Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce już po raz 16!

Zapraszamy do wspólnych obchodów 16. Międzynarodowego Dnia Celiakii, tym razem pod hasłem “CELIAKIA – MISTRZYNI W CHOWANEGO”. Święto wpisane do kalendarza na 16 maja wypada w niedzielę, dlatego postanowiliśmy głośno mówić o celiakii przez cały tydzień, już od 10 maja. Dołączcie do nas i zostańcie Ambasadorami MDC!

Poprzez hasło “CELIAKIA – MISTRZYNI W CHOWANEGO” chcemy zwrócić uwagę na to, jakie maski może przybrać choroba, jakie dolegliwości można z nią wiązać, co może niepokoić.

Oto co planujemy:

Naszym celem jest dotarcie do osób niezdiagnozowanych, w tym do tych, które latami poszukują u lekarzy przyczyn swoich dolegliwości, niestety bezskutecznie. Dlatego właśnie będziemy mówić o różnorakich symptomach celiakii: od neuropsychiatrycznych po ginekologiczne, ze strony układu kostnego i hormonalnego. Także o tym, jak celiakia wpływa na stan jamy ustnej. Wszystko po to, aby uwrażliwić ludzi na chorobę, która dotyka co setnego Polaka.

Posty i informacje na ten temat znajdziecie na naszej stronie oraz w naszych kanałach społecznościowych. Do współpracy zaprosiliśmy również media oraz influencerów.

Webinarium

Z okazji MDC zapraszamy Was na webinarium z udziałem dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza pt.: „Celiakia – mistrzyni w chowanego”, które odbędzie się 11 maja o godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Źródlak, prezes naszego Stowarzyszenia.

Dr hab. n. med. Wojciech Marlicz pracuje w Klinice Gastroenterologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jest również członkiem American College of Gastroenterology i Royal College of Physicians w Edynburgu. W Polsce reprezentuje Europejskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.

Zapraszamy Was i grono Waszych Bliskich do udziału! Spotkanie jest bezpłatne i potrwa ok. 2 godziny. Obowiązują zapisy.

Uwaga: tutaj można obejrzeć nagrany webinar.

Konkurs dla dzieci

Z myślą o stowarzyszeniowych dzieciach przygotowaliśmy konkurs plastyczny. Temat pracy jest jednocześnie hasłem tegorocznego MDC. Ogłoszenie zwycięzców zaplanowaliśmy na 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wówczas również opublikujemy prace dzieci i już nie możemy się ich doczekać! Dla wszystkich dzieci, które wezmą udział w zabawie przygotowaliśmy super nagrody – szczegółowe informacje są tutaj.

16 maja – niedziela:

List otwarty do władz

W Międzynarodowy Dzień Celiakii postanowiliśmy kolejny raz zwrócić uwagę władz na wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z celiakią. W przygotowanym liście wskazujemy propozycje ich rozwiązania.

Wspólne gotowanie

Na koniec obchodów MDC będzie wspólny obiad online 16 maja, który pomogą nam przygotować szef kuchni Laurent de Bremeaker (Żywa Kuchnia) oraz nasza członkini i wolontariuszka, Kinga Władyka.

Potrzebne składniki oraz link do filmu.

Zachęcamy Was, abyście pomiędzy 10 a 16 maja udostępniali treści z naszej strony i profili na Instagramie oraz Facebooku, dzielili się doświadczeniami w swoim najbliższym otoczeniu, edukowali znajomych.

Bądźcie Ambasadorami Międzynarodowego Dnia Celiakii, bo działając razem mamy większą moc zmiany Polski w kraj przyjazny osobom takim jak MY!

Międzynarodowy Dzień Celiakii w Polsce już po raz 16!