zdaje sobie sprawę, jak ważne jest badanie i tu powiało optymizmem. Jednak do tej pory nie zajęło się uruchomieniem procedury umieszczenia go na liście badań. I nie wiadomo kiedy taka procedura się zakończy.
Jednak nie zrażamy się tym i wraz z Panem Posłem Bartoszem Romowiczem będziemy nadal działać w sprawie badań i współpracować już z nowym Ministrem Zdrowia.
Wstępna diagnostyka celiakii przez lekarza POZ będzie milowym krokiem na drodze poprawy diagnostyki celiakii w naszym kraju. Jest szansą dla tysięcy pacjentów leczących się latami na powikłania niezdiagnozowanej celiakii. Pozwoli też zaoszczędzić spore środki w budżecie państwa. Może uda się je przeznaczyć na finansowe wsparcie już zdiagnozowanych? Trzymajcie kciuki! Będziemy informować o postępach sprawy.
Oto pełna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: