Aktualności
List otwarty na temat diety do szkół i przedszkoli – akcja społeczna
Za chwilę rozpocznie się nowy rok szkolny. Wielu rodziców martwi się brakiem posiłków bezglutenowych w stołówce szkoły, do której poślą swoje dzieci. Ale także niewiedzą kadry pedagogicznej na temat celiakii i diety bezglutenowej. Aby pomóc rodzicom w komunikacji ze szkołą czy przedszkolem, publikujemy dziś list otwarty skierowany do ich pracowników.
Przez cały rok otrzymujemy od rodziców sygnały na temat braku wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej w szkołach i przedszkolach. Dla rodzica przedszkolaka, pierwszoklasisty czy nawet starszego ucznia zadbanie o jego bezpieczne żywienie w placówce edukacyjnej to prawdziwa misja, czasem karkołomna. Od lat obserwujemy, że brak zrozumienia problemów dzieci związanych z dietą, lekceważenie tego tematu przez kadrę pedagogiczną czy też innych rodziców dzieci z klasy wynikają najczęściej nie z braku dobrej woli a po prostu z niewiedzy.
Dlatego przygotowaliśmy list otwarty do pracowników szkół i przedszkoli, w którym zachęcamy ich do przyjrzenia się potrzebom dzieci na diecie bezglutenowej. Zapraszamy także do skorzystania z naszych bezpłatnych webinarów edukacyjnych zaplanowanych w połowie września specjalnie dla kadry pedagogicznej. Pokazujemy też możliwość przeszkolenia szkolnej czy przedszkolnej kuchni pod kątem zasad bezpiecznego przygotowywania posiłków.
Zachęcamy Was, Drodzy Rodzice, aby nasz list wydrukować i przekazać kadrze na pierwszym wrześniowym zebraniu w szkole czy przedszkolu. Ale także dyrekcji placówki, do której uczęszcza dziecko. My przekazaliśmy list wszystkim Kuratoriom Oświaty. Mamy nadzieję, że wielu nauczycieli Waszych dzieci, dyrektorów szkół lub przedszkoli, pracowników szkolnych stołówek skorzysta z naszego zaproszenia i pogłębi swoją wiedzę na temat celiakii i diety. I że krok po kroku przedszkola i szkoły staną się bardziej przyjazne naszym bezglutenowym dzieciom.
List otwarty (w pliku PDF) do druku
Twoje dziecko zostało właśnie zdiagnozowane lub od września idzie po raz pierwszy do szkoły?
- Krok 1: Poinformuj dyrekcję i wychowawcę klasy o chorobie dziecka i jego diecie bezglutenowej.
- Krok 2: Pedagog i psycholog szkolny (o ile jest w placówce) także powinni dowiedzieć się od rodzica, że dziecko ma celiakię. To pomoże zrozumieć im potrzeby dziecka i ewentualne trudne sytuacje klasowe, wymagające fachowego wsparcia.
- Krok 3: Nie zapominaj o gabinecie pielęgniarki. Warto, by i ona wiedziała, że dziecko ma celiakię, szczególnie w przypadku niespodziewanych dolegliwości, kiedy powinna powiadomić rodzica.
- Krok 4: Kolejny etap to rozmowa z rodzicami z klasy Twojego dziecka. Po uprzednim uzgodnieniu z wychowawcą warto podczas wywiadówki powiedzieć rodzicom dzieci uczęszczających do tej samej klasy kilka słów na temat celiakii, diety i tego, co z nich wynika dla Waszego dziecka. Opowiedzcie o możliwych trudnych dla Waszego dziecka sytuacjach (np. częstowanie przez dzieci ciastkami, imprezy urodzinowe z tortem zawierającym gluten itp.). Podpowiedzcie też gotowe rozwiązania, zaproponujcie kontakt do siebie przed planowaną imprezą urodzinową itp.
Jeżeli potrzebujecie wsparcia w tym obszarze, piszcie do Stowarzyszenia na edukacja@celiakia.pl.
Bezpieczna dieta bezglutenowa w przedszkolu lub w szkole? To możliwe!
Nasze Stowarzyszenie w ramach programu MENU BEZ GLUTENU certyfikuje także szkoły i przedszkola. Choć wprowadzenie do oferty placówki diety bezglutenowej jest wciąż wyzwaniem, z którym zmierzyli się nieliczni, jest to naprawdę możliwe. Poszukajcie, czy w Waszych miastach są firmy cateringowe lub placówki certyfikowane w programie MENU BEZ GLUTENU.